Bu haber kez okundu.

'BİRİLERİ GERÇEKLERİ SAKLIYOR'

İDDİA: Öte yandan havalandırma sisteminin taşeron firma tarafından ters yönde kurulduğu da asıl işverenin ocak içinde olay sonrası tespit ettiği bir başka gerçektir

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan olduktan sonra ilk yurt içi gezisini İşçi Babası Bülent Ecevit’in seçim bölgesi olan Zonguldak’a yapıyor. 25 Mayıs 2010 Salı günü Zonguldak’a gelecek olan Kılıçdaroğlu’na bir kutlama mesajı gönderen Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinin eski Bölge Çalışma Müdürü Fazilet Öztürk, “Umut kaynağı oldunuz” dedi ve TTK Karadon Müessesesi’nde meydana gelen kazayla ilgili de bazı iddialar öne sürdü.

 

Öztürk’ün Kılıçdaroğlu’na gönderdiği mesaj aynen şöyle:

 

“Sayın: Kemal KILIÇDAROĞLU

CHP GENEL BAŞKANI

 

Büyük Kurtarıcı Eşsiz İnsan Mustafa Kemal Atatürk’ün yokluklar içinde Anadolu’da Dünya Devlerine karşı Türk’ün gücünü göstererek Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen kazanımları, Laik ve Demokratik Cumhuriyetin vazgeçilmez ilkelerini, özellikle Demokrasinin Olmazsa Olmaz’ı sayılan Kadın-Erkek Eşitlik ilkesini kaybetme noktasında UMUT Kaynağı oldunuz. Sizi kutluyor, uzun ve ince yolunuzda başarılar diliyorum. Lütfen kabul ediniz.

 

Emeğin BAŞKENTİ,  şimdilerde İşsizler Kentine gelme konusundaki kararınız beni çok mutlu etti. İş Kazalarının “KADER DEĞİL”,gerekli yatırımların yapılmaması, dikkatsizlik ve işverenlerin yasal hükümlere uymamasından kaynaklandığını, 30 yıllık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Zonguldak Bölge Müdürlüğü sürecinde tespit ettiğim gerçeği, size bildirmeyi önemli görev saydım.    

 

Son İş Kazasında da 4857 Sayılı İş Yasasının hükümlerine uyulmamıştır. Asıl İşveren-Alt İşveren Taşeronlarla ilgili4857 Sayılı İş Yasasın 2.maddesinin 6.fıkrasına bakıldığında Asıl İşverenin, Taşerona iş verebilmesi için İŞİN TEKNOLOJİK NEDENLERLE Uzmanlık gerektiren iş olmasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle TTK, Karadon Müessesi - 540 kodunda galeri açan taşeronun teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren hangi işi yapacaktır ki bu iş verilmiştir. Öncelikle bu sorunun yanıtı verilmelidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bu işyerinde Ekim /2009 Ayında İş Sağlığı ve Güvenliği açısından denetim yapıldığını ve noksanlarının olmadığını açıkladı. Maden sektöründe her yeni dakika işyerlerinde şartlar değişmektedir. 9 ay öncesi yapılan denetimin önemini ve katkısını tartışmak gerekmez mi?

 

Öte yandan havalandırma sisteminin taşeron firma tarafından ters yönde kurulduğu da asıl işverenin ocak içinde olay sonrası tespit ettiği bir başka gerçektir. Birileri gerçekleri saklıyor, konuşmuyor. Olaylar, böyle sorgulamasız yıllarca sürüp gitmiştir. Takdirlerinize sunuyorum.

 

Saygılarımla…”


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ÖNCE İNSAN 8 yıl önce

ÖNCE İNSAN!!!
İşletmelerin en değerli varlığı ÇALIŞANLARI DIR...Çünkü onlar olmadan üretim yapılmaz, rANDıman alınmaz, para kazanılmaz...Malesef ülkemizde isan sağlığına verilen değer yıllarca yaşananın devamı hiç DEĞİŞMEDİ... Sendikalar niçin kurulur ACABA... İşverenin amacı çalışanının hayatını düşünmeden, tehlikelere karşı önlem almadan, çok para kazammakmı olmalı?.
Her iş te olduğu gibi maden ocaklarında da potansiyel tehlikeler çok fazla, geri dönüşü olmayan tarzda vardır. En büyük tehlike GRİZU GAZI ... Bu gaza karşı alınacak önlemleri işletme MALİYETLERİ artacak, AZ KAR edeceğim diye aldırmazsan, zorunlu hale getirip denetletmezsen, modern gaz algılama sistemleri kurup geliştirmezsen, gaza bağlı siren ve gazın patlamasına sebep olan kıvılcım yapıcı elektrik sistemlerini otomatik devre dışı yapmazsan. Personelini eğitmezsen, güvenli bölgeler, tahliye sistemleri kurmazsan olacağı budur. Bu basit önlemler zor değil. Para da kazanıyorsan..
Bir basit hesap yapacak olursak 1 Ton kömür 350 lira. Bir işçi günde 5-6 ton kömür çıkartır. Aldığı maaşını soralım 950 lirayı geçmez. Halbuki bir işçi günde ortalama 5 ton kömür çıkartsa ayda 150 ton yapar. Aylık parasal değer de 52500 lira yapar. İşciye verilen maaşın 55 katı. Bu kadar kazanıyorsan önlemini alacaksın,çalışanına değer verip emniyetli ortam yaratacaksın.
Devletin yaptıracağı ve denetleyeceği uygulamalar bunlar olmalı. YANDaş firma veya kişi daha çok kazansın, görmezden gelme mantığı olmamalı...YAZIK!.....
KADER ...KADER...KADER. Her kişinin inancı vardır... Her olayı kaderin üstüne atmak ne derece doğru takdirlerinize bırakıyorum... her türlü önlemini al ondan sonra KADER de... Bu olayı örnekleme yapacak olursak; “ADAMI PARAŞÜTSÜZ UÇAKTAN ATLATMA” ya benzetebiliriz...Buna da kader diyelimmi?.
Umarım bundan sonra bunun gibi olaylar karşılaşmayız... ölümler olmaz, ocaklar sönmez, yetimler babasız kalmaz...
MADEN ŞEHİTLERİMİZE ALLAHTAN RAHMET, GERDE KALANLARA SABIR VE UZUN ÖMÜR DİLİYORUM...
SAYGILARIMLA....
ÖNCE İNSAN....

banner251

banner185