Bu haber kez okundu.

RAPOR TAMAM
 Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) YÖK tarafından kurulan Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun 2016 yılında yapacağı üniversitelere yönelik kurumsal dış değerlendirme programına başvurdu. Kurumsal dış değerlendirmenin önemli bir bileşeni olan iç değerlendirme raporunu Kalite Kurulu’nun hazırladığı çerçeve doğrultusunda hazırlayarak süreçle ilgili önemli bir aşamayı tamamlamış oldu.

“ÜNİVERSİTEMİZİN LOKOMOTİFİ OLARAK GÖRÜYORUZ”

BEÜ Kalite Komisyonu üyeleriyle son bir değerlendirme toplantısı gerçekleştiren BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ülkemizde son yıllarda yükseköğretim alanında kalite süreçleri ile ilgili önemli çalışmaların yapıldığını belirttiği konuşmasında şunları ifade etti:

“Dünyada yükseköğretim kurumları kalitelerini görünür kılmak için çok önemli çalışmalar ve yatırımlar yapmaktalar. Ülkemizde de son yıllarda bu çerçevede önemli adımlar atılmış bulunmakta. Bildiğiniz gibi YÖK’ün hazırladığı ve 23 Temmuz 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği kapsamında Yükseköğretim Kalite Kurulu oluşturulmuştu. Bu kurulda YÖK Temsilcileri, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Temsilcileri, ilgili Bakanlıklar ve diğer kurumların temsilcileri görev alıyor. Sürecin yasal dayanağını oluşturan Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği, yükseköğretim kurumlarının eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ile idarî hizmetlerinin iç ve dış kalite güvencesi, akreditasyon süreçleri ve bağımsız dış değerlendirme kurumlarının yetkilendirilmesi süreçlerini ve bu kapsamda tanımlanan görev, yetki ve sorumluluklara ilişkin usul ve esasları düzenliyor. Kalite Kurulu çalışmalarına çok hızlı başladı ve ilk adımı atarak 2016 yılında kurumsal dış değerlendirme programını başlattı. Bu programa ilk başvuran üniversiteler arasında yer almak istedik. Çünkü yıllardır bu alanda üniversite olarak önemli çalışmalar yapıyoruz ve önemli miktarda deneyim oluştu. Bildiğiniz gibi Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Kurumsal Değerlendirme Programından yeni geçtik.  Bu süreç üniversitemiz açısından oldukça başarılı geçti ve dış değerlendirme ile ilgili kurumumuzun cesareti de arttı. Bu nedenle ülkemizde de yeni oluşturulan Kalite Kurulu’nun bu programında, kurumsal değerlendirme sürecinden geçecek ilk üniversiteler arasında yer almak istedik. Bizim açımızdan kalite adına önemli bir yeni süreç daha başlamış oldu.

 

 

İki ay boyunca BEÜ Kalite Komisyonumuzla titiz bir çalışma sonunda Kurumsal İç Değerlendirme raporumuzu hazırlamış olduk. Bu süreçte büyük emek veren çalışma arkadaşlarım Prof. Dr. Hamza Çeştepe, Prof. Dr. Hasan Gerçek, Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel, Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu, Prof. Dr. Hale Sayan Özaçmak, Prof. Dr. Ali Azar, Prof. Dr. Sevim Çelik, Yrd. Doç. Dr. Tevfik Cem Akalın, Yrd. Doç. Dr. İlker Kömürcü, Genel Sekreter Ertuğrul Karalar ve Strateji Geliştirme Daire Başkanı Hüseyin Onan’a şükranlarımı sunuyorum. Sürecin hayırlı olmasını diliyorum.”

 Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185