Bu haber kez okundu.

“BÖLGEMİZ İNSANI BÜYÜK BEDELLER ÖDEDİ”
GENEL BAŞKAN UMRE’DE

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanlar Kurulu Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreteri Hakkı Arslan, Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Satılmış Uludağ ile GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk, Amasra, MTA ve Merkez Servislerinin Şube Başkanları ile birlikte toplandı.
GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci’nin Umre ziyaretinde bulunması nedeniyle, İsa Mutlu başkanlığında toplanan Başkanlar Kurulu daha sonra bir sonuç bildirgesi de açıkladı.


ŞEHİTLERE RAHMET

İsa Mutlu açış konuşmasında Türkiye ve Dünya olarak hızlı gelişen ve hızlı değişen bir gündem bulunduğunu belirtirken “Öncelikle ülkemizi savunmak için, ülkemizin birlik ve beraberliğini, ülkemizin bütünlüğünü korumak için mücadele eden güvenlik güçlerimize kolaylıklar diliyorum. Allah onları muvaffak etsin. Ülkemizin birlik ve beraberliğini, bütünlüğünü koruma adına kendini siper eden, kendilerini feda eden güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun” dedi.
Gelik’te şehit olan madenciye ve tüm madencilere rahmet dileyen Mutlu, sözlerine şöyle devam etti:


TAŞERON KONUSUNA NOKTA

7 Nisan’da Ankara’da TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu’na katıldık. Orada alınan kararları değerlendirmek, orada alınan kararları hayata geçirebilmek için neler yapılabileceğini görüşmek üzere toplandık.
Bununla birlikte bildiğiniz gibi İşçi Sınıfının emek, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs kutlamaları ile alakalı çalışmalar yapmak üzere buradayız.

Türkiye’nin en önemli konularından biri olan kiralık istihdam bürolarının ve esnek çalışma sisteminin değerlendirilmesi ve buna karşı yapılacak çalışmalar ve mücadele yöntemleriyle alakalı olarak burada bir görüş alışverişinde bulunacağız.

Geçtiğimiz günlerde Hükümetin açıklamış olduğu taşeron işçilere kadro konusunun geldiği nokta ve çözüm için neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişi yapacağız.

SONUÇ BİLDİRİSİ

7 Nisan 2016 tarihinde Ankara’da yapılan TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu toplantısına katılan Genel Başkan Yardımcımız İsa Mutlu, toplantıda ele alınan konular hakkında Başkanlar Kurulu’nu bilgilendirdi.

 

Başkanlar Kurulumuz, geçtiğimiz yıl Soma ve Kozlu maden faciaları başta olmak üzere tüm maden şehitlerimizi anmak için Emeğin Başkenti Zonguldak’ta yapılan; İşçilerin, Emekçilerin Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs Bayramı’nın bu yıl TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu kararı doğrultusunda Çanakkale’de kutlanması için çalışmalara başlamıştır.


Zonguldak’ta ve Bartın’da başka örgütler tarafından 1 Mayıs Kutlama kararları alınması durumunda, Sendikamızın pankartı açılacak ve katılmak isteyen arkadaşlarımız mitingde yerini alacaktır.

 

Başkanlar Kurulumuz, Kiralık İşçilik Yasa Tasarısı’nın TBMM Gündemine alınması durumunda, TÜRK-İŞ’in alacağı her türlü eylem kararlarının en etkili şekilde hayata geçirilmesi kararı almıştır.

Başkanlar Kurulumuz, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), Maden Tetkik Arama Kurumu (MTA) ve özel sektör işyerlerimizdeki sorunları ele almış; TTK ve MTA’daki işçi açıklarının acilen giderilmesi için görüşme ve çalışmaların sürdürülmesi, işyeri sorunlarının Genel Müdürlük ve ilgili sorumlularla görüşülerek çözülmesi, TTK’da harici servislerde çalışan arkadaşlarımızın haftalık izin ve diğer sorunlarının çözümü için çalışmaların sürdürülmesi kararlarını almıştır.

