Bu haber kez okundu.

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
Ülke genelinde olduğu gibi Zonguldak’ta da çeşitli etkinliklerle kutlanan bayram nedeniyle yapılan açıklamalar şu şekilde;


ZONGULDAK VALİSİ ALİ KABAN:


Zonguldak Valisi Ali Kaban, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yazılı açıklam yaptı.
Kaban: “ 19 Mayıs Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını sağlayan zorlu bir mücadelenin ve Ulusumuzu aydınlık yarınlara kavuşturan, Cumhuriyete ulaştıran bir sürecin, bağımsızlık hareketinin ilk adımıdır.
Yüce Türk milletine olan inancını ve güvenini hiçbir dönemde kaybetmeyen, milletimizin vatan sevgisini, bağımsız ve özgür yaşama tutkusunu çok iyi bilen ATATÜRK, yurdumuzun kurtarılmasının ancak milli birlik ve beraberliğin sağlanmasıyla başarılabileceğini öngörüyordu.
Kurtuluş Savaşı, bağımsızlık ve özgürlüğüne değer vererek sahip çıkanların, vatan ve bayrak sevgisini her şeyden üstün tutanların, esarete karşı duranların yazdığı bir destandır.
Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetimizin ilanının ve büyük Türk devletinin çağdaş dünyada yerini almasını sağlayan onurlu bir mücadelenin adıdır.
Büyük ATATÜRK başta olmak üzere milletimizin yetiştirdiği tüm kahramanlarımız vatanı için canını feda etmekten bir an bile çekinmeyen şehitlerimiz ve gazilerimiz, bizlere gurur duyduğumuz bir tarih ve büyük bir devlet bırakmışlardır.
Tarihimize ve devletimize sahip çıkmak, geleceğimizin güvencesi gençlerimizi de aynı bilinçle yetiştirmek hepimizin ortak sorumluluğudur.
Gönülleri vatan ve bayrak sevgisi ile dolu , birlik ve beraberlik anlayışı içinde birbirine saygı ile yaklaşan, en iyi düzeyde eğitim almış, üretken, tarihini, kültürünü özümsemiş, ülkesini ve milletini seven, sorunlara duyarlı Türk genci Türkiye Cumhuriyetini aydınlık geleceğe en iyi şekilde taşıyacaktır.
Bağımsızlık mücadelesindeki inanç ve dayanışma ruhunun her zaman örnek alınarak aynı kararlılıkla sürdürülmesi, ülkemizin her konuda başarıya ulaşmasında en büyük etken olacak, birlik ve bütünlüğümüzü bozmak isteyenlere Türk gençliği ve milletimiz asla fırsat vermeyecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin bağımsız ve özgür yaşama kararlılığının bir göstergesi olan ATATÜRK’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta ATATÜRK olmak üzere Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, saygılar sunuyorum“ dedi.


KDZ. EREĞLİ KAYMAKAMI NAZIM MADENOĞLU:


19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle açıklama yapan Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, “Bugün, Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, işgal altındaki vatan topraklarımızı kurtarmak ve bağımsızlığımızı ilan etmek adına 16 Mayıs 1919 ‘da Bandırma Vapuruyla İstanbul’dan yola çıkarak, Samsun’a ayak bastığı ve kurtuluş mücadelesini başlattığı 19 Mayıs 1919’un 97. Yıldönümünü kutluyoruz.
Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, bu günü “Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor, bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak” sözleriyle, yarınlarımız olan gençliğimize armağan etmiştir.
Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve milli mücadelede emeği geçmiş olan herkesi en derin saygı ve rahmetle anıyorum. Sayın halkımızın ve tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.


