Bu haber kez okundu.

'AKP ANAYASASINA HAYIR'

TMMOB Karadeniz Ereğli Temsilciliği, 12 Eylül'de gerçekleştirilecek referanduma "hayır" oyu kullanacaklarını duyurarak, ülkesini seven herkesin de "hayır" oyu kullanmasını istedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kdz.Ereğli İlçe Koordinasyon Kurulu, düzenlediği basın toplantısında 12 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek referanduma "hayır" oyu kullanacaklarını belirtti. Çok sayıda kişinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda İlçe Koordinasyon Kurulu adına açıklamada bulunan Sıtkı Kuloğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi. "Türkiye 24 Ocak Kararları ve 12 Eylül Darbesi sonrası emperyalizmin istemleri doğrultusundaki ekonomik-sosyal politikalar ile yukarıdan aşağıya yeniden yapılandırılmaktadır. AKP de, 12 Eylül Darbesi'nin yarattığı ekonomik, sosyal, siyasi yapının bir ürünüdür, 12 Eylül'ün uzantısıdır.
AKP'nin bugün "değişim" dediği "yeniden yapılanmanın" miladı 12 Eylül Darbesi'dir. Özünde 24 Ocak Kararları'nda ifade edilen piyasacılıkla, gerici akımların güçlendirilmesi olan bu değişimin, gelinen noktada AKP iktidarı ile temsil edilen piyasacı ve gerici diktatörlüğe doğru geliştiği açıktır.
AKP iktidarı, hazırladığı anayasa değişikliği paketi ile 12 Eylül'ün yarattığı kurumları ele geçirme ve tekelci iktidarını pekiştirerek uzatma gayreti içindedir. AKP'nin öngördüğü değişiklikler, 12 Eylül ile Türkiye'ye dayatılan yeni liberal politikalar zemininde yürütülen bir yargı-yürütme operasyonudur.
Türkiye'nin 12 Eylül ile gerçekten hesaplaşan; parasız eğitim, sağlık, güvenceli çalışma ve insanca yaşama hakkını, her türlü kültür ve kimliğin özgürce ifade edilmesini, bir arada yaşamı güvence altına alan yeni bir anayasaya gereksinimi olduğu herkes tarafından malumdur. Ancak, kimse bize 12 Eylül Anayasası ile hesaplaşmanın yolu olarak onun devamından başka bir şey olmayan AKP Anayasası'na "evet" demeyi göstermesin.
Biz, 12 Eylül düzeni ile gerçekten hesaplaşmayan hiçbir anayasa değişikliği ile uzlaşmayacağız.
Bizlerin istediği;
Katılımcı, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, sosyal, laik olan,
Demokratik hak ve özgürlüklerin eksiksiz olarak tanımlandığı,
Her türlü kültür ve kimliğin özgürce ifadesini ve bir arada kardeşçe yaşamı güvence altına alan,
Yasama, yargı, yürütme ayrılığının demokratik bir çerçevede sağlandığı,
Siyasetin tüm toplumsal dinamikleri kapsamasının önündeki seçim barajlarının kaldırıldığı,
Emperyalizmden her türlü ekonomik, siyasal bağımsızlık ile planlama, sanayileşme, kalkınma, istihdam ve sosyal refahı bütünlüklü halde içeren,
Emekçilere grev ve toplu sözleşme hakkını verecek, güvenceli çalışmayı sağlayacak, Parasız eğitim,  sağlık ve barınmayı kapsayan gerçek bir sosyal hukuk devletini öngörecek bir anayasadır."


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ereğlili 8 yıl önce

Sivil Toplum Kuruluşlarının fikirlerini açıklamalarından daha doğal bir şey olamaz. Başbakanın dediği gibi bitaraf olan berteraf olur.

Misafir Avatar
SITKI KULOĞLU 8 yıl önce

MİMAR İSMİ İLE YAZAN ATKADAŞ. BİR SİYASİ PATİYE ÜYE OLMAK HERKESİN HAKKIDIR. ODA BAŞKANLARI İÇİN DE PARTİ ÜYELİĞİ YASAK DEĞİLDİR.AMA BEN HİÇBİR PARTİNİN ÜYESİ DEĞİLİM.İSPATLAMAZSAN ŞEREFSİZSİN.PARTİ ADINI DA VER DE BEN DE ÖĞRENEYİM BARİ :))

Misafir Avatar
gurbet 8 yıl önce

'AKP ANAYASASINA HAYIR'

BEN BU BEYINLERE ACIYORUM NE DEMEK AKP ANAYASASI, EGER BU ÜLKEMIZLE ILGILI BIR SEY SE HERKES BIRLESMELI PARTI GÖZETMEKSIZIN

Misafir Avatar
ali 8 yıl önce

bu yorumu yapan ismini niye açıklamıyor

Misafir Avatar
mimar 8 yıl önce

akp'ye mualif siyasi partiye üye olan bir oda başkanı ; meslek odalarını siyasi rant malzemesi yapamaz şiddetle kınıyorum, orada söylediklerinizin hepsi bu anayasa değişiklik paketine var siyaset yapacaksanız gidin partinizde yapın .....

banner251

banner185