Bu haber kez okundu.

'EREĞLİ SARSINTI YAŞIYOR'

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Kdz.Ereğli'de tersaneler bölgesinde yaşanan sorunlar nedeniyle TBMM Başkanlığına başvurarak, sorunların tespit edilip çözümü konusunda meclis araştırması yapılması için önerge verdi.

 

EKONOMİ SARSILDI: Ereğli'de faaliyet gösteren tersanelerde de büyük sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar hem bölgedeki çalışma barışını, hem de bölgenin ekonomisini çok ağır bir şekilde etkilemektedir. Kriz gerekçesiyle Erdemir'de çalışan işçi ücretlerinin geriye çekilmesi ve çalışan işçi sayısının azaltılması nedeniyle sarsılan Kdz. Ereğli ekonomisi, birkaç yıl öncesinde önemli bir istihdam kapısı ve yeni bir umut olarak gösterilen tersanelerdeki büyük olumsuz gelişmeler nedeniyle de ciddi bir sarsıntı yaşamaktadır.

 

ÇÖZÜM YOLLARI BULUNMASI: İş hukukunun aynı zamanda kamu düzenini ilgilendirmesi, iş barışının ve sosyal-ekonomik barışın sağlanmasının sadece işçi ve işverenin değil aynı zamanda devletin temel görevi olması nedeniyle, bu sorunların araştırılmasını ve nedenlerinin saptanarak çözüm yollarının bulunması konusunda bu önergenin TBMM Başkanlığına sunulması gereği doğmuştur.

 

ÇALIŞANLAR MAĞDUR: Son derece ve tehlikeli iş kolu olan sektörde; binlerce işçinin işten çıkarıldığı, çalışan işçilerin ücretlerini zamanında alamadığı, ücretlerinin bordrolara tam olarak yansıtılmadığı, bordrolara eksik yansıyan ücretler nedeniyle işçilerin pek çok açıdan mağdur olduğu çalışan işçilerce yoğun bir şekilde gündeme getirilmiştir, getirilmektedir.

 

 

 

2007 Yılından 2008 yılı başına kadar Tuzla Tersaneler bölgesinde meydana gelen yoğun iş kazası ölümleri ve diğer sorunlar nedeniyle Tuzla Tersaneler bölgesine yönelik olarak Meclis Araştırma Komisyonu kurulduğu ve Komisyonun çalışmalarını tamamlayarak rapor aşamasına getirdiğini belirten CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Kdz.Ereğli'de tersaneler bölgesi için alınacak tedbirlerin tespiti amacıyla meclis araştırması açılmasını istedi.

 

EKONOMİ SARSILDI

Milletvekili Köktürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Kdz.Ereğli tersaneler bölgesinin bölgede yarattığı ekonomik çöküş ile ilgili verdiği yazı şu şekilde: Yaşanan sorunlar sadece Tuzla Tersaneler Bölgesine münhasır olmayıp, Karadeniz Ereğli'de faaliyet gösteren tersanelerde de büyük sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar hem bölgedeki çalışma barışını, hem de bölgenin ekonomisini çok ağır bir şekilde etkilemektedir. Kriz gerekçesiyle Erdemir'de çalışan işçi ücretlerinin geriye çekilmesi ve Erdemir'de çalışan işçi sayısının azaltılması nedeniyle sarsılan Kdz. Ereğli ekonomisi, birkaç yıl öncesinde önemli bir istihdam kapısı ve yeni bir umut olarak gösterilen tersanelerdeki büyük olumsuz gelişmeler nedeniyle de ciddi bir sarsıntı yaşamaktadır.

 

TERSANELER

FAALİYETLERİNİ DURDURDU

Kdz. Ereğli bölgesinde 8 adet tersane bulunmaktadır. Bu tersanelerin büyük bir bölümü 2009 yılı başlarından itibaren yoğun işçi çıkarmalarla basının ve bölgenin gündemine taşınmıştır. 2008 yılında yaklaşık 6 bin civarında işçi çalışmakta iken, bugün itibariyle çalışan işçi sayısı oldukça sembolik rakamlara düşmüştür. Ayrıca bölgedeki tersanelerin büyük bir bölümü tüm çalışanlarını çıkartmak suretiyle faaliyetlerini durdurmuştur.

 

EMEK KESİMİ MAĞDUR

Konuya yakından bakıldığında; yaşanan sorunlarda en fazla emek kesiminin mağdur olduğu görülmektedir: Son derece ve tehlikeli iş kolu olan sektörde; binlerce işçinin işten çıkarıldığı, çalışan işçilerin ücretlerini zamanında alamadığı, ücretlerinin bordrolara tam olarak yansıtılmadığı, bordrolara eksik yansıyan ücretler nedeniyle işçilerin pek çok açıdan mağdur olduğu (Emeklilik gelirine eksik yansıması, işten çıkartılma halinde işsizlik ödeneğinden eksik yararlanma, iş kazaları ve ölüm hallerinde uğranılan zararın eksik hesaplanması v.b.gibi.) çalışan işçilerce yoğun bir şekilde gündeme getirilmiştir, getirilmektedir.

 

HAKLARINI ALAMADILAR

Ayrıca alt işverenlik (taşeronluk) uygulamasının iş hukukunda istisna olmasına ve sadece Mal ve hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerde ve asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereğiyle teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde başvurulması gerekirken, tersanelerde, yasanın kapsamı dışında yaygın bir hale geldiği, bu durumun da bireysel işçilik haklarını büyük oranda kısıtladığı (daha düşük ücret, temel bir insan hakkı niteliğinde kabul edilen sendika, toplu sözleşme ve grev haklarından, işçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatı hükümlerinden genel olarak yoksun kalmalarını doğurmaktadır) görülmektedir. Bunun yanı sıra iş akitleri sona erdirilerek işten çıkartılan işçilerin ihbar ve kıdem tazminatı gibi iş hukukundan doğan haklarını büyük oranda alamadıkları yaygın bir şekilde ifade edilmektedir. Bu durum belirttiğimiz gibi Kdz. Ereğli'de çalışma barışını, ekonomik ve sosyal barışı bozan, kanayan büyük bir yara haline gelmiştir.

 

GEREĞİ DOĞDU

Dolayısıyla, iş hukukunun aynı zamanda kamu düzenini ilgilendirmesi, iş barışının ve sosyal-ekonomik barışın sağlanmasının sadece işçi ve işverenin değil aynı zamanda devletin temel görevi olması nedeniyle, bu sorunların araştırılmasını ve nedenlerinin saptanarak çözüm yollarının bulunması konusunda bu önergenin TBMM Başkanlığına sunulması gereği doğmuştur.

 

CİDDİ SORUNLAR YAŞANIYOR

Ayrıca bölgedeki tersanelerin yarısının şuan kapanma noktasına gelmesi de, tersaneler sektöründe yaşanan bu sürecin nedenlerinin ve çözüm yollarının da araştırılması gereğini doğurmuştur. Yine tersanelerdeki yoğun taşeronlaşma nedeniyle tersane sahipleriyle taşeron firmalar arasında da ciddi sorunlar yaşanmaktadır.

 

MECLİS ARAŞTIRSIN

Nedenlerden ötürü gerek işten çıkartılan, iş yasasının ve anayasanın emredici hükümlerine aykırı şartlarda çalışan ve haklarını alamadıkları için büyük mağduriyet yaşayan işçiler, gerekse bir kısım tersanelerin kapanma noktasına gelmesi nedeniyle tersaneleri bu noktaya taşıyan süreç ve taşeronlaşmanın yarattığı diğer sorunlar ile Kdz. Ereğli ekonomik ve sosyal yaşamına yansımaları açısından Tersaneler Bölgesi için alınacak tedbirlerin tespiti amacıyla, Anayasa'nın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nün 104. ve 105. maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BARIŞ YAKUPOĞLU 9 yıl önce

SN.M.VEKİLİ,bu sorunların sistem sorunu olduğunu kabül etmek ve etmemekle ilgi olarak tesbitte bulunulmalı.inANDırıcı olamak için,"bizim ikdidarımızda ekonomik,demokratik ve sosyal politikalarımızda, şunlar bu şekilde olacaktır demek en mantıklısıdır."kimi kime şikayet edeceksiniz, önergenin başına nelerin geleceğini sizde iyi biliyorsunuz.iki şık var, ya mevcut duruma ayak uyduracaksınız yada,CHP nin evrensel sosyal demokrat polikaları hayata geçireceği peşinen ilan etmek var.bununda birincisi halkın tüm kesimlerinin örgütlenmesi için yazılı proğram sunmak.ekonomik,demokratik ve sınıfsal örgütlenmeler sağlanmadan,kimse hiçbir şey yapamaz.cemaat mantığı ile sosyal demokratlık olmaz.daha doğrusu nasıl model var kafalardaortaya konmalı.piyasa ekonomisinden veya halkdan yana olmak tercihi artık başka türlü mekanizmA HAREKET ETMEZ.

Avatar
ali suat eser 9 yıl önce

Araştırma komisyonunda da Zonguldak Milletvekillerinden Prof.Ercan CANDan (AKP), Av.Ali İhsan Köktürk mutlaka bulunmalı. Meslekleri gereği bu uygun olur. Ereğli ekonomisi ve toplumdaki huzursuzluk araştırılma gerektirecek boyuta ulaşmıştır.

Avatar
halkdan birses 9 yıl önce

sayın millet vekillerimiz kdz ereglideki sorun siyasi rant kavgası işçinin elinde altın bilezik sanat olsa ne olur erdemire mütahite girecen artık işçi alımları müdürleride geçti arkANDa dayın varmı diyorlar dışarı piyasaya işe girecen orasıda aynı bırakın 15 senden beri ne erdemir ne tersane sorunuymuşbu ereglinin sorunu ya buraya farklı yatırım kanlları çekilmeli dev alışveriş merkezleri kurulmalı artıkçelik ya işlenecek yada çelikçilikden vaz geçilmeli niye bugün burası büyük şehir olmuyor neresi eksik bu zonguldagın tek derdi büyük şehir olmaması yoksa burada hiç bir şey olmaz nasıl bir köyde terk eldilmiş bir ev misali biz terk edildik.Burası büyük şehir olacak ki organize sanyiler tersaneler çelik ile ugraşan yatırımcılar yeni avmler kurulsun

Avatar
Cüneyt Şahinöz 9 yıl önce

Benim esnaf olarak yaşadığım şehre baktığımda gördüğüm kaderine terkedilmiş, üzerine ölü toprağı serpilmiş, yıllardan beri şöyle bir silkinip kendine gelmeyi beceremeyen, alternatif gelir kaynaklarını geliştiremeyip mevcut sahip olduğu gelir kaynaklarını da bitirme noktasına gelerek dışarıya büyük göç veren bir şehir. Ereğli neden bu hale geldi, geçmişte gurur duyduğumuz Avrupa Kenti ne oldu da KANDilli olma yolunda ilerliyor. Ereğli’ de dönen sıcak para akışında büyük bir azalma var çevrim sağlanamıyor, alın teri ile kazanılan paralar dışarıya akıyor ulusal zincir market ve mağazalar bu şehre bir liralarını dahi nasip etmiyorlar. Bütün bunlara karşı esnaf odaları proje üretmek ve ekonomik sistemler geliştirmek yerine maalesef susuyorlar. Milyonlarca TL.lik yatırım yapılarak bu gün 7500 kişinin çalışması gereken ama şuan maalesef durma noktasına gelen tersaneler eğer gemi yapamıyorsa başka bir üretim yapamaz mı? Savunma sanayimiz için savaş gemisi, tank, helikopter vs. üretemez mi? Lütfen proje üretelim sorun değil!

banner185