Bu haber kez okundu.

 'GENÇLİK MERKEZİ' EYLEMİ
Zonguldak Çevre Koruma Derneği ve Fener Mahallesi sakinleri, A tipi misafirhanesinin bahçesi ile Zonguldakspor binası arasındaki alana yapılması planlanan Gençlik Merkezine tepki gösterdi.
Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Meltem Gürbüz, üyeleri ve Fener Mahallesi sakinleri, A tipi misafirhanesinin bahçesi ile Zonguldakspor binası arasındaki alana yapılması planlanan Gençlik Merkezine tepki göstererek, Zonguldak'ın en büyük zenginliği olan doğal yapısının bozulma ihtimaline karşı olduklarını belirtti. Gürbüz, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün talebiyle, belediye meclis gündemine alınan ve ilk meclis toplantısında imar komisyonuna havale edilen. Fener Mahallesi'ndeki A tipi misafirhanenin bahçesi ile Zonguldakspor binası arasındaki alana yapılması planlanan 'Gençlik Merkezi' ile ilgili olarak kentimiz ve kentlimiz adına verilecek karar konusunda kaygılarımız bulunmaktadır. Bahse konu alan Fener Mahallesi kentsel sit ve 3. derece doğal sit alanının hemen sınırında yer almaktadır. Ancak A tipi misafirhanenin bulunduğu parsel, Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu kararıyla 2007 tarihinde tescil altına alınmıştır. Gençlik Merkezi yapılması planlanan alan ise bu tescilli parselin koruma alanındadır ve koruma kurulundan görüş alınmadan herhangi bir değişiklik yapılması mevzuat gereği mümkün değildir. Ayrıca bahse konu alanda bulunan bitki örtüsü ve özellikle ağaç dokusu da sit alanımızın bütününde ve A tipi misafirhanenin bahçesinde olduğu gibi özelliklidir. Doğal dokunun devamlılığını sağlayan ve yapılaşmaya geçişi yumuşatan bir fonksiyon taşımaktadır. Fener mevki, kentimiz için büyük önem taşıyan ve bir dönem kültürümüzü simgeleyen kentsel dokusu kadar doğal yapısı ile de korunmaya haiz görünmüş ve bu sayede günümüze değin bozulmadan gelmiştir. Kentimizin neredeyse tek nefes alabileceği ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanı, aynı zamanda doğal yapının bir parçası olan kuşları da barındırmaktadır. Hatta bölgede, özel gecelerde havai fişek atımı bile yasaklanmıştır. Bu bölgeye sosyal içerikli de olsa bir kompleks yapılması bu kadar yıldır korunan dokunun bozulmasına sebep olacaktır. Zonguldak Kent Konseyi Yürütme Kurulunca da, şehircilik çalışma grubundan planlanan 'Gençlik Meclisi' için uygun bir yer önerisi getirilmesi istenmişti. Elbette gençlerimiz için yapılacak olan bu güzel yatırıma karşı değiliz. Bizler kamuoyuna duyurulmadan, olupbittiye getirilen yer seçimine ve kentimizin en büyük zenginliği olan doğal yapısının bozulma ihtimaline karşıyız. Öncelikle Fener halkının ve tüm Zonguldaklıların sit alanımızın dokusunu bozacak herhangi bir yapının varlığına karşı son derece duyarlı olduklarının bilinmesini istiyoruz dedi. Daha sonra Fener Mahallesi'nde oturan vatandaşlar ise, yeşil alanın bozulmasını istemediklerini söyleyerek tepkilerini gösterdi.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185