KDZ. EREĞLİ BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN UYSAL:


Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı nedeniyle yazıyı bir açıklama yaptı.
Uysal, açıklamasında, “19 Mayıs 1919 tarihi milletimizin Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde tarih sahnesinde şaha kalkışının başlangıcı, kararlılık, azim ve mücadele demektir.
Türk gençliği, yarınlarımızın teminatıdır.
Türkiye’nin istiklal ve istikbali, hoşgörülü, tarihi geçmişine ve atalarına saygılı, milletine sadık, gelenek ve göreneklerine bağlı genç nesillerle garanti altındadır.
Bu topraklara ve tarihimize duyduğumuz derin bağlılık ve oluşturacağımız ortak birliktelik, bizleri daha müreffeh bir geleceğe taşıyacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu topraklar için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.


AK PARTİ ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ FARUK ÇATUROĞLU:


19 Mayıs 1919 milli mücadelemizin, bağımsızlık savaşımızın ilk adımıdır. Bağımsızlığını koruma konusundaki azim ve kararlılığı sayesinde tüm zorlukların üstesinden gelen, her yaştan vatandaşıyla bir kahramanlık destanı yazan milletimiz, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ardından muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için aynı şuurla mücadelesini sürdürmektedir.
Aziz Şehitlerimizin canları pahasına savundukları bu cennet vatan üzerine kurulan Türkiye’nin istikbali, milletimizin umudu ve göz bebeği olan gençlerimizin omuzları üzerindedir. İnanıyorum ki gençlerimiz, tarihimizden aldıkları ilhamla medeniyet yürüyüşümüzü çok daha ileri mesafelere taşıyacaklardır. Gençlerimize düşen en önemli görev, devraldıkları mirası daha da zenginleştirmek için özveriyle çalışmak, kendilerinden sonra gelen nesillere bugün olduğundan çok daha parlak, kalkınmış, gelişmiş ve müreffeh bir ülke bırakmaktır.
Bu düşüncelerle, gençlerimizin ve tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyorum.


CHP ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ ÜNAL DEMİRTAŞ:

19 Mayıs 1919 tarihi, ulusal kurtuluş mücadelemize giden yolda atılan en büyük adımdır. Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’dan Anadolu’ya uzanan yolda, Anadolu’nun dört bir yanında bağımsızlık ateşini yakmıştır. Bu gün; emperyalist devletlerin işgali altındaki vatanımızın bölünmez bir bütün olduğunu, Türk ulusunun manda, himaye ve hiçbir türlü sömürgeye asla boyun eğmeyeceğini, bağımsızlığın temel karakteri olduğunu tüm dünyaya duyurduğu mücadelenin miladıdır.
Ülkenin en zor günlerinde, bağımsızlık, eşitlik, adalet, demokrasi ve özgürlük adına başlayan umut dolu mücadelelerin dinamiği olan gençler, her zaman olduğu gibi bugün de bağımsızlığımızın sembolü olan bayrağımızı yükseklere taşıyacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatacaktır.
Türlü bahaneler ileri sürerek, ulusal bayramlarımızı kutlamamızı istemeyen, Atatürk ve cumhuriyet düşmanı AKP’ye karşı, yarın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı her zamankinden daha fazla coşku ve sevinç ile kutlayacağız.
Tüm gençlerimizin ve vatandaşlarımızın, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlarken; başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan savunmasında rol almış tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi büyük bir saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.


AK PARTİ ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ ÖZCAN ULUPINAR:


AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan ULUPINAR 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili yayınladığı kutlama mesajında;
19 Mayıs atalarımızın kanıyla canıyla savunduğu, düşmana geçit vermeyerek vatan toprağından püskürtüp Kurtuluş Savaşını kazanmasını sağlayan ilk adımdır.
19 Mayıs çarenin ancak millette bulunduğunu anlamanın ve aramanın ifadesidir.
97 yıl önce bugün yoksulluk ve sefalet içindeki milletimiz bağımsızlığı için, başta gençlerimiz olmak üzere şehadet mertebesine erişmek, düşmanı bozguna uğratmak için cepheye koşmuş, bugünkü nesillere bu aziz vatanı hediye etmişlerdir.
Bizlere hediye ettikleri bu vatanın kurulmasında temel taşların başında yer alan, geleceğimizin teminatı gençlerimize de bugün gençlik ve spor bayramı olarak armağan edilmiştir.
Bugünkü Türkiye olarak bize düşen görev ise, Avrupa’nın en genç nüfuslu ülkesini dinine, diline, kültürüne bağlı, düşünceli gençler yetiştirerek, ülkemizi muasır medeniyet seviyesine eriştirmektir.
Dostluk, barış, sevgi ve kardeşlik duygusunun pekişmesini sağlayan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının tüm gençlerimize hayırlı olması dileğiyle, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum” dedi.


CHP ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ ŞERAFETTİN TURPCU:

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Turpcu mesajında şu ifadelere yer verdi:
“19 Mayıs 1919, Ulusal Kurtuluş mücadelemizin başladığı, emperyalistlere karşı başkaldırının ilk adımlarının atıldığı ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün
Samsun'a ayak basmasıyla birlikte bağımsızlık ve özgürlük ateşinin yakıldığı tarihtir. Bu nedenle, 19 Mayıs 1919, milli hafızamız için çok önemli bir tarihtir.
Ülkemizi daha ileri seviyelere götürecek, Cumhuriyetimize, Atatürk ilkelerine ve O`nun eserlerine sahip çıkacak olan gençlerimizdir. Gençlerimizin, kendilerine bırakılan bu değerli mirası en iyi şekilde koruyacağına ve ileri taşıyacağına yürekten inanıyorum.
Bu anlamda, `Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi` her gün okunup cesaret ve ilham alınması gereken, özellikle son 14 senede anlamı daha da derinleşen çok kıymetli bir mirasdır. Yıllar öncesinden bu günü anlatmış olan ve gençlerimiz icin başucu eseri olması gereken bu hitabe, nelerle karşı karşıya kalınabileceğini ve bu koşullarda nasıl davranılması gerektiğini tüm ayrıntılarıyla anlatacak kadar ileri görüşlülükle yazılmıştır.
Türk Gençliği bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki yıllarda da kendisine armağan olan bayramı coşkuyla kutlayacak ve Atatürk'ün kendilerinden beklentilerinin doğrultusunda hareket etmeye devam edecektir.
Bu düşüncelerle, 19 Mayıs `Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı` kutluyor, bağımsızlık ateşini yakan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, yol arkadaşlarını ve Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını saygı ve minnetle anıyorum.”


KOZLU BELEDİYE BAŞKANI ERTAN ŞAHİN:


Kozlu Belediye Başkanı Ertan Şahin, ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Şahin mesajında şu ifadelere yer verdi;
“Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı bağımsızlık hareketi Türk milletinin sarsılmaz azmi ve çelikten iradesi ile birleşerek tüm yurtta dalga dalga yayılmış ve Milli Mücadele sonucunda zaferle sonuçlanmıştır. 19 Mayıs’ta yakılan bağımsızlık ateşi, Türk milletinin mücadele ruhunu güçlendirmiş ve milletin birbirine kenetlenmesini sağlamıştır.
Büyük zaferin ardından Atatürk, dünyada emsali görülmemiş bir davranış sergileyerek ülkemizin istikbalini Türk gençliğine emanet etmiştir.
Ata’sının bu teveccühüne karşılık, gençliğimiz kutlu emanete dün nasıl sahip çıktıysa bugün de sahip çıkmaktadır ve inanıyorum ki gelecekte de sahip çıkacaktır.
Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bugün hala dimdik ayakta durmaya ve geleceğe emin adımlarla yürümeye devam etmektedir.
“Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, başta gençlerimiz olmak üzere değerli Kozlu ve Zonguldak halkının ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”


GÖKÇEBEY BELEDİYE BAŞKANI VEDAT ÖZTÜRK:

