Bu haber kez okundu.

'ANGARYA UYGULAMALAR SONLandIRILSIN'
KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Zonguldak Şube, sendika binasında toplanarak TBMM’ye “Torba Yasa”nın geri çekilmesi konusunda haklı ve meşru taleplerini içeren dilekçeyi faksladılar. Türkiye’nin dört bir yanında kitlesel basın açıklamaları yaptıklarını belirten BES Şube Başkanı Ali Yener, açıklamasında şunları söyledi;
“Kamuoyunca da bilindiği üzere oldukça uzun bir süredir Maliye emekçilerinin, Sosyal Güvenlik emekçilerinin, Yargı emekçilerinin, Büro işkolunda örgütlü tüm emekçilerin temel sorun ve taleplerini içeren farklı eylem ve etkinlikleri her on beş günde bir hayata geçiriyoruz. Biz kararlı Büro Emekçileri olarak, kendi işkolumuzla ilgili sorun ve taleplerimiz üzerinden 11 Şubat 2011'de ülke genelinden Ankara'ya gelecek olan Büro emekçileriyle birlikte Ankara'da merkezi bir eylemi hayata geçirmeyi ve 11 Mart 2011'de ülke genelinde örgütlü olduğumuz tüm İşyerlerinde büyük bir grevi gerçekleştirmeyi amaçlayan mücadele programımızı planladığımızda henüz ortada ‘Torba Yasa’ diye bir gerçeklik yoktu. Ancak şu an ‘Torba Yasa’ içerisinde bulunan 657'ye de, 657'de yapılmak istenen değişikliklere de ‘hayır’ diyen bir emek örgütü olarak, AKP'nin 29 Haziran 2010 tarihinde TBMM'ye getirdiği 657 sayılı Yasa Değişikliği Kanun Tasarısı’yla ilgili çalışmalarımızı Temmuz 2010'da başlatmış ve bu konuda çıkarttığımız yayınlar ve belirlediğimiz sendikal politikalar çerçevesinde bilgilendirme ve aydınlatma çalışmalarına da başlamıştık. Gelinen noktada, kendi İşkolumuzun sorun ve talepleri üzerinden belirlediğimiz mücadele sürecini, ‘Torba Yasa’ya karşı yürütülmesi gereken birleşik ve direngen bir mücadele hattının önünü açmak ve ilerletmek üzere ‘Torba Yasa’ya karşı planlanan ve yürütülen mücadelelerle birleştiriyoruz. Bu aşamada yapılması gerekenin; kendisine ‘emek örgütüyüm, sınıf örgütüyüm, mücadele örgütüyüm’ diyebilen tüm sendikaların, halkın ve emekçilerin sorun ve taleplerine sahip çıkan emek ve meslek örgütlerinin, ‘Emek en yüce değerdir’ diyebilen siyasi partilerin, tüm emek ve demokrasi güçlerinin birleşmesi ve direngen bir barikat oluşturmasıdır.”
“AKP İKTİDARINA VE İMF POLİTİKALARINA KARŞI ANKARA'YA YÜRÜYECEĞİZ”
“Tüm Şube ve Temsilciliklerimize ve kamuoyuna daha önceden açıkladığımız gibi; 7 Şubat 2011'de İstanbul'dan yola çıkacak olan ‘Güvenceli Çalışma, İnsanca Yaşam, Bağımsız Demokratik Türkiye Yürüyüşü Yürüyüş Kolumuz’ Büro emekçilerinin temel talepleriyle birlikte ve öncelikle ‘Torba Yasa’ya karşı tutumumuzu; İstanbul, Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir, Uşak, Afyonkarahisar, Kütahya, Eskişehir güzergahından 11 Şubat 2011'de Ankara'ya, Başbakanlığa taşıyacaktır. Biz kamu emekçilerine ‘esnek ve kuralsız çalışmayı’ dayatan, son 8 yıllık iktidarı döneminde yürüttüğü istihdam politikasıyla kadrolu güvenceli çalışmayı adeta bir hayal haline getiren, ‘Emeklilik’ hakkımızı fiilen ortadan kaldıran, ücretlerimizi ‘yoksulluk ücretinin altında tutmayı’ kendisine en temel hedeflerden biri olarak belirleyen, ‘sağlık ve sosyal güvenlik hakkımızı tırpanlayan’ ve uyguladığı politikalarla ülkemiz yoksullarını adeta dilenci haline getiren AKP iktidarına ve IMF politikalarına karşı Ankara'ya yürüyeceğiz. Yürüyüşümüzün temel amaç ve hedefleri arasında; ‘Torba Yasa’nın geri çekilmesi, kamuda performans esaslı yönetim modeli uygulamalarına son verilmesi, turnike, kamera vb. denetim mekanizmalarının ortadan kaldırılması, kesintisiz hizmet, zorunlu fazla mesai vb. angarya uygulamalarının sonlandırılması, siyasi kadrolaşmaya son verilmesi, ücret adaletinin sağlanabilmesi için ‘eşit işe eşit ücret’ uygulamasının yaşam bulması, ek ödemelerin bütünlüklü olarak artırılması ve emekli aylıklarına yansıtılması gibi çok önemli taleplerimiz yer alacaktır.”

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185