Bu haber kez okundu.

'ENDİŞE' VURGUSU!..

TMMOB Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu, TTK'ya ait Bağlık-İnağzı sahasının rödövans karşılığı işletilmesi için ihaleye çıkarılmasına tepki gösterdi. Kurul adına açıklama yapan Kaymakçı, Ülkemizde maalesef genel anlamda bir madencilik politikası olmadığı gibi taşkömürü politikası da yoktur dedi.

TMMOB Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu, basın toplantısı yaparak önümüzdeki günlerde Türkiye Taşkömürü Kurumu'na Bağlık-İnağzı sahasının rödövans karşılığı işletilmesi için ihaleye çıkarılmasına tepki gösterdi. Kurul adına açıklama yapan Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, Bağlık-İnağzı sahasının TTK'nın işletmesini isteyerek, Önümüzdeki hafta içinde uhdesi TTK'da kalması şartıyla Bağlık-İnağzı sahasının rödövans karşılığı işletilmesine ilişkin bir ihale yapılacaktır. Söz konusu sahada üretim yapılması Zonguldak kamuoyunda uzun süreden beri tartışılmakta ve saha üzerindeki yerleşim birimlerinin tasman nedeniyle olumsuz olarak etkilenmesi konusu endişelere neden olmaktadır.

HAK TALEP EDİLEMİYOR
Geçmişte bu konuda yaşanan olumsuz tecrübeler dikkate alındığında endişelerde haklılık payı olduğu görülmektedir. Zira ilgili yasa hükmünce tapulu olan yerler üzerinde yerleşim olsa da madencilik faaliyetleri nedeniyle bu yerleşimler hasar görse, yıkılsa bile hiçbir hak talep edilemiyor. Bu nedenle de yerleşim yerlerinin altında yapılacak olan üretim faaliyetlerinin çok özel önlemler alınarak sürdürülmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Havzanın jeolojik yapısı da göz önüne alındığında; kentleşme alanları altında yapılacak madencilik yatırımlarının ancak bu konuda yılların deneyimine ve donanımına sahip kamu eliyle yapılan üretimle mümkün olabileceği gerçeğini ortaya koymaktadır. Ülkemizin tüketerek değil ancak üreterek büyüyeceği gerçeğinden hareketle şunları da söylemek istiyoruz. Ülkemizde maalesef genel anlamda bir madencilik politikası olmadığı gibi taşkömürü politikası da yoktur.

SÖYLEMLERDEN
UZAK DURULMALI
Havza bazında tüm kömür damarlarının bir arada değerlendirilmesi ile gerçekleştirilecek madencilik yatırımlarının özel sektörün kar hırsına terk edilmemesi gerektiği muhakkaktır. Özellikle Kozlu-Zonguldak Merkez-Kilimli yerleşim bölgelerinin altında yapılacak üretim faaliyetlerinin belirlenmesinde tarafların görüşü alınarak (Valilik, belediye, üniversite, TTK, sendika, TMMOB) çalışmalar yapılmalı, hazırlanacak projeler bilimsel ve teknik temeller üzerinde geliştirilmeli bilimsel bilgi ile desteklenmeyen tasarı ve söylemlerden uzak durulmalıdır dedi.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185