Bu haber kez okundu.

‘NEFES ALMAK İSTİYORUZ’
 Çaycuma’da okul öncesi eğitimin zorunlu olması için toplanan binlerce imza Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne iletildi.

 

Eğitim Sen okul öncesi öğretmenlerinin “40 dakika ders, teneffüs hakkı, kadrolu yardımcı personel ve nöbet ücreti” talepleriyle başlattığı “Nefes Almak İstiyoruz” kampanyası kapsamında topladığı imzaları Milli Eğitim Bakanlığı’na iletti. Çaycuma’da okul öncesi eğitimin zorunlu olması için toplanan binlerce imza da Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından Milli Eğitim Bakanlığına iletildi.

Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Türkiye’de okul öncesi çağdaki çocukların büyük bir bölümü okul öncesi eğitimden mahrum bırakılıyor. Çocuklar sıbyan mekteplerine gönderilerek dinci eğitim uygulamalara maruz bırakılıyor. Çocuk istismarları, taciz vakaları ve dayak yiyen çocuklar her gün kamuoyu gündemine geliyor. Bu uygulamalar yeterli eğitim almamış kişiler tarafından yapılıyor” diye konuştu.

Karaca şunları söyledi:

 “Türkiye’de eğitimin temeli sayılan okul öncesi eğitim konusu yıllardır hak ettiği değeri görmemekte, özellikle okul öncesi öğretmenlerin yaşadığı sorunlar görmezden gelinmektedir. Bu nedenle Türkiye’de okul öncesi eğitimde okullaşma oranı, OECD ülkeleri içinde son sıradadır.

Her çocuğun 4-6 yaş arasında okul öncesi bir kurumda eğitim görmesi, çocuğun gelişimi açısından son derece önemlidir. Çünkü çocukların zekâ gelişiminin yüzde 70’lik kısmı 7 yaşına kadar tamamlanmaktadır. Öğrenme becerileri de okul öncesi çağda gelişir. Bu dönemde sağlanan eğitim, çocuğun doğru alışkanlıklar ile öğrendiklerini uygulamada özgüven ve cesaret kazanmasına olanak sağlamaktadır.

Türkiye’de okul öncesi çağdaki çocukların büyük bir bölümü okul öncesi eğitimden mahrumdur. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2009’da başlatılan okul öncesi eğitimin zorunlu olma projesi, 2012’de 4+4+4 ile başlatılan “dindar nesil yetiştirme” hedefi ile rafa kaldırılmıştır. İktidarın okul öncesi eğitimin zorunlu yapılmasına yönelik herhangi bir adım atmamasının temelinde çocukların sıbyan mekteplerine gönderilmesi, eğitim ve pedagojik ilkelerle uzaktan yakından alakası olmayan çeşitli dini dernek ve vakıfların eline teslim edilmek istenmesi yatmaktadır.

Devlet okullarındaki ana sınıflarında ise durum hiç parlak değildir. Bütün okul öncesi eğitim kurumları çok yüksek ücretler istemekte, bütün giderler velilerden karşılanmaktadır. Bu alanda tam bir ticarileşme ve keyfiyet söz konusudur. Bu kurumların denetimlerine yönelik birçok sorun yaşanmakta, sadece yılda bir kez ilköğretim müfettişlerinin teftiş yaptığı anaokullarında denetim işi göstermelik olmaktan öteye geçmemektedir. Anaokullarında ya da ana sınıflarında yeterli öğretmen, personel, pedagog ve sosyal hizmet uzmanı bulunmamaktadır.

 

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN TAMAMEN PARASIZ VE ZORUNLU HALE GETİRİLMESİNİ, OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİN TALEPLERİNİN EKSİKSİZ KARŞILANMASINI İSTİYORUZ

Okul öncesi eğitim veren tüm kurumlarda (bağımsız anaokulları ve ilkokul ana sınıflarında) günlük kesintisiz 6 etkinlik saati (günlük toplam 300 dakika) eğitim yapılmaktadır. 300 dakika aralıksız olarak ders yapan ve dinlenme süreleri olmayan okul öncesi öğretmenlerinin en temel insani ihtiyaçlarını bile karşılamalarına izin vermeyen bir sistemin sağlıklı sonuçlar vermesi mümkün değildir.

Okul öncesi öğretmenlerinin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve dinlenebileceği yasal bir teneffüs hakları dahi bulunmamaktadır. Sınıfını yardımcı personele emanet edip, ihtiyacını gidermek için çıktığı durumlarda bile çocukların bütün sorumluluğu yine okul öncesi öğretmenlerinin omuzlarındadır. Birçok kurumda yardımcı görevli olmadığından okul öncesi öğretmeni, ders araç gereçlerinin tamamlanması, fotokopi vb. hazırlıkların yapılması için, mesai saatlerinin dışında okulda bulunmak zorunda bırakılmaktadır.

Eğitim Sen olarak, okul öncesi eğitimin tamamen parasız ve zorunlu hale getirilmesini, okul öncesi öğretmenlerin taleplerinin eksiksiz karşılanmasını istiyoruz. Bununla bağlantılı olarak haftada en az 30 saat derse giren okul öncesi öğretmenleri için;

Teneffüs hakkının tanınmasını, Nöbet ücreti verilmesini, Her okul öncesi sınıfına kadrolu yardımcı personel istihdam edilmesini, Okul öncesi eğitim kurumlarındaki fiziki koşulların iyileştirilmesini ve her kuruma yeterli büyüklükte ve donanımda oyun bahçesi açılmasını talep ediyoruz. Bu taleplerimiz doğrultusunda MEB’in harekete geçmesi, okul öncesi öğretmenlerinin sorunlarına çözüm üretilmesi ve okul öncesi eğitimin zorunlu ve tam gün olması talebiyle başlattığımız imza kampanyası ile toplanan imzaları bugün MEB’e sunuyor ve okul öncesi eğitimde yaşanan sorunların en kısa süre içinde kalıcı olarak çözülmesini istiyoruz.”

 

Karaca’nın açıklamasının ardından okul öncesi eğitimcilerden toplanan imzalar ile okul öncesi eğitimin zorunlu olmasıyla ilgili Çaycuma’da toplanan imzalar Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne teslim edildi.

 

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185