Bu haber kez okundu.

'HAYVANLARA PASAPORT ŞARTI'

Kdz. Ereğli İlçe Tarım Müdürlüğü, hayvan sahiplerinin uyması gereken kuralları açıkladı.

CEZASI VAR: Hayvanların Ereğli sınırları dışına gitmeleri durumunda ise ark muhtarca imzalanıp mühürlenmiş Pasaportları ile berat Tarım Müdürlüğüne müracaat edilip veteriner raporu alınacak, aksi takdirde ise idari para cezası uygulanacak.

Kdz.Ereğli İlçe Tarım Müdürlüğü, Hayvan Sahiplerinin Sorumlulukları konulu duyuruda bulundu. Hayvan sahiplerinin mağdur duruma düşmemeleri için neler yapması gerektiği madde madde açıklanan duyuruda, hayvanların ölümü veya kesimi halinde kulağından sökülen küpe ve pasaportun da 7 gün içerisinde İlçe Tarım Müdürlüğüne bildirilmesi gerektiğine de dikkat çekildi. Konuya ilişkin yapılan duyuru şu şekilde:

PASAPORT ALMA ZORUNLULUĞU
Hayvan Sahipleri, hayvanlarını ve ahırlarını kayıt ettirmek ve işletme numarasını gösterir plakalarını asmak zorundadırlar. Hayvan Sahipleri, mevcut hayvanlarının pasaportlarını almak ve bulundurmak zorundadırlar. 20 günlükten büyük hayvanlara küpe takılamadığından, hayvan sahipleri kendi ahırlarında doğan buzağıları küpeletmek için mutlaka 7 gün içinde İlçe Tarım Müdürlüğüne müracaat etmelidir. Hayvan sahipleri, hayvanların tanımlanması ve tescili ile ilgili tüm masrafları karşılamak zorundadırlar. Masrafları karşılamayan işletmelere Resmi Belge Teslimi yapılmayacaktır. Hayvan sahipleri, hayvanlarından birinin veya bir kaçının ölümü veya kesilmesi halinde, hayvanın kulağından sökülen küpe ve pasaport ile birlikte 7 gün içinde İlçe Tarım Müdürlüğüne müracaat etmelidir.

7 GÜN İÇİNDE BİLDİRİLECEK
Menşe Şehadetnamesi uygulaması kaldırılmış olduğundan hayvan alım ve satımları Hayvan Pasaportu ile yapılacak ve 7 gün içinde İlçe Tarım Müdürlüğüne bildirilecektir. Pasaportsuz hayvan kaydı yapılmayacaktır. Hayvanların kulaklarındaki küpelerin düşmesi durumunda hayvan sahibi hayvanın pasaportu ile beraber 7 gün içinde İlçe Tarım Müdürlüğüne müracaat etmek zorundadır. Hayvanların Ereğli sınırları içerisindeki nakilleri, ar muhtarca imzalanıp mühürlenmiş pasaport ile yapılaca içinde bildirimi yapılacak, pasaportsuz nakillere İdaı Cezası uygulanacaktır. Hayvanlar Ereğli sınırları dışına gidecek ise ark muhtarca imzalanıp mühürlenmiş Pasaportları ile berat Tarım Müdürlüğüne müracaat edilecek, Veteriner Raporu alınacaktır. Aksi takdirde İdari Para uygulanacaktır.

20 GÜNDEN BÜYÜK SIĞIRLARA TAKILMAYACAK
Hayvan sahipleri işletmelerine giren-çıkan tüm hayv, kayıtlarını yazılı veya bilgisayar veri tabanında en az 3 3 ile saklamak ve istendiğinde göstermek zorundadırlar. Yapılacak ahır denetimlerinde; pasaportu olmayan 1 tespitinde veya kayıtlı olmayan bir hayvan tespitindi küpesiz hayvan tespitinde veya alım satım işlemlerinin içerisinde bildirilmediğinin tespiti halinde, İdari Para uygulanacaktır. Bu kapsamda hayvan sahiplerinin sıkıntı yaşamamaları ile 02/06/2012 tarihine kadar her yaştan sığırlara takılabilecektir. 02/06/2012 tarihinden sonra 20 günden büyük sığırla takılamayacaktır. Koyun Keçi türü hayvan alım satımları 7 gün içindi doğanların küpelenmesi için 6 ay içinde, ölüm ve/veya bildirimlerinin ise 30 gün içinde İlçe Tarım Müdü bildirilmesi zorunludur.

CEZA UYGULANACAK
Koyun Keçi türü hayvanlarda 01/01/2013 tarihine kadar her yaştaki hayvana tanımlama küpesi takılabilecek, bu tarihten sonra 6 aylıktan büyük olan hayvanlara küpe takılamayacaktır. Koyun Keçi nakillerinde ilgili mahalli idari amirince onaylanmış Nakil Belgesi bulundurulması zorunludur. Kanatlı hayvanların nakilleri Nakil Beyannamesi ile yapılacaktır. Arıların ilçe içi nakilleri İşletme Tescil Belgesi ile, İlçeler veya İller arası nakilleri ise Veteriner Sağlık Raporu ile yapılacaktır. Pasaportsuz hayvan alım-satımı veya pasaportsuz nakil işleminin tespiti halinde 2012 yılı için hayvan başına 356,00 TL İdari Para Cezası uygulanacaktır. Belgesiz hayvan naklinde kullanılan nakil aracının sahibine 2012 yılı için 1187,00 TL İdari Para Cezası uygulanacaktır. İşlemleri zamanında yaptırmayanlar ile belgesiz hayvan nakli yapan ve yaptıranlara idari para cezası uygulanacaktır.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Müdür 6 yıl önce

Hayvan sahibi kendi ahırında doğan buzağıyı 7 gün içinde bildirdi.Ama Ereğli Tarım Müdürlüğü yetkilileri 20 gün içinde buzağıyı küpelemeye gelmediler.Eeee şimdi ne olacak ? Cezayı kim ödeyecek ? Hayvan sahibinin mağduriyeti nasıl giderilecek ? Basın açıklaması yapmak çok kolay.Önemli olan işi yasal süresi içinde yapmak.

banner251

banner185