Bu haber kez okundu.

'ACILARDAN DERS ÇIKARILMALI'

TTK Kozlu Müessesesinde 3 Mart 1992 tarihinde meydana gelen grizu faciasında hayatını kaybeden 263 maden işçisi, kazanın 20. Yılında anıldı.

Ülkeye ve Zonguldak'a başsağlığı dileyen Vali Ayyıldız, Bırakın bir madenci kardeşimizin şehit olmasını burnunun kanamasına bile razı değiliz. Rabbim sizi korusun ve kollasın, sizlerin yüzünüzde gülücükle çalışmanızı istiyoruz dedi.

Her yıl toplanıp şehit madencileri andıklarını belirten TTK Genel Müdürü İnan'da, Ancak bir şey daha yapmamız gerekiyor bu kazalardan ibret almamız ders çıkarmamız gerekiyor. Bu kazaları bir daha yaşamamak üzere hep birlikte işçisiyle teknikeriyle mühendisiyle idarecisiyle sendikasıyla yoğun çaba göstermemiz gerekiyor. İş sağlığı ve güvenliği çıtasını mümkün olabildiğince yükseltmemiz gerekiyor sözleri ile konuştu.

Maden işçisinin fedakarlığının kimsenin tartışma konusu dahi yapamayacağını söyleyen GMİS Genel Başkanı Alabaş'da duygularını şu sözlerle ifade etti: İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin dünyada hızla geliştiği bir dönemde, ülkemizin iş kazalarında dünyada 3. , Avrupa'da 1. sırada olması hepimiz için üzüntü vericidir. Bizler, madenciler olarak iş kazalarının acılarını en iyi bilenleriz. Bizler, iş kazalarının iş güvenliği ve önlemlerinin eksiksiz alınması ve uygulanmasıyla en aza indirilebileceğini de biliyoruz.

*Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesi'nde, 3 Mart 1992 tarihinde meydana gelen grizu faciasında yaşamını yitiren 263 madenci, kazanın 20. yılında 1 Nolu Kuyubaşında düzenlenen törenle anıldı. Anma törenine Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü Burhan İnan, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, 19. Dönem Milletvekili Ali Uzun, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, TTK Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Şimşek ve Mahmut Özçelik, TTK Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu, GMİS Genel Merkez ve Şube Yöneticileri'nin yanı sıra belediye başkanları, TTK Genel Müdür Yardımcıları, sivil toplum örgütleri ve sendikaların şube başkan ve yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve maden işçileri katıldı. Anma töreni GMİS Kozlu Şube Başkanı Şaban Kaptan'ın sunumuyla başladı ve şehit madenciler için saygı duruşunda bulunuldu.

RAHMETLE ANIYORUZ
Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, anma töreninde yaptığı konuşmada Sizlere, Zonguldakımıza ve ülkemize başsağlığı diliyorum. Bütün maden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Sizlere sıhhat diliyoruz.
Bırakın bir madenci kardeşimizin şehit olmasını burnunun kanamasına bile razı değiliz.  Rabbim sizi korusun ve kollasın. Sizlerin yüzünüzde gülücükle çalışmanızı istiyoruz. Bu vesileyle sizlerin arasında bulunmak istedim dedi.

İŞGÜVENLİĞİ ÇITASINI
YÜKSELTMEMİZ GEREKİYOR

TTK Genel Müdürü Burhan İnan ise, 20 yıl önce Türkiye'nin yaşadığı en büyük acıyı Kozlu'da biz yaşadık. Bu tür kazalar büyük yıkımlara neden oluyor. Aileler, Kozlu beldesi, Zonguldak ve Türkiye perişan oluyor. Biz bunu bizzat içinde yaşadığımız için yakından biliyoruz. Kozlu'da 3 Mart 1992 tarihinde akşam saat 8 sularında meydana gelen kaza neticesinde yeraltında büyük yangınlar gelişti. Biz yangınları söndürmek için bütün arkadaşlarımızla birlikte yoğun mücadeleler verdik. Aşağıda 70 kilometre ocak açıklığımız var. Ocaklarımızın her noktasında yangın çıkmaya başladı. O günkü yöneticilerimiz çok doğru bir karar alarak ocakları yüzeyden kapattılar. Ve biz ocaklara milyonlarca metreküp su bastık. Şu anda çalışmakta olduğunuz ocaklar -560'dan -280 katına kadar suyla dolduruldu ve yangın bu şekilde söndürüldü. Bilahare ocaklar yeniden açıldı ve ocaklardaki su boşaltıldı. Ve yaklaşık 2,5-3 yıl boyunca tamir-tarama işlemleriyle müesseseyi yeniden kazandık. Ailelere verdiği manevi tahribatın yanı sıra müessesemizi de neredeyse elden çıkarmak üzeriydik. Bu tür kazalar ülkeyi sarsan kazalar. Her yıl burada toplanıyor ve arkadaşlarımızı anıyoruz. Ancak bir şey daha yapmamız gerekiyor bu kazalardan ibret almamız ders çıkarmamız gerekiyor.
Bu kazaları bir daha yaşamamak üzere hep birlikte işçisiyle teknikeriyle mühendisiyle idarecisiyle sendikasıyla yoğun çaba göstermemiz gerekiyor. İş sağlığı ve güvenliği çıtasını mümkün olabildiğince yükseltmemiz gerekiyor. Bir şey olmaz mantığını bir kenara bırakmamız gerekiyor. Tüm maden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Sizlere sağlıklı bir ortamda iş güvenliği kurallarına uyarak bol üretimler diliyorum

HALKIN YÜREĞİNDE YAŞIYORLAR
Anma töreninde bir konuşma yapan GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Kozlu Grizu faciasında hayatlarını kaybeden 263 maden işçisini ve tüm maden şehitlerini rahmet, sevgi ve saygıyla andıklarını belirterek, Onlar ve tüm maden şehitlerimiz, biz meslektaşlarının ve halkımızın yüreğinde yaşıyorlar dedi. Alabaş şunları söyledi; Burada, bundan tam 20 yıl önce büyük bir grizu faciası yaşadık. 263 arkadaşımızı kaybettik. Arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.  Onlar ve tüm maden şehitlerimiz, biz meslektaşlarının ve halkımızın yüreğinde yaşıyorlar. Onları bir kez daha rahmet, sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ruhları Şad olsun. Madencilik, dünyanın en zor mesleği. Bunu en iyi bizler biliyoruz. Çünkü bu Havzada, 164 yıldır kömür üretiyoruz. Atalarımız ve bizler, 164 yıldır, yerin yüzlerce metre altında canımız, kanımız pahasına alın teri döküyoruz. 5 bine yakın şehidimiz var.

KİMSE TARTIŞMA KONUSU YAPAMAZ
Maden işçisinin fedakarlığını, ülke sevgisini hiç kimse tartışma konusu dahi yapamaz. Maden işçisinin hakkı, parayla pulla ölçülemez. Sizler, yerin yüzlerce metre altında üzerinize düşen görevi büyük bir özveriyle yerine getiriyorsunuz. Osmanlı İmparatorluğu'ndan zamanımıza kadar emek veren binlerce işçimizin, şehit düşen madencilerimizin alın teriyle, canlarıyla yarattıkları bu ocaklara sahip çıkmak herkesin görevidir. Bu şehir maden üretimiyle büyüyüp gelişerek şehir olmuştur. Bu şehirde yaşayan herkesin maden ile bağı vardır. Bu kurumda ve maden sektöründe neler olup bittiğini izlemek herkesin görevidir.

TÜRKİYE AVRUPA'DA BİRİNCİ
İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin dünyada hızla geliştiği bir dönemde, ülkemizin iş kazalarında dünyada 3. , Avrupa'da 1. sırada olması hepimiz için üzüntü vericidir. Bizler, madenciler olarak iş kazalarının acılarını en iyi bilenleriz. Bizler, iş kazalarının iş güvenliği ve önlemlerinin eksiksiz alınması ve uygulanmasıyla en aza indirilebileceğini de biliyoruz. Önceden tüm uyarılarımızı yapmış olsak da her kazadan sonra, acıların tekrarlanmaması için dersler çıkarılmasını istiyoruz.

