Bu haber kez okundu.

'EREĞLİ KATILIMCI DEĞİL'

"Bizim Gençler" yazı dizimizin bu kez konuğu 25 yaşındaki işadamı Hakan Azman.

Ülkemizde yöneten kademelerinin gençleştirilmesine dönük kamuoyundan yükselen sesler elbette Karadeniz Ereğli için de geçerli. Kdz. Ereğli'de siyasetteki yaşlanmanın temelinde önseçimsiz aday belirleme yönteminin yattığını kabul etmeyen de yok. Siyasi Partiler Kanunu değişmediği sürece anlaşılan o ki, bu ülkeye tam anlamıyla demokrasinin gelmesi ve yerleşmesini bekleyemiyoruz. Sadece siyaset değil, tüm kurum ve kuruluşlarda "Genç kuşakların" daha çok öne çıkması ve çıkarılmasını da vurgulayan "Bizim Gençler" yazı dizimizin yeni konuğu Hakan Azman.
Sözü şimdi; bölgemizdeki gençleri Kdz. Ereğli'de yaşayanlara tanıtma anlayışımızın konuklarından biri olan Hakan Azman'a bırakıyoruz:
 
HAYALLERİNİZ İLE BUGÜN ARASINDA NE FARKLAR VAR?

Çocukluğumda hayallerim arasında ticaret ile uğraşmak vardı. 1994 Yılında ortaokul eğitimimi alıyordum. O süreçte babamın işyerine gide gele mesleğe ısındım. Küçük yaşta ticaret ile tanıştım ve şuanda da ticaretimi sürdürmekteyiz.

YAŞADIĞIMIZ  KENTİ DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Kdz. Ereğli'yi ben beğeniyorum gerek coğrafi gerekse fiziki açıdan. İş gereği değişik yerlere gidiyoruz ama şu var Akçakoca'dan bu tarafa gelirken bir acayip memleket, daha rahat hissediyorum kendimi burada. Kdz.Ereğli'nin coğrafi anlamda bir eksikliği yok. Örneğin Ankara'da yaşayan bir kişi denize girmek için belirli yerlere gidiyor. Bizim deniz ayağımızın hemen altında.

Ekonomik anlamda Kdz.Ereğli bir çöküntü yaşıyor. Kriz şuan tüm dünyada var ama Ereğli daha önce yaşanan krizi hissetmemişti, zarar görmemişti. Gelen toptancılar olsun arkadaşlarımız olsun karşılıklı fikir alışverişinde Zonguldak, Bartın, Çaycuma bu bölgeler krizi geçti, sıkıntı Ereğli'de diyorlar. Erdemir'in maaş düşmesi olsun tersaneler bölgesinde çok sayıda işsiz kaldı. Erdemir'e endeksli bir ekonomi var, Organize Sanayi Bölgesi fazla ilerleyemedi büyümedi. Yollarımız düzgün değil. Organize Sanayi Bölgesi çok arkalarda kaldı.

Ereğli kültürel ve sosyal açıdan çok zayıf. Sosyal aktivite yapacak doğru düzgün bir yer yok. Tiyatro olsun sinema olsun Ereğli için oldukça yetersiz. Düzce'de örneğin aqua park kurulmuş ama Ereğli'de öyle bir şey yok. Ereğli ayrıca bu tür sosyal aktiviteleri kaldırabilecek bir ilçe ama Ereğli olarak hep hazıra alışmışız.

GENÇ OLARAK KDZ.EREĞLİ'DE İHTİYAÇLARINIZI KARŞILAYABİLİYOR MUSUNUZ?

Kdz.Ereğli'de ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Bizim ailemizden dolayı mesela nelerle yetinmemiz gerektiğini biliyoruz fazlasını da istemediğimiz için ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz.

NASIL BİR MEMLEKETTE YAŞAMAK İSTERDİNİZ? EREĞLİ'Yİ SEVİYOR MUSUNUZ?

