Bu haber kez okundu.

HUKUKSUZLUĞA ÜÇÜNCÜ KEZ DUR !
 Eğitim Sen Zonguldak Şube Yürütme Kurulu yazılı açıklamasında “Zonguldak merkez ve ilçelerinde 75’in altında düşük puanlar verilerek görev süreleri uzatılmayan Eğitim Sen üyeleri Zonguldak İdare Mahkemesinde açtıkları davaları 3. kez kazandılar.” Dedi.

Sendikanın yazılı açıklamasında, “21 Ağustos 2014 tarihinde Zonguldak il ve ilçelerinde çoğunluğu Eğitim Sen üyesi çok sayıda okul müdürünün görevi, okul müdürleriyle makul bir süre (6 ay) birlikte çalışmayan İl ve İlçe Milli Eğitim Müdür ve Şube Müdürlerinin yanı sıra kimi İl ve İlçe Milli Eğitim Müdür ve Şube Müdürleri tarafından verilen düşük puanlarla sona erdirilmişti.” Vurgusu şu sözlerle devam etti:

MAHKEME MÜDÜRLERİ HAKLI BULDU

 

“Eğitim Sen üyesi okul müdürleri Zonguldak İdare Mahkemesinde açtıkları ilk davayı kazandı ancak yapılan ikinci değerlendirmede de okul müdürlerine Milli Eğitim Yöneticileri tarafından tekrar düşük puanlar verildi. Bunun üzerine okul müdürleri ikinci kez dava açtı ve Zonguldak İdare Mahkemesi ikinci kez iptal kararı verdi. İkinci kez davayı kazanan Eğitim Sen üyesi okul müdürleri bu kez de yönetmeliğin değişmesi gerekçe gösterilerek, Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 28 Aralık 2015 tarihinde mülakata çağrıldı. Mülakata katılmayan okul müdürleri,  Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe vererek ilk değerlendirmenin yapıldığı tarihteki hukuki mevzuat uyarınca eski görev yerlerine atanmaları istediler. Bu talep Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından reddedilince okul müdürleri 3. kez dava açtı.  Zonguldak İdare Mahkemesi verdiği kararla Eğitim Sen üyesi okul müdürlerini 3. kez haklı buldu.

MAHKEME KARARINDAN…

Zonguldak İdare Mahkemesi kararında, daha önceden açılan iki davada okul müdürleri lehine verilen kararlara da atıfta bulunularak, “Davacı hakkında objektif ve doğru bir değerlendirme yapılabilmesi için değerlendirmede bulunacaklar tarafından davacının çok iyi tanınması ve bunun için de davacıyla makul bir süre birlikte çalışılması gerektiği, bu doğrultuda değerlendirme yapan paydaşlardan davacı ile makul bir süre çalışıp çalışmadığı tespit edilemeyen İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Kurumundan Sorumlu Şube Müdürü ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürünce yapılan değerlendirmeler dikkate alınmaksızın puan durumu hesaplanması ve buna göre davacı hakkında görevlendirme ya da görevlendirmeme yönünde işlem tesis edilmesi gerekirken, bu hukuki süreçten sonra 06.10.2015 tarihli ve 29494 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik hükümleri doğrultusunda davacının sözlü sınava (mülakata) davet edildiği görülmüştür. Anayasanın 138. maddesi ile 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 28. maddesi uyarınca yasama, yürütme organları ve idare yargı kararının gereklerine göre işlem yapmak zorundadır.Bir mahkeme kararının uygulanması amacıyla tesis edilen idari işlemin hukuki incelemesi, o mahkeme kararının doğru ve tam olarak uygulanıp uygulanmamasıyla sınırlıdır. Bunun dışında mahkemenin verdiği kararın gerekçesi ayrıca yoruma tabi tutularak verilen karardan farklı bir anlam çıkarma yoluna gidilemez. Bu durumda, Mahkememizin davacı hakkındaki kararlarının gerekçeleri dikkate alınarak, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Kurumundan Sorumlu Şube Müdürü ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürünce yapılan değerlendirmeler dikkate alınmaksızın puan durumu hesaplanması ve buna göre davacı hakkında görevlendirme ya da görevlendirmeme yönünde işlem tesis edilmesi gerekirken, davacıya uygulanması mümkün olmayan sonradan yürürlüğe giren Yönetmelik uyarınca davacının mülakata davet edilmesine ve bu işleme karşı yapılan itirazın reddine dair işlemde hukuka uygunluk bulunmamıştır.” denildi. 

YENİDEN ATANMA TALEBİ

Okul müdürleriyle makul bir süre birlikte çalışmayan İl ve İlçe Milli Eğitim Müdür ve Şube Müdürlerinin yanı sıra kimi İl ve İlçe Milli Eğitim Müdür ve Şube Müdürleri tarafından somut hiçbir bilgi ve belgeye dayanmayan,  tamamen soyut ve politik değerlendirmelerle okul müdürlerine düşük puanlar verilmiştir. Yargı üçüncü kez hukuksuzluğa dur demiştir.  Hukuksuzluğa derhal son verilmelidir. Zonguldak İdare Mahkemesinin vermiş olduğu iptal kararları uygulanarak, görev süreleri uzatılmayan okul müdürlerimiz 21 Ağustos 2014 tarihinde görev yaptıkları okullara müdür olarak atanmalıdır.”
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185