Gökçebey Belediye Başkanı Vedat Öztürk, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Öztürk mesajında şunları kaydetti;
“19 Mayıs 1919 günü, Türk milletinin büyük uyanışının gerçekleştiği, işgalci güçlere karşı başkaldırının başladığı, "Ya İstiklâl, Ya Ölüm!" sloganıyla millet egemenliğine dayanan, tam bağımsız bir devlet kurma kararının yaşama geçirildiği büyük gündür.
İşte bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğumuzdur.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu anlamlı günü gençlere armağan ederek Türkiye Cumhuriyetini Türk gençliğine emanet etmiştir.
İstiklal mücadelesinin başlangıcını simgeleyen 19 Mayıs’ın aynı zamanda Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, gençlere duyulan güvenin ve yine gençlere düşen büyük sorumluluğun göstergesidir.
Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin istikbali, istiklal şuuruyla yetişen gençlerimize emanettir. Bu nedenledir ki, bizler, gençlerimizi el üstünde tutuyor, gençlerimizin geleceğine yatırım yapmayı, bu ülkenin geleceğine yatırım yapmak olarak telakki ediyoruz. Bizim en temel görevimiz, gençlerimize çok daha kalkınmış, gelişmiş ve müreffeh bir ülke bırakmaktır. İnanıyorum ki, gençlerimiz, ülkemizi bugünkü seviyesinden çok daha ileriye götüreceklerdir.
Bu duygu ve düşüncelerle cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milli mücadele kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyor, istiklal mücadelesinin başladığı bu anlamlı günde genç kardeşlerimin, ‘Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum”.


ÇAYCUMA BELEDİYE BAŞKANI BÜLENT KANTARCI:


19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu koşullar, Mustafa Kemal Atatürk’ün tam bağımsız Türkiye için attığı dev adımın, coşkuyla kutlamasını engelliyor. Bayram sevinci, art arda gelen şehit haberleri, yaşanan katliamlar nedeniyle buruk yaşanıyor. Ülkemizin yarınlarının daha aydınlık olacağından hiç kuşku duymayan bir kişi olarak bu durumun geçici olduğuna inanıyorum. Mustafa Kemal, 1919’da, Samsun’a çıktığında, ülkenin büyük bölümü yabancı güçlerin işgali altındaydı. Bir cepheden diğerine koşan ordu yorgun olduğu kadar pek çok imkândan da yoksundu. Halkını arkasına aldı ve bin türlü yoksunlukla boğuşarak, dünyaya örnek bir mücadele ile Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı kazandı. Bugün içinde olduğumuz durum, 1919’dan daha vahim değildir.
Mustafa Kemal Atatürk, “Ümidim gençliktedir” diyerek bugünü gençliğe armağan etti. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük yararlıklar gösteren gençliğin ülkenin gelişmiş uygarlıklar seviyesine çıkabilmesi için de büyük rolü olduğuna inanıyor, onlardan aklın ve bilimin yolundan ayrılmadan, özgür ve bağımsız yaşam ideallerine sahip çıkmasını istiyordu. Geleceğimizin teminatı olan gençliğin bu değerlere sahip çıkacağına olan inancım tamdır. Bu duygularla başta gençler olmak üzere tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, Başta Atatürk olmak üzere bugünü kazanan tüm kahramanların anısı önünde saygıyla eğiliyorum.


BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ MAHMUT ÖZER:


Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mahmut Özer, milli bilincin her tarihte Türk milletini ayakta tuttuğunu belirterek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Şanlı tarihimiz ve elde ettiğimiz başarılar, ülkemizde son zamanlarda yaşanan elim olayları, vatanın birliğine ve bütünlüğe kasteden düşmanları yine aynı ruhla bertaraf edeceğimizin haklı güvencesidir. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, kahraman silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Geleceğimizin bekçileri gençlerimizin de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum."


GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI:


Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, yönetim kurulu adına bir mesaj yayınlayarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.
Demirci’nin mesajı şöyle;
“Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 135. yılında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 97. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.
19 Mayıs 1919 tarihi, Mustafa Kemal Atatürk'ün, şanlı kurtuluş mücadelemizin ateşini yaktığı ve özgürlük bayrağımızı Anadolu'da dalgalandırdığı tarihtir.
19 Mayıs 1919 tarihi ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız, çağdaş, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımıdır.
Elinde ulusuna olan güveninden başka hiçbir şey olmayan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan başlattığı bağımsızlık mücadelesi dalga dalga tüm vatana yayılarak tarihte eşine az rastlanır bir destan yazılmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır.
Türk gençliğine olan güvenini ve inancını “Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” sözleriyle ifade eden Atatürk, ulusumuzun varolma, bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin ateşlendiği 19 Mayıs tarihini bayram olarak gençlere armağan etmiştir.
Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyor, tüm gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz”.


KDZ. EREĞLİ TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI YAŞAR TETİKER:


Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtığı ,Türk milletinin var olma mücadelesi açısından son derece önemli olan 19 Mayıs 1919 tarihinin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk gençliğine armağan edilmesi de büyük anlamlar taşımaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin korunması, gelişmesi ve çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasının, genç kuşaklar tarafından gerçekleşeceğinin bir ifadesi olarak bu önemli gün gençlerimize armağan edilmiştir.
19 Mayıs'ın gençlerimize bayram olarak armağan edilmesi, gençliğe verilen değerin yanı sıra,Atatürk'ün ve onun şahsında milletimizin gençlerimize olan inancını da ortaya koymaktadır.
Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.


ÇAYCUMA TSO BAŞKANI RIFAT SARSIK:


19 Mayıs; laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımı ve Türk ulusunun bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, ulusal değerlerin yeşerdiği, kurtuluş ateşinin yakıldığı, bağımsızlığa, aydınlığa ve geleceğe olan inancın adıdır.
Büyük Önder Atatürk'ün “Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” diye seslendiği gençler milletimizin ve Türkiye'mizin umududur. Gençler yalnızca kendimizle değil, dünya ile yarışmak zorunda olduğumuzun bilinciyle Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatacaktır. Bu yolda, parolamız vatan ve millet sevgisi, rehberimiz de Atatürk ilkeleri ve demokrasidir.
Bu duygu ve düşüncelerle “Millet” olarak Kurtuluş mücadelemizin meşalesi olan bu özel günün 97. Yıldönümünde, herkesin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Büyük Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.


EĞİTİM SEN ZONGULDAK ŞUBE BAŞKANI ORHAN YILMAZ:


19 Mayıs 1919, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı, emperyalizme karşı mücadeleyi, işgale uğramış ülkeyi kurtarmak için yapılan girişimin ilk adımıdır. Her ne kadar bugüne dair hamasi nutuklarda gençlere övgüler dizilse de günümüzde evde, okulda ve işyerinde otoriter, baskıcı zihniyetlerle karşı karşıya kalan gençlerimizin kendilerini özgürce gerçekleştirme imkanını bulduklarını söylemek mümkün değildir.
Gençler, okuldan çalışma yaşamına kadar bugün bir çok sorunla karşı karşıyadır. Eğitimin paralı hale gelmesi nedeniyle onbinlerce çocuk ve gencimiz eğitim sisteminin dışına itilmiş, yüz binlerce gencimiz çalışma yaşamının kapısında işsiz ve güvencesiz, çalışanlarımız ağır emek sömürüsü ile karşı karşıya bırakılmaktadır.
Gençliğin geleceğe bakışında karşılaştığı sorunlar, onların geleceğini karartmakta, gençliğin enerjisini, yaratıcılığını her fırsatta sömürmekte ve onları düzenin temel parçası haline getirmeye çalışmaktadır. Gençliğin sömürüye, baskılara karşı mücadelesinin yükseldiği zamanlarda ise zor ve şiddet araçlarıyla sindirme politikaları uygulanırken, diğer taraftan kitle iletişim araçlarının da yardımıyla gençliği denetim altına alma çabaları yoğunlaşmaktadır.
Sıbyan okulları ile başlayarak bireyci, gerici bir temelde örgütlenen ve dünyayı gerçekte olduğu gibi değil, egemenlerin istediği gibi görmelerini sağlayan bir eğitim sistemi ile hayata atılan gençlerimiz maalesef 18 yaşında oy kullanabiliyor avuntusu ile oyalanmaktadır.

Irkçı-şoven düşünceler ve dinsel motiflerle kuşatılmış, yoğun bir popüler kültür saldırısı altında yaşayan geniş gençlik yığınları, geleceksizliğin ve bilinemezciliğin baskısı altında yoğun bir karamsarlığa itilip, gelecekten beklentisi olmayan, sadece içinde yaşadığı anı önemseyen bireyler haline getirilmeye çalışılıyor.
Ülkemiz gençliği, ülkeyi yönetenlerden, kendi adlarına kutlanan bir bayramın ötesinde, geleceğe güvenle bakabileceği, insanlığın ileri değerlerini özümseyeceği, savaşların olmadığı ve barış duygularıyla bir arada yaşayacağı demokratik bir Türkiye mücadelesinin dün olduğu gibi bugün de en ön saflarındaki yerini almaya başlamıştır.
Bugün 19 Mayıs’ı anlamına uygun kutlamayı güçleştiren bütün koşullara karşın, her türlü sömürüye, ırkçılığa, emperyalizme ve gericiliğe karşı duruş gösteren tüm gençlerin 19 Mayıs’ını kutluyoruz.


KDZ. EREĞLİ ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ:


Bugün, ulusumuzu bulanık, karanlık dönemlerden aydınlığa çıkaran, olanaksız görüneni olabilir kılan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olma yolunda bizi ilerletenleri saygıyla, sevgiyle anıyoruz.
Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’dan, Cumhuriyet’in ilan edildiği 29 Ekim 1923 arası 4 yıl, 5 ay, 10 gündür. Bu süre Batı’nın “Hasta Adam”ından dipdiri bir Cumhuriyetin dünya uluslarının arasına aydınlık bir yüzle çıkışı için yetmiştir. Bunun bilincindeki ulusumuz, kazanımlarını korumayı elbette bilecektir.
Bugün gençler eğitimin, çok yönlülüğün, insan haklarının, fırsat eşitliğinin, laikliğin, hukukun üstünlüğünün bilinciyle kendini yetiştirmek ve böyle var olmak istediklerini; uğradıkları haksızlıklara boyun eğmeyeceklerini gösteren bir kararlılık içindedir.
Bugün gençler işsizliğe, sınav adaletsizliklerine, örgütlenme ve düşüncelerini özgürce açıklama haklarına el uzatmaya niyet edenleri her ortamda korkusuzca dile getirmektedir.
Bugün gençler, kendilerine emanet edilen Cumhuriyet’in sahibi, Mustafa Kemal’e yaraşır evlatlar olduklarını, bütün engellemelere karşın, Atatürk’ten aldıkları güçle göstermektedir.
Bugün gençler, Cumhuriyet düşmanı gerici anlayışla ve uluslararası küresel politikalarıyla bölgemizde yeni planlar yapan emperyalist güçlerle mücadelede de en ön saflarda yerini almıştır.
Bugün gençlik, ülkenin zenginliklerini çıkar odaklarına peşkeş çekme politikalarına karşı "kamuculuk", tek adamlık heveslerine karşı "Cumhuriyet erdemdir” diye haykırmaktadır.
Bugün gençlik, çağdaş Türkiye'yi kurmak konusundaki kararlılığını her alanda gösterecektir..
Korkuları bundandır.
Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı ulusça kutlarken sonsuza dek çağdaş Türkiye ülküsünün ve yürüyüşünün sürdürüleceğine inanıyor; yitirişimizin altıncı yılında, yaşamını gençlerimizin gelişimi ve mutluluğuna adamış Türkan Saylan’ı da saygıyla anıyoruz.

EĞİTİM İŞ KDZ. EREĞLİ TEMSİLCİLİĞİ:

Bugün, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkarak, bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yakmasının 97. yıldönümü. Ulusumuza kutlu olsun!

19 Mayıs 1919, tarihimizin akışına yön veren önemli dönemeçlerdendir. Ülkenin kurtuluşunun ancak Ulusla birlikte başarılabileceğini gören Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkışı; bağımsızlık hareketinin sembolü olmuştur.  Türk Ulusu, Atatürk'ün önderliğinde kenetlenerek kendi kaderine el koymuş, Ulusal Kurtuluş Savaşı ile var olma mücadelesi vermiştir.

19 Mayıs 1919’da emperyalistlere karşı başlatılan ulusal mücadelemiz, aynı zamanda emperyalizmin sömürüsü ve saldırısı altında ezilen tüm mazlum uluslara da örnek olmuştur. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına uzanan sürecin de başlangıcı olan 19 Mayıs'ı doğum günü kabul etmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tarihimizi 1919'dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum” sözlerine karşılık, 19 Mayıs, ulusumuzun zihninde emperyalizme karşı bağımsızlık, saltanat ve hilafete karşı demokrasi savaşının adı olarak yer etmiştir.

Atatürk, ülkenin ve ulusun içinde bulunduğu olanaksızlıklara boyun eğmemiş; yenilmiş, çağın gerisinde kalmış bir imparatorluktan çağdaş bir devlet yaratmış, modern Türkiye Cumhuriyeti kurmuştur.

Ancak bugün üniter devlet yapısı hedef alınmakta; başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmekte; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmekte; Türkiye, bir karanlığa doğru sürüklenmektedir.

Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği ulusumuzun geleceği olan gençlik, bugün ciddi tehlikelerle ve tehditlerle karşı karşıya bulunmaktadır. Sınava endeksli gerici eğitim programları ile ulusal belleği yok edilmiş, sorgulamayan, düşünmeyen, itaat eden bir gençlik yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Eğitimin ticarileştirilmesi ve giderek daha fazla oranda paralı hale getirilmesi milyonlarca gencimizin eğitim sisteminin dışına itilmesine neden olmuştur. Eğitim hakkından yararlanamayan yüz binlerce gencimiz, çalışma yaşamında da güvencesizlik ve ağır emek sömürüsü ile karşı karşıya bırakılmıştır.

Üniversitelerin özerk yapıları baskı altına alınmaya çalışılmakta, iktidara yakın kadrolar, kararlı adımlarla gelen gençliğin önüne set çekmektedir. Gençliğin ve ülkenin geleceği karartılmaktadır.

Öte yandan, ulusal birliğimizin simgesi olan ulusal bayramlarımız, yasaklanmakta ya da içeriği boşaltılıp başka günlerle perdelenmektedir.

Türk gençliği tehlikenin farkındadır. Her türlü dogmadan uzak, akılcı ve çağdaş bir dünya görüşünü benimseyerek kararlı bir şekilde Cumhuriyet'in temel değerlerine, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkmaya ve çağdaş Türkiye’nin meşalesini taşımaya devam edecektir. Bu yolda Atatürk'ün Gençliğe Seslenişi, gelecek kuşaklara inancının ve güveninin göstergesidir. Her türlü tuzak ve engellemelere rağmen gençlik, Atatürk’ün bu inancını boşa çıkartmayacaktır.

Eğitim-İş, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk’e, devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne, onun değerlerine ve kazanımlarına her şeye rağmen sahip çıkacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle ulusumuzun Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ile anıyoruz. 

 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185