Ereğli'yi dışında pek bir yere çıkmadığımız için biz doğduğumuz memleket olan Ereğli'yi seviyoruz. Ereğli'de yaşamaktan da mutluyum. İstanbul'a, Ankara'ya, Kayseri'ye gidiyorum dönerken Akçakoca'dan bu tarafa dönünce  ayrı bir mutluluk yaşıyorum.

GENÇLERİN BU ÜLKEDE SÖZ SAHİBİ OLDUĞUNA İNANIYORMUSUNUZ?
İnanmıyorum. Neden inanmıyorum siyasette yaş sınırlaması falan yok. Çok geç yaşlarda insanlara sıra geliyor, sınırlama olmadığı için.

ÖRNEK ALDIĞINIZ BİR KİŞİ VAR MI? (YERELDE VE GENELDE)

Örnek aldığım kişi babamdır. Babam ile arkadaş gibiyiz. Aramızdaki baba-oğul ilişkisi gerçektende çok farklı.  Hergün aynı ortamı paylaşıyoruz masalarımız bile karşılıklı, saygı sevgi çerçevesinde diyaloglarımız sürüyor. Gündüzleri işyerinde arkadaş gibiyiz her şeyimizi konuşarak yaparız. Babam ile daha güvenli ve huzurluyum. Babamlar dedemlerle aynı ortamlarda oturamazlarmış ama bizim öyle bir durum yok. Demokratik bir aile yapısı içerisindeyiz. Keşke herkes de babası ile aynı bu şekilde bir diyalog kurabilse.

SİZE GÖRE LİDERLİK NASIL OLMALI?
Gerekli ciddiyet ve hassasiyeti gösterilebilecek düzgün ve biraz esnek olmalı.

EREĞLİ'DE HİÇ KÜTÜPHANEYE GİTTİNİZ Mİ?
Ortaokulda iken gittim.

SİNEMAYA GİDER MİSİNİZ?
Sinemaya gidiyorum en son Ejder Kapanı'na gittik. İmkan buldukça da sinemaya gidiyorum. Ereğli'deki sinemanın da yetersiz olduğunu düşünüyorum Babamlar dedemlerle aynı ortamlarda oturamazlarmış ama bizim öyle bir durum yok. Demokratik bir aile yapısı içerisindeyiz. Keşke herkes de babası ile aynı bu şekilde bir diyalog kurabilse.

NASIL BİR EREĞLİ HAYAL EDİYORSUNUZ?

Ticaret ve sanayici olduğumuz için, Ereğli'de ticaretin devam ettiği Organize Sanayi Bölgelerinin tamamlandığı bir Ereğli bekliyoruz. Ereğli bir süreçten geçiyor. Şahsi görüşüm bir süre daha bu kriz devam edecek ama, sonuçta mutlaka bir çıkışı olacak. Az kazanıp çok harcamaya alışılmıştık,  şimdi azla yetinmeye alışacağız öğreneceğiz.

SİZDEN SONRA Kİ GENÇLERE ÖNERİLERİNİZ?
Zaten her aile kendine göre belirli şartlarda gelecek nesilleri yönlendiriyor. Bizde gelecek nesilin çalışmasını, okumasını isterim. Belli bir yere gelmeleri için mücadele etmelerini öneririm. Bizde son yıllarda Ereğli'deki gençler yavaş yavaş bir konumlara gelmeye başladı, avukat olsun, mühendis olsun, doktor olsun.

SİZCE BÜYÜKLER YENİ GENÇLERİN YETİŞMESİNE ÖNCÜLÜK YAPIYOR MU?

Kendi çevreme bakılırsa büyüklerimiz bizim önümüzü açıyor. Biz küçüklükten beri bu işlerle uğraştığımız için alt yapımız sağlam. Genel anlamda da büyükler yönlendirdiği düşüncesindeyim. Çünkü hiçbir büyük, küçüğünün kötü olmasını istemez.

SİYASET İLE İLGİLENİYOR MUSUNUZ?

Hayır, siyaset ile ilgilenmiyorum.

SİZCE SİYASET KAÇ YAŞINA KADAR YAPILMALI?
Siyaset 35-45 yaşları arasında yapılmalı. Yeni gençler siyasetten uzak duruyorlar deniliyor, 55-60 yaşındaki siyaset yapıyor alttaki nesil gelmiyor, gençler siyasi hayatlarını devam ettiremiyorlar.

YEREL YÖNETİMLERDEN BEKLENTİLERİNİZ NEDİR?

Yerel yöneticiler son dönemlerde iyiler. Sorunların çözümü için bir araya gelmeye başladıklarını gerek basından gerekse kamuoyundan takip ediyoruz. Bu önemli bir gelişmedir. Birlik ve beraberlik olmadığı için daha önceleri sıkıntı yaşanıyordu, şimdi ilerisi için umutluyum. Ereğli'nin daha iyi noktalara geleceğine inanıyorum.

MESLEK ODALARI VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ?

Ereğli'de az önce de dediğim gibi bir araya gelmeler yavaş yavaş başladı. Daha önceki süreçte, sivil toplum örgütlerinin meslek odalarının yeterince faal olduğunu düşünmüyorum. Meslek odası ve sivil toplum örgütleri bir araya gelse, seslerini daha güçlü çıkartabilirler. Birlikten güç doğar.

SAYDAMLIK VE KATILIMCILIKTAN NE ANLIYORSUNUZ?

Ereğli bana göre pek katılımcı değil. Küçük bir yer olduğu için bizim insanımız dedikoduyu çok seviyor. Konular çok farklı anlatılıyor. İnsanlar etkinliklere zarar göreceğim gerekçesi ile katılmıyor. Dedikodu mutlaka kesilmeli.

EREĞLİ'NİN YÜZ YIL SONRASININ TABLOSUNU YAPMAYA KALKSANIZ, NELER ÇİZERDİNİZ?
Ereğli'de Organize Sanayi bölgelerini daha yakın alanlara alırdım. Limanları Gülüç taraflarına yapar etkinliğini artırırken,  şehir içerisindeki trafiği de rahatlatırım.  Şunu da özellikle vurgulamak istiyorum, insanlarımız gerek çevreye karşı gerek Ereğli'ye karşı çok daha duyarlı olmalı temiz olmalıdır.

 

HAKAN AZMAN KİMDİR?

1985 Kdz.Ereğli doğumluyum. Cumhuriyet İlköğretim Okulunun ardından TED Kdz.Ereğli Kolejinde eğitim gördüm şuanda da üniversiteyi açık öğretim olarak devam ediyorum. 2 kardeşiz, kardeşim Uludağ Tıp Fakültesinde eğitim ve öğretimine devam etmektedir. Vatani görevimi henüz yerine getirmedim. Filiz İnşaat Orman Ürünleri Şirketinin yöneticisiyim. Hobilerim arasında arkadaşlarım ile gezmeyi severim. Her hafta 2 gün yine arkadaşlarımızla halı sahada futbol oynuyoruz. Genel anlamda yoğun bir iş temposu olduğu için sadece bu tür etkinliklere fırsat ayırabiliyorum.

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
cengiz cangüder 8 yıl önce

slm.lar sen herhalde yazı dizisini takip etmedigin için böyle tepki veriyorsun bizim gençlerin sesi adlı bir yazı dizisi var o yüzden birşey yapmak istenmiyor daha öncelerini okusaydın böyle bir şey yazmazdın.eregli önder kendi alanında başarılı olan gençlere söz hakkı tanınıyor,neler yapılmalı,neler olmalı diye mikrofon uzatıyor her hafta bir başka gence başka birşey aramaya gerek yok.yolun açık olsun hakan kardeş..babaya slm.lar..

Misafir Avatar
MURAT 8 yıl önce

GÜZEL BİR RÖPORTAJ OLMUŞ, HAKAN KARDEŞİMİZE BAŞARILAR DİLİYORUZ GELECEK GENÇLERİMİZİN VE GENÇLERİMİZE SÖZ HAKKI VERİLMESİ GEREKİR. AYRICA BU TÜR GENÇLERİMİZİN TANITIMININ DEVAMINI BEKLİYORUZ.

banner251

banner185