Bu haber kez okundu.

'İNSAN GİBİ YAŞAMAK İSTİYORUZ'
DİSK/Genel-İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Enis Dizdaroğlu, yaptığı basın açıklamasında, asgari ücretin çok düşük olduğunu belirterek, 4 kişilik bir ailenin 626 TL ile ayakta durmasını istemenin hangi vicdana sığdığını sordu.
Dizdaroğlu, "İşçiye hiçbir yaptırım gücü tanımayan, hükümet ile işverenlerin oyun alanı haline gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun mevcut yapısı neden ısrarla korunmaktadır?" şeklinde sorduğu sorunun ardından açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
"SİGORTALILARIN
YARISI ASGARİ ÜCRETLİ"
"Asgari ücret, işçinin ailesi ile birlikte gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücrettir. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, sigortalı ücretlilerin yaklaşık yarısı asgari ücret düzeyinde gelire sahip. Asgari ücret zammı aileleri ile birlikte 20 milyon kişiyi doğrudan etkiliyor. Oysa eşi çalışmayan ve 2 çocuklu bir asgari ücretli  asgari geçim indirimli aylık 626 TL ile ayakta kalmaya çalışıyor. Gıda harcaması için ayırabildiği para aylık 211 TL, günlük 7 TL. Bu ücret ile  asgari ücretli hem eşinin hem kendinin hem de çocuklarının karnını doyuruyor."
"KOMİSYONUN YAPISI
NEDEN KORUNUYOR?"
"Soruyoruz; fiili olarak haftalık 72 saate varan çalışmanın karşılığında, insanların öğün başına 2 lira 33 kuruşla 4 kişilik aileyi geçindirmesini istemek, hangi vicdan hangi akıl ile mümkündür? Bu para bir öğünde kişi başına bir simit bile etmez. Demokrasi diyenler, işçilerin hakları söz konusu olunca neden sırtlarını dönmektedir? Hükümet, İşverenler ve Türk-İş' ten oluşan ve ülke insanının gerçeklerini göz ardı eden, işçiye hiçbir yaptırım gücü tanımayan, hükümet ile işverenlerin oyun alanı haline gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun mevcut yapısı neden ısrarla korunmaktadır? Bölgesel asgari ücret düzenlemesi ile asgari ücreti düşürmenin hesabı yapılırken, sessiz mi kalacağız? Asgari ücretin, bir işçinin ailesi ile birlikte asgari olarak temel ihtiyaçlarını karşılayacak, işçiyi kimseye muhtaç etmeyecek bir düzeyde belirlenmesi ve sefaletin son bulması için 'artık yeter' demenin zamanı gelmedi mi?"
"EKONOMİK BÜYÜMEDEN
PAY ALINMALI"
"Asgari ücret, işçinin ailesi ile birlikte tüm zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde, insan onuruna yakışan bir düzeyde tespit edilmelidir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu işçilerin ağırlığı artırılarak demokratikleştirilmeli, emek örgütlerinin katılımı konusundaki sınırlandırmalar kaldırılmalıdır.
Görüşmeler kamuoyