Bu haber kez okundu.

'AMAÇ CUMHURİYET İLE HESAPLAŞMAK'

Yeni eğitim sistemine tepki gösteren Eğitim-İş Sendikası, ilçe merkezinde eylem gerçekleştirdi.

 

 

Anaokuluna gitmeden ilköğretime başlayacak olan çocuklar yeterli bilişsel, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimi sağlayamadan ilköğretimde sunulan becerileri edinemeyeceklerini belirten Sendika Temsilcisi Cengiz Başaran, Bu yaş çocuklarının çoğu öz bakım gereksinimlerini bile kendi kendilerine karşılayamazlar. O nedenle renkli ve eğlenceli anaokulu yerine yoğun müfredatlı, kalabalık sınıflara mahkum edilecek çocukların sonraki eğitim yaşantıları da derinden etkilenecektir dedi.

 

 

Eğitim-İş Sendikası Kdz.Ereğli Temsilciliği tarafından Kdz.Ereğli çarşı merkezinde yeni eğitim sistemi protesto edildi. CHP Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Neriman Posbıyık, Atatürkçü Düşünce Derneği Kdz.Ereğli Şube Başkanı Önder Öner, Eğitim-İş Sendikası Zonguldak İl Temsilcisi Metin Kahveci ve yaklaşık 50 kişilik grubun katıldığı eylemde Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e seslenen İlçe Temsilcisi Başaran, halkın dini duygularını suistimal ederek çocukların geleceği üzerinden kendi ideolojik hedefleri gerçekleştirme amacından vazgeçilmesini isteyerek, 4+4+4 eğitim sistemine yönelik haklı eleştiri ve önerileri dikkate alın dedi.

Eğitim-İş Sendikası, öğretim birliğine son vererek, medrese-mektep ikilemini günümüze taşımak isteyen bu anlayışa karşı eylem ve etkinliklerini kararlılıkla sürdüreceğine vurgu yapın Başaran konuşmasında şunları söyledi.

 

HEDEF GÖSTERİCİ AÇIKLAMALAR

Fiziki altyapısı oluşturulmadan tamamen ideolojik hedefler doğrultusunda hazırlanan 4+4+4 gerici eğitim sistemi ile her şeyi altüst eden Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yeni eğitim sistemine karşı çıkanlara yönelik suçlayıcı ve hedef gösterici açıklamalarda bulunmuştur. Eleştirilerin büyük bir kısmının PKK yanlıları ve laikçilerden geldiğini, normal vatandaşın ise kendilerini desteklediğini söyleyen Dinçer, ya hayal görüyor ya da eğitim sistemimizde yarattıkları kaosu ve beceriksizliklerini örtbas etmek için asılsız suçlamalarda bulunuyor.

 

66 AY ISRARI

Eğitim sisteminde bir kargaşa yaşandığını kabul etmek zorunda kalan Bakan, Kargaşa var ama ciddi bir problem yok. Kargaşayı bizim ne yapmaya çalıştığımızı anlamayan sözde eğitim uzmanları çıkarıyor diyerek, özrü kabahatinden büyük dedirtmiştir. Sayın Bakan, sizin ne yapmaya çalıştığınızı, amacınızın cumhuriyetle hesaplaşmak, ulusal düzeydeki eğitimi tamamen cemaatlerin kontrolüne ve piyasa koşullarına sunmak olduğunu eğitim uzmanları çok iyi anlamıştır. Bilimsel çalışmalar, 6 yaş öncesi çocuğun beynindeki bilişsel yapıların okul temelli akademik öğrenme için yeterli olmadığını ortaya koyarken, Bakanın 66 ay konusundaki ısrarını bilimsel bir tercih olarak savunması da ilginçtir. Kaldı ki, UNESCO İstatistik Enstitüsü verilerine göre, dünyadaki 204 ülkenin 126'sında, yani ülkelerin yüzde 62'sinde, okula başlama yaşı 6'dır. Yine Geçen sene 60 ay ile 72 ay arasındaki çocuklarımızın yüzde 67'sini okullarımıza aldık. Okul öncesi eğitim verdik, Dikkat edin yüzde 67... Okul, sınıf ve lavabo sıkıntısı olmadı. Bu çocuklar okulu tanıyor" ifadelerini kullanan Dinçer, okul öncesi eğitim ile ilkokul eğitimi arasındaki farkı bilmediğini de ortaya koymuştur.

 

SINIFLAR KALABALIĞA MAHKUM EDİLECEK

Anaokuluna gitmeden ilköğretime başlayacak olan çocuklar yeterli bilişsel, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimi sağlayamadan ilköğretimde sunulan becerileri edinemez. Bu yaş çocuklarının çoğu öz bakım gereksinimlerini bile kendi kendilerine karşılayamazlar. O nedenle renkli ve eğlenceli anaokulu yerine yoğun müfredatlı, kalabalık sınıflara mahkum edilecek çocukların sonraki eğitim yaşantıları da derinden etkilenecektir.

      

 

RAKAMLAR UYDURMA

Uydurma rakamlarla kamuoyunu yanlış bilgilendiren Bakan, bu konudaki bilimsel verilere dayanan uyarılarımız nedeniyle bizleri yani eğitim uzmanlarını, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini kargaşa yaratmakla suçlamaktadır. Gelmiş geçmiş Milli Eğitim Bakanları içinde öğretmen düşmanlığında, öğretmeni mağdur etmede, en öne çıkan Ömer Dinçer, öğretmenlerin atama problemlerine de işletmeci zihniyetiyle yaklaşmış ve "Bir öğretmenin aylık maliyeti 3 bin lira, yıllık 36 bin lira. 33 bin öğretmenin yıllık maliyeti 1,1 milyar TL. Şimdi soruyorum Türkiye bu kadar zengin mi? demiştir. Peki Sayın Bakan, Türkiye yandaşları zengin etme projeniz olan Fatih projesinin maliyetini karşılayacak kadar zengin midir?

     


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
beyaz pencere 6 yıl önce

bu memlekette ülkenin ortasınıf vatANDaşlarında hayatından memnun olmayan sadece öğretmenler var galiba.. asgari ücretli öğretmenler kadar hayatından şikayet etmiyor madende çalışan ayda 1200 lira alan bir maden işçisi hayatından memnun olmasada dunyadaki hayat zorluğunu görüp ülkemizde bu ortamın oldugunu görecek kadar bilinçliyken yılın yarısını tatiller ile geçiren ve ülkedeki en başarısız eğitmenlerin oluşturduğu meb.. hayata hep muhalif..mebde okuyup dersaneye gitmeden % kaç öğrenci ünv. kazanıyor siz bir kendinizi sorgulayın.. acaba kazANDığınız para madende çalışan kömür karası gibi size hak mı diye.. sorun..

banner251

banner185