TOPLUM İÇİN ÖNEMLİ
Sizin sağlığınız ve huzurunuz, öncelikle aileniz ve sonra da, bu ülke ve toplum için çok önemli. Çalışma ortamınızın güvenli olmasını sağlayacaksınız. Çalışma ortamınızın güvensiz olduğu yönündeki en küçük şüphede asla riske girmeyecek, iş güvenliğinin alınmasını sağlayacaksınız. Biz sizlerin her türlü sorununuzu çözmek, sağlıklı ve verimli çalışacağınız koşulları yaratmakla sorumluyuz. Bizim öncelikli görevimiz budur.  Sonrasında birlik ve beraberlik içinde, Kurumun, Zonguldak'ın, bölgenin ve ülkenin sorunlarını çözeriz. Bu duygularla maden şehitlerimize bir kez daha rahmet diliyor, hepinize kazasız-belasız çalışmalar diliyorum. Konuşmaların ardından 263 maden şehidi ve tüm maden şehitleri için Kuran-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Törene katılanlara mevlit şekeri dağıtıldı.

BİR VARDİYADAN YÜZLER
Anma töreninin ardından Vali Erol Ayyıldız, TTK Genel Müdürü Burhan İnan, GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş ile 19. Dönem Milletvekili Ali Uzun, TTK Kozlu Müessesesinde açılan Yavuz Sarıyıldız'ın Bir vardiyadan yüzler konulu fotoğraf sergisini gezdiler.
 
3 MART 1992 OLAYI
1992 yılının 3 Mart akşamı saat 20.00 sularında ocakta meydana gelen patlamada 500'den fazla maden işçisi sağ olarak kurtulmuş ancak yaşanan göçük ve yangınlarda 263 maden işçisi hayatını kaybetmiştir. Kazanın hemen ardından hayatını kaybeden maden işçilerinden 116'sının cansız bedenleri ocaktan çıkarılmış ancak yangınlar ve göçükler nedeniyle diğer işçilere ulaşılamamıştır. Devam eden yangınların ilerlediği ve yeni patlamalara yol açabileceği tespit edildiğinden 5 Mart 1992 tarihinde ocak giriş ve çıkışları kapatılmak zorunda kalınmıştır. Ocaktaki yangınların kontrol altına alınabilmesi için havayla temas noktaları 20 gün süreyle kapalı tutularak yangıların sönmesi beklenmiştir. Düzenli olarak yapılan gaz ölçümleri ile yangınların bitip-bitmediği kontrol edilmiştir. 21 Mart 1992 tarihinde ocak girişleri açılmış ancak yapılan son ölçümlerde yangının canlandığı tespit edilmiş ve ocak yeniden kapatılmıştır. Yangını biran önce söndürmek ve ocakta kalan 147 işçinin cansız bedenlerine ulaşabilmek için ocaklara su basılmasına karar verilmiştir. 26 Mart 1992 tarihinde ocaklara su basılmaya başlanmıştır. Haziran ayına kadar ocaklara milyonlarca metreküp su basılmıştır. Yapılan incelemeler sonucu yangının söndüğü belirlenmiş ve ocaklar 28 Temmuz 1992 tarihinde yeniden açılarak ocaklara basılan milyonlarca metreküp su boşaltılmıştır. 2 Ağustos 1992 tarihinde -200 katında 25 maden şehidine ulaşılmıştır. Ocaklarda yapılan tamir-tarama işlemleriyle ocakta kalan maden şehitlerinin cenazeleri gruplar halinde çıkarılmaya başlanmıştır. Son iki maden şehidinin cenazesi ise Mayıs 1997'de ocaktan çıkarılmıştır. 3 Mart 1992 tarihinde meydana gelen grizu faciası ülkemizin en büyük maden kazasıdır. Bu kazanın ardından ocaklarda iş sağlığı ve güvenliğine yönelik önemli yatırımlar yapılmış, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınması yönünde önemli çalışmalar başlatılmıştır.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185