Bu haber kez okundu.

'CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMALIYIZ'
ADD Gençlik Kolları MYK Üyesi Batı Karadeniz Bölge Sorumlusu Sevcan Özelli, 1 Mayıs işçi bayramı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamasında 1 Mayıs emekçinin, işçinin bayramıdır dedi.
Özelli, İşçiler, Köylüler, Aydınlar topyekûn tüm millet birlik ve dayanışma içerisinde Tam Bağımsız Cumhuriyete sahip çıkmalıyız sözleriyle şunları ifade etti: 1 Mayıs işçilerin ve emekçilerin bayramını birlik ve dayanışma duygusuyla kutluyoruz. İlk çağlardan beri işçiler, köylüler yani tüm emeğiyle geçinenler hep ezilmişlerdir. Ezilenlerin her başkaldırısı, baskı ve şiddetle bastırılmıştır. Bilinen ilk köle isyanı Spartaküs'den bu yana çalışanlar hep baskı görmüşlerdir. Günümüzde yaşama biçimi olarak seçtiğimiz demokratik yönetimin temeli olan ''Atina demokrasisi'' nde kölelerin oy hakkı yoktur. Tarih boyunca çalışıp üretenlere dünya nimetlerinden yararlanmak yasaklanmıştır. Sesini çıkarmayan hakkını aramayan insanlara, öldükten sonra cennet vaat edilmiştir.Kırbaçlar altında hanlar, saraylar yapmışlardır. O cepheden bu cepheye koşarak savaşlarda ölmüşlerdir. Bataklıklarda pirinç toplamışlardır. Sıtmadan veremden ölmüşlerdir.Her türlü baskı ve zulme karşın eşitlik ve özgürlük istediklerini diri tutmuşlardır.1 Mayıs Eşitlik ve Özgürlük mücadelesinin simge günü oldu.8 saatlik iş günü talebiyle yüzbinlerce işçi iş bıraktı. Marşlarla, şenliklerle kutladıkları bugün, her yıl tekrarlanarak bu günlerde geldi. Ülkemizde Cumhuriyetin kurulduğu günden başlayarak işçiler, köylüler, emekçilerin ümmet kültüründen kurtulmaları için, hukuk alanında devrimler yapılmış, Latin harflerine geçilmiş ve okuma yazma seferberliği başlatılarak geniş halk kitlelerinin vatandaş, özgür birey olmaları amaçlanmıştır. Özellikle 27 Mayıs Devriminin getirdiği 1961 Anayasası toplumunun tüm kesimlerine olduğu gibi işçi ve emekçilerin de çok önemli kazanımlar sağlanmıştır.  1967'de DİSK'in kurulması işçileri toplum yaşamının önemli aktörü haline getirmiştir. Çığ gibi büyüyen işçi hareketi, dış güçleri ve işbirlikçi gelişen işçi hareketini durdurmaya yöneltmiştir. Cumhuriyetle birlikte gelişen işçi ve emekçi hareketi yeni bir saldırıyla karşı karşıyadır. Bu saldırı, bağımsızlığımıza, devletin üniteler yapısına ve çağdaş ulus devlete karşıdır.Bugün işçilerin, köylülerin, kısaca çalışanların geleceği, cumhuriyeti savunan güçlerle aynıdır.Ülkemizi sömürge olarak görmek isteyen, Ortadoğu ve Kafkas ya petrollerini ele geçirmek için bizi taşeron olarak görenler, etnik ve dinci bölümlerde işbirlikçilik yapanlara karşı, birleşik güç oluşturmak gerekmektedir. Cumhuriyetin tehdit ve tehlike altında olduğu bir ortamda, hiçbir demokratik gelişmenin olmayacağı açıktır. Önümüzdeki süreç ülkemizi savunma sürecidir. Varlığımızı borçlu olduğumuz Cumhuriyet kazanımlarımızı koruma sürecidir.Demokratik, Laik sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimizi, ayakta tutma sürecidir.İşçiler, Köylüler, Aydınlar topyekûn tüm millet birlik ve dayanışma içerisinde Tam Bağımsız Cumhuriyete sahip çıkmalıyız.Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın Tam Bağımsız Cumhuriyeti savunanlar ve bu uğurda beraber yürüyenler.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185