Bu haber kez okundu.

2019 SEÇİMLERİNDEKİ TÜM HESAPLARDA DEĞİŞECEK
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir süre önce il belediyeleri ile ilçe belediyelerinin verdiği hizmetlerde yaşanan yetki karmaşası nedeniyle, nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan 51 ilin ‘bütünşehir’ sayılmasına yönelik çalışma yapılması talimatını vermişti.

İçişleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığının ortak yürüttüğü çalışmanın tamamlandığı ve Erdoğan’a ya yapılacak sunumdan sonra Meclis’e geleceği öğrenildi. Hazırlanan taslakta, yerel yönetimlerin ‘Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne uyumunu’ içerecek bazı yeni adımlar da atılacak.

Zonguldak’ın da kapsamda olduğu yeni sistemde, aralarında Kandilli’nin de olduğu 17 belde belediyesi kapatılıyor.


SEZER VETO ETMİŞTİ

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre, belediye başkanı aynı zamanda o ilin belediye meclisinin başkanı olamayacak. Meclis içinden başka biri başkan seçilecek. AK Parti kurmayları, düzenlemenin gerekçesini “Türkiye’de artık hükûmetler parlamentodan çıkmayacak. Ama belediyelerde hâlen belediye başkanı belediye meclisinin de başkanı. Bu yapısal bir sorun. Yeni sistemde, meclis başkanı meclis içinden seçilebilir. Belediye başkanı aynı zamanda meclis başkanı olmamalı. Buna karar vereceğiz. Bunu 2004’te de tartışmıştık. O gün yapılamadı. Doğru olan, kendini denetleyen bir yapının başında başkan olmamalı. Yine 2014’te merkez-yerel yetki paylaşımında da yerele yetki verildi. Ancak merkezin sahadan çekilmesi düzenlemesi o dönem Sezer tarafından veto edildi. Bunlar da yapısal sorun. Müzakere ediyoruz. Merkezin yetkileri ile ilgili de bir uyum düzenlemesi yapılabilir” şeklinde açıkladı.

51 il bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek. Yani o il belediyesinin sınırları mülki sınırları ile aynı olacak. İlin belediye başkanı mülki sınırın tamamından sorumlu olacak. AK Parti kaynakları, doğru olanın şehrin tek elden planlanması olduğunu belirterek, “Belediyelerde farklı sorumluluk alanları var. Bu sorumluluk alanlarının çerçevesi tam çizilmeli. Tek elden plan yapılmalı” görüşünü dile getirdi. İl özel idareleri de kapatılacağı için buralardaki tüm kaynaklar il belediyelerine devredilecek.


PERSONEL GİDERİ HİZMETE...

Yeni düzenleme ile sınırlardaki stratejik olan beldeler hariç, 51 ildeki tüm belde belediyeleri ya en yakın ilçe ile birleşecek, ya da kapatılacak. AK Parti kurmayları, daha önce de yüzde 90’ı belde belediyesi olmak üzere bin 800 civarında belediyenin kapatıldığını hatırlatarak “Bir belde belediyesinde en az 9 personel var. Başkan ve şoförü ile birlikte 11 oluyor. Yıllık gideri bir buçuk milyon lira. Bu parayı oraya hizmet için götürmek daha doğru olur” değerlendirmesini yaptı. Bütünşehir uygulamasına geçildikten sonra 51 ildeki binlerce köydeki yapılarda yaşanan ruhsat ve iskân problemi de çözülmüş olacak.

Kaynak: Türkiye 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ibogemici 10 ay önce

herkes ZONGULDAK büyükşehir olsun EREĞLİ,il olsun.bırakın buna vatandaş,köylerde oturanlar karar versin.siyasilerin kendi ikballeri beni ilgilendirmiyor.ben zonguldak,ka 45.dakika mesafede köydeyim.büyükşehir olunca,benim dağın başındaki tarla ,arsa statüsüne girecek,oturduğum ev.vergiye tabii olacak,tarlalar ,arsa statüsünden vergiye tabii olacak.şehirde oturupda şöyle olsun böyle olsun demek kolay.benim vergilerimi verecekmisiniz,o zaman şom ağızlılar.

Misafir Avatar
adalı 10 ay önce @ibogemici

anlayacaklar da iş,işten gececek..sonra oturup hep birlikte aglayacaklar.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Semih 10 ay önce

Bakıyoruz en çok bağıranlar kimler belediyeden kişisel çıkar elde edenler ama artık bunun kimseye faydası yok zonguldak bir an önce büyük şehir yapılmalı Zonguldak'a hizmetler tek elden yönetilmeli ve hizmetler eşit oranla olacak kimsede bundan kişisel çıkar sağlanamayacak belde belediyelerde kapanacak olmasından dolay devlet tasaruf yapmış olacak

Misafir Avatar
GÜLÜÇBELEDİYE 10 ay önce

Hamit Gülüçten ÇİÇEKLER,AĞAÇLAR,PALMİYELER,SANDALYERELER,MASALARI SİZ ALDINIZ. GÜLÜÇE VEFALIKSA ÖNCE ELPENÇE SEN DURACAN ARACINLA ALIP İSTEĞEN SENDİN.
MAZEME ALAMICANDİYEMİ YAKINIYON

Misafir Avatar
belediyeci 10 ay önce

hemen olayı kişilere bağlamış sınız ama gerçek, iktidarın köylerden daha çok oy aldıgi bundan dolayı 2019 başkanlık seçimlerine yüksek bir oy oranıyla girmek istemesidir.....

Misafir Avatar
hamit 10 ay önce

Gülüçlü , Gökhan başkana haksızlık ediyorsun, 15 yıldır yapılandan kat kat fazla hizmet yaptı halka.Evet bütçesi az ama sahile başlanıp bu hale getirilmesi bile başarıdır.Bütçem fazla diye Potbaşı'na gereksiz ve atıl bir park yapmaya da gerek yoktur.

Misafir Avatar
Gülüçlü 10 ay önce

Vatandaş biz gökhan başkanı çalışmadı mı dedik yazıyı iyi oku adam sağdan soldan istiyor dedik ve yine aynı şeyi söylüyorum sağdan soldan istiyor bir şeyler yapmaya çalışıyor ama Zonguldak Büyükşehir olursa bütçe büyüyecek hizmet daha çok gelecek ereğli belediyesinin düşün kepez mahallesine yapdıklarına bak birde Gülüçe yapılanlara bak siyasi bakma olay bu kadar başt bu işler bütçe işi hizmet parayla oluyor taşıma suyla olmuyor

Misafir Avatar
Vatandaş 10 ay önce

Sayın Gülüc lu yüzü ne gözüne dursun bu Gökhan başkan daha ne yapsın size yazıklar olsun adam kısa zamanda onbeş sene başkanlık yapıp koltuk dolduranların iktidar olupta hizmet vermeye lerden çok çalıştı pot adındaki parka kim çocuğunu gorururuyor o parkın kime ne faydası var gülücük su arıza olsa belediye anında cenaze olsa her türlü hizmet kapında yollar parke oldu imar yolu olup açılmayan yolları açtı adam daha ne yapsın

Misafir Avatar
FARUK AK 10 ay önce

BENCE KDZ.EREĞLİ İL OLSUN ÇÜNKÜ SANAYİ ARTIŞI MEMUR ARTIŞI GÜZEL BİR ÜNİVERSİTE KURULMASI BUNDA KDZ.EREĞLİ KAZANACAK AMA KDZ.EREĞLİ NİN KAZANMASINI İSTEMEYEN ÇOK KİŞİ VAR

banner251

banner185