 

Başkanlar Kurulumuz, Genel Merkez’de örgütlenme birimi oluşturularak örgütlenme çalışmalarının ülke genelinde sürdürülmesi kararını almıştır.

 

Başkanlar Kurulumuz, ülkemizi kargaşa ve kaosa sürüklemek, güçsüz düşürmek isteyen dışarıdaki ve içerideki karanlık odakların beslediği terör olaylarına karşı; Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı ve bağımsızlık mücadelesi meşalesinin yakıldığı cephe olan Çanakkale Ruhuyla; ülkemizde birliğin, beraberliğin, kardeşliğin korunması ve geliştirilmesi için her zaman ve her şart altında mücadeleyi sürdürmeye kararlıdır.ÖRGÜTLENME MASAYA YATACAK

Örgütlü bulunduğumuz Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun ve Maden Tetkik Arama Kurumu’nun işçi açıklarının giderilmesi için bugüne kadar yapılan çalışmaları ve bundan sonra neler yapılabileceğini ve yol haritamızın ne olacağını beraber tartışacağız.
Sendikamız Türkiye genelinde örgütlenme çalışmalarına hız vermeye başladı. Örgütlenme konusunda da neler yaptığımızı ve neler yapacağımızı Başkanlar Kurulumuzda masaya yatıracağız.


İnanıyorum ki Başkanlar Kurulumuz, ülkemiz ve bölgemiz adına hayırlara vesile olur.
Ülkemizin birlik ve bütünlüğü, işçi sınıfının sorunları hakkında bugüne kadar nasıl duyarlı olduysak bundan sonra da aynı hassasiyeti göstereceğimizin bilinmesini istiyoruz.

1 MAYIS’A ÇANAKKALE’DE KUTLAYACAĞIZ

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, gazetecilerin de sorularını yanıtladı.

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü ile ilgili bir soruya Mutlu, “Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl 1 Mayıs’ı Zonguldak tarihinin en güzel 1 Mayıs’ı olabilecek şekilde kutladık.
Geçtiğimiz yıl TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, 1 Mayıs’ı Emeğin Başkenti olan Zonguldak’ta kutlama kararı almıştı. Gerçekten büyük bir katılımla bize güzel bir duygu yaşattılar.
TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, 1 Mayıs’ı milli mücadele ruhunun yeşermiş olduğu Çanakkale’de kutlama kararı aldı. Biz de TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu’nun almış olduğu bu karar doğrultusunda bu yıl Çanakkale’de kutlayacağız” cevabını verdi.


MÜKELLEFİYET DÖNEMİ HATIRLANDIĞINDA

Bir gazetecinin “TTK’ya işçi alımı konusundaki çalışmalarınız nelerdir?” şeklindeki sorusuna Mutlu şu cevabı verdi; “TTK’nın ve MTA’nın işçi açıklarının giderilmesi için göreve geldiğimiz günden bugüne yoğun bir çaba sarf ediyoruz.
Bölgemiz insanı büyük bedeller ödedi. Ülkemizin zor günlerinde bulunulan fedakarlıkları ve hatta mükellefiyet dönemleri hatırlandığında ne gibi bedeller ödediğimiz anlaşılacaktır.

İŞÇİ ALDIRMAK SİYASETÇİLERİN GÖREVİ

Görüşmelerimiz devam ediyor. Cumhurbaşkanımızla, Başbakanımızla, ilgili bakanlar ve bakanlık bürokratlarıyla görüşmeler yaptık, bu görüşmeleri sürdüreceğiz.
Umut ediyoruz ki TTK’ya bir an önce işçi alınır ve bölge olarak, Zonguldak olarak yine iyi günlere yürümeye başlarız.
Özellikle şu hususu belirtmek istiyorum; TTK, Zonguldak’ın ve ülkemizin en önemli kurumlarından biridir.

TTK’ya işçi aldırmak sadece Sendikamızın göreviymiş gibi bir algı oluşması doğru değil. Bu konuda siyasetçilerimize büyük görev düşüyor. Siyasetçilerimizden bugüne kadar yaptıklarından çok daha fazla katkı vermelerini bekliyoruz”.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185