Bu haber kez okundu.

'GELİŞMELERİ KAYGIYLA İZLEMEKTEYİZ"

Karadeniz Ereğli’de, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Zonguldak Barosu Ereğli Temsilcisi Tayyar Kartal yaptığı konuşmada, İstanbul Adliyesi'ndeki terör saldırısında şehit olan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'a Allah'tan rahmet diledi, Hak ve özgürlükleri korumak amacındaki avukatların üzücü olayın ardından hedef haline getirilerek terör eyleminden sorumlu tutulmaya çalışılmasını kabul edilemez bir davranış olduğunu belirtti. “Olayın hemen ardından siyasi irade temsilcileri tarafından açıklanan ilk beyanların avukatların Adliyeye giriş biçimlerine yönelik olmasına sessiz kalmamız mümkün değildir” sözleri ile konuşan Kartal konuya ilişkin yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ONURLU TEMSİLCİLERİ AVUKATLARDIR”

“İnsanlık tarihinin ilk zamanlarında ‘zorbalıkla-kaba güçle’ eş anlamlı olan ve o şekilde uygulanan “hak arama özgürlüğü”, günümüzde başta anayasalar olmak üzere, yasalarla, uluslararası sözleşmelerle tanınan, düzenlenen, kullanılabilen ve güvence altında olan bir özgürlüktür. Hak aramanın bağımsız ve tarafsız bir kurum olan yargı yolu ile elde edilmesi, aşama aşama gelişen ve gerçekleşen bir hukuksal aydınlanmanın sonucudur. Hak arama özgürlüğünün kullanılmasında ve korunmasında bireyin yanında yer alan, bilgisini ve zamanını hak arayan kişi veya kişilere özgüleyen hak arama ve savunma mesleğinin onurlu temsilcileri ise avukatlardır.

 

“TARİH SAYISIZ ÖRNEKLERLE DOLU”

Avukatlar, insanlığa; başkalarının hakkına, mülkiyetine, özgürlüğüne saygıyı öğreten, İnsan Hak ve Bildirgesini yazan, Kölelikten Kurtuluş Bildirgesini yayımlayan, çoğunluğun tiranlığına karşı duran, adaletsizlikle savaşan, kendini hakkaniyete adayan, eşitlik, özgürlük ve barış için mücadele eden, uzlaşmaya inanan insanlardır. Dünya tarihi bunun sayısız örnekleriyle doludur.  İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görev yapan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın, katledilmesine ilişkin üzüntümüzü ve tepkimizi daha önce dile getirmiştik. 

 

“SESSİZ KALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Varlık sebebi hukukun üstünlüğünü, hak ve özgürlükleri korumak olan biz avukatların bu olaydan hareketle hedef haline getirilmesi, bu terör eyleminden sorumlu tutulmaya çalışılması kabul edilemez. Olayın hemen ardından siyasi irade temsilcileri tarafından açıklanan ilk beyanların avukatların adliyeye giriş biçimlerine yönelik olmasına sessiz kalmamız mümkün değildir. Bizler, birtakım dokunulmazlık ya da ayrıcalık talebinde bulunan kişiler değiliz ve hiçbir zaman olmadık. Bizlerin cübbeleri birer silah değil; bağımsızlığımızın, onurlu ve dik duruşumuzun simgesi oldu her zaman. Bizler, tıpkı hakim ve savcılar gibi yargı görevi yapan, adaleti ve hukukun üstünlüğünü gaye edinen avukatlarız, hukukçularız. Bizler, hakimiyle-savcısıyla ve avukatıyla bir bütün olan hukuk dünyasında bireylerin savunmalarını üstlenen, onların sırlarını taşıyan vekilleriz.

 

GÜVENLİK KAVRAMI

Bizler hakkında özel hükümlerin bulunmasının nedeni işte bu özelliklerimizin gereğidir. Biz avukatlar, potansiyel şüpheli olarak zan altında bırakılmayı kabul etmiyoruz. Güvenlik kavramı ile birey hak ve özgürlükleri birbiriyle çelişir ve karşı karşıya gelen kavramlar olarak göstermeye çalışmak hatalıdır. Güvenlik, herşeyden önce, kişilerin yaşam haklarının, her türlü özgürlüklerinin gelecek her türlü saldırıya ve müdahaleye karşı koruma altına alınmasını hedeflemelidir.

 

“KAYGIYLA İZLEMEKTEYİZ”

Unutulmamalıdır ki; Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Yargısal nitelikteki hak ve yetkilerin yürütme erkini elinde bulunduranlara devredilmesi, birey hak ve özgürlüklerinin idarenin takdir, yetki ve talimatına bırakılması hukuk devleti kavramı ile maalesef bağdaşmamaktadır. Bu yöndeki, birtakım güncel mevzuat değişikliklerini kaygıyla izlemekteyiz. Gelinen noktada, ayakları üzerinde dimdik durabilen, yetkin ve etkili birer hukukçu olarak topluma adalet ve güven duygusunu hissettirmek noktasında çaba sarf etmek, biz avukatların asli sorumluluğu olsa gerek”


CHP'LİLER KATILDI
CHP Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, bazı ilçe yöneticileri ve CHP Kdz.Ereğli Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Özkan Özyağcı da avukatları bu gününde yalnız bırakmadı.
(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185