Bu haber kez okundu.

'HÜKÜMET VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI'
Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Büro Sen İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu, yaptığı yazılı basın açıklamasına 4/C'li çalışanların beklediği kararnamenin hayal kırıklığına neden olduğunu belirtti. Bacıoğlu, 10 Ocak 2012 tarihinde açıklanan kararnameyle, 4/C kadrosunda sözleşmeli olarak çalışanların kadroya geçirilmeyeceklerini söyledi.
Bacıoğlu, şunları söyledi;
4/C'li çalışanların umutla beklediği kararname, yine hayal kırıklığı yarattı. 10 Ocak 2012 Salı günü Resmi Gazete'de yayımlanan 2012 yılı 4/C Kararnamesi, geçici personelin bütün umutlarını suya düşürdü. 4/B kadrosundaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinin ardından, kendilerine kadroya geçmek adına bir ışık doğduğunu zanneden 4/C'li çalışanlar, öncelikle kadroya geçirilmeyeceklerinin acı gerçeği ile sarsılmışlardır. Ardından, hükümet tarafından verilen aile yardımı sözü, yayımlanan kararnameyle yalan olmuştur. Oysa, 4-C'li personelin aile yardımından faydalanması için gerekli Bakanlar Kurulu Kararının hazır olduğu Sayın Hayati Yazıcı tarafından, 19 Nisan 2011 tarihinde açıklanmıştı. Açıklamanın üzerinden aylar geçmesine rağmen; somut bir adım atılmamış; genel seçim bitince, hükümet 4/C'lilere verdiği sözü unutmuştur. 4/C'li personelin bu ödenekten mahrum bırakılması, eşitlik ve hakkaniyet ilkesiyle bağdaşmayan bir durum arz etmektedir. Ama ne yazık ki, bir sürü mağduriyetle uğraşmak zorunda kalan 4/C'li personele aile yardımı dahi çok görülmüştür.  Kadro alamayan, aile yardımdan mahrum bırakılan 4/C'lerin yeni kararnamede de durumlarını iyileştirici hiçbir adım atılmamıştır. Yılın 11 ayı çalışıp, bir ayı işten çıkartılarak maaşsız bir şekilde başlarının çaresine bakmaları istenen 4/C'liler, bu yılda yine bir ay çalıştırılmayacaklardır. 1 ay çalışmamak; evine ekmek götürememek, kirasını ödeyememek, ısınamamak, elektrik ve su faturasını ödeyememek demektir.  4/C'li personele fazla çalışma ücretinin ödenmesini engelleyen Bakanlar Kurulu Kararında geçen bazı maddelerin iptali için dava açılmış ve Danıştay 12'inci Dairesi'nin vermiş olduğu kararla Bakanlar Kurulu Kararının 5'inci maddesinin 3'inci cümlesinde geçen Bu çalışma karşılığında herhangi bir ek ücret ödenmez hükmü iptal edilmişti.
Memurlar gibi 4/C'li personelinde enflasyon farkı oranında yapılan yüzde 2,7 oranındaki artışla, sefalet ücretine mahkum edildiğini de sözlerine ekleyen Bacıoğlu, şöyle devam etti;
Fakat 4/C'li personel için elde edilmiş olan bu kazanıma ve Danıştay kararına rağmen, 4/C'li personelin yapmış oldukları fazla çalışmalarına ilişkin fazla çalışma cetvelleri tutulmamakta ve fazla çalışmaları karşılığında hak etmiş oldukları fazla çalışma ücretleri ödenmemektedir. 4/C'li çalışanlar, fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi durumunda bireysel olarak açtıkları davaları kazanmakta ve fazla çalışma ücretleri yargı kararıyla ödenmektedir. Böylelikle hem yargıya iş yükü getirilmekte; hem de kurumlar hakkında açılan davaların yargılama giderleriyle karşılaşmaktadır. Öte yandan, memurlar gibi 4/C'li personele de enflasyon farkı oranında yapılan yüzde 2,7 oranında ki artışla, bir kere daha sefalet ücretine mahkum edilmiştir. 4/C'li çalışanlar hem özlük hakları hem de ücret konusunda adaletsizliğe uğramakta, hükümet tarafından sürekli görmezden gelinmektedirler. Kamuda çalışanlar arasında en kısıtlı haklara sahip olan kesim ise hiç şüphesiz ki; 657 sayılı Kanunun 4/C maddesi uyarınca çalıştırılan geçici personeldir. Bu kapsamda çalıştırılan personelin yıllık izin, iş güvencesi, sosyal yardım gibi hakları bulunmazken; maaşları da son derece düşüktür. Kurumlarında ki aynı işi yapan emsalleri olan kadrolu personelden yüzde 50 daha az maaş almaktadırlar. Böylelikle devlet kurumlarında çalışma barışı bozulmakta, aynı iş yerinde çalışanlar arasında huzursuzluk doğmaktadır. 4/C kadrosunda çalışan binlerce personel, hükümete kırgındır. Kendilerine verilen sözlerin hiç biri tutulmayan ve seçimden seçime boş vaatlerde bulunmak için hatırlanan 4/C'li personel, kendilerini anlayacak, haklarını teslim edecek, hakkaniyet ölçüleri içerisinde bir davranış beklemektedir.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185