Bu haber kez okundu.

OXFORD-BEÜ ARASINDA İŞBİRLİĞİ

Bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. K. Varım Numanoğlu ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu dünyanın önde gelen yükseköğretim kurumlarından Oxford Üniversitesi’ne bağlı Diyabet, Endokrinoloji ve Metabolizma Merkezi (Oxford Center for Diabetes, Endocrinology& Metabolism, OCDEM)’ne bir ziyaret gerçekleştirerek incelemelerde bulundu.

 Konu ile ilgili Bülent Ecevit Üniversitesi Basın Bürosu’nun haberi şu şekide:

Ziyaret kapsamında OCDEM’in başkanı ve aynı zamanda Oxford Pembroke College Metabolik Tıp Bölümü Profesörü Prof.Fredrik KARPE BEÜ heyetine merkezi gezdirdi ve yapılan çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Merkezin klinik araştırma üniteleri, genel endokrin, diyabet ve obezite laboratuvarları ile özellikli DNA, adacık hücre izolasyon ve nakil laboratuvarları, idari ve araştırmacılara ait eğitim alanları ve ofisler gezdirildi.

OCDEM bünyesinde endokrin araştırmaları yürüten Prof. Jeremy W Tomlinson (Oxford, Keble College) yürütülen güncel araştırmalar hakkında bilgi verdi. Özellikle steroid hormonların modüle ettiği lipid ve karbonhidrat metabolizması; karaciğer, yağ dokusu ve kas dokusunda insülin sinyali üzerine moleküler mekanizmaların anlaşılması araştırmaları, sağlıklı ve obez bireylerde tip 2 diyabet ve non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı üzerine araştırma sonuçları, steroid hormonların genetik ve farmakolojik olarak 11 beta hidroksisteroid dehidrogenaz ve A-zincir redüktaz (5alfa-redüktaz ve 5beta-redüktaz)  enzimleri aracılığıyla prereseptör regülasyon araştırması ile ilgili bilgileri aktardı.

Klinik Araştırma Ünitesi, Hemşire Yöneticisi Mrs. Sue Beatty ise ünitenin organizasyonu, nasıl yapılandığı ve çalıştığını anlattı. Merkezin 8 yatağının buna ayrıldığını, insülin-glukoz klemp çalışmaları, yağ dokusu biyopsileri, endokrin dinamik testler, DEXA ile tüm vücut yağ dokusu analizleri, ultrasonografi, metabolik profilleri tespit eden ekipmanlarla işlemlerin yapıldığını ifade etti. Bu ünitede bir yönetici eşliğinde 8 araştırma hemşiresi, iyi klinik uygulamalar standartları ile endokrin, diyabet ve metabolizmaya yönelik 23 çalışmanın yürütüldüğü, bu araştırmalarda verilerin internet tabanlı takiplerinin nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde anlattı. Diyabet konsültanı Dr Alistair LUMB ise sunumunda OCDEM’e başvuran hastaların nasıl kabul edildiği ve değerlendirildiği ile ilgili süreçler hakkında detaylı bilgi verdi.

Programın devamında Merkezin Yöneticisi Prof. Fredrik KARPE translasyonel araştırmaların nasıl dizayn edilerek yürütüldüğü ile ilgili bir sunum yaptı. İnsan fizyolojisine yönelik çalışmalarda kitle spektroskopisi ve metabolik eser elementlerin, farklı yağdokusu hücrelerinde fonksiyonel izotopla-işaretli yağ asidi ve diğer moleküllerin analiz edildiğini söyledi. Oxford Üniversitesi bünyesinde diğer birimlerle (radyoloji gibi) nasıl araştırmalar yaptıklarını anlattı. Özellikle kendisinin yürüttüğü, Oxford bölgesinde 30-50 yaşlarında kadın ve erkek 7500 sağlıklı popülasyonda  2001 yılında başlayan “Oxford Biobank” projesi ve araştırması hakkında bilgi verdi. İnsan yağ dokusu fonksiyonu ve obezitenin metabolik sonuçlarıyla bağlantılı, obezite ve diyabet oranın giderek artışı ve klinik ihtiyaçlarıyla bağlantılı çalışmalarına değindi. Vücudun alt ve üst tarafında yağ dağılımının diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar açısından farklı sonuçları olduğu, güncel araştırmalarında kalçadaki yağlanmanın kardiyovasküler koruyuculuğunun bulunduğu sonuçlarına ulaştıklarını belirtti. Obezite ve diyabet açısından riskli genlere yönelik güncel bilgilere ulaşıldığına işaret etti.

Ziyarette Rektör Özer, Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Uygulama Ve Araştırma Merkezinin Türkiye’de kamuya bağlı bağımsız ilk araştırma merkezi olduğu, merkezin amaçları ve bu amaçları gerçekleştirmeye yönelik atılacak adımlar hakkında bilgi verdi. Merkezin özellikle araştırma boyutunu önemsediklerini ifade eden Özer, hedeflerinin merkezin nihayetinde bu alanda Türkiye’de bir mükemmeliyet merkezi haline getirmek olduğunu ve bu amaçla OCDEM’le işbirliğini önemsediklerini belirtti. Ziyaretin son değerlendirme kısmında Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Uygulama Ve Araştırma Merkezi ile OCDEM’in birlikte ortak araştırmalar yürütmesi kararlaştırıldı.


Ziyaretle ilgili bir açıklama yapan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer “Bilindiği üzere topluma hizmet Üniversitemizin öncelikleri arasında. Bu bağlamda, Batı Karadeniz Bölgesi’nin başlıca sağlık sorunları arasında yer alan diyabet ve obezite üzerine çalışmalar yürütecek olan merkezimizi bölgemize kazandırmış bulunuyoruz. Dev yatırımlar yapılan merkezimiz Türkiye’de kamuya bağlı ilk ve müstakil binası bulunan tek obezite ve diyabet merkezi. Yakında bölge halkına hizmet vermeye başlayacak merkezimizin hizmet kalitesini artırmak amacıyla uluslararası tecrübelerden yararlanmak istiyoruz. Oxford Üniversitesi Obezite ve Diyabet Merkezi’nde yaptığımız incelemeler bizim için oldukça faydalı oldu. Merkezimizdeki uygulamaları dünyanın en önemli merkezlerinden birisi olan OCDEM’in tecrübelerinden yararlanarak şekillendirmeyi ve OCDEM akademik personeli ile ortak bilimsel çalışmalar ve projeler yürütmeyi hedefliyoruz. Mayıs 2016’da hizmet vermeye başlayacak Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezimizin üniversitemize, Zonguldak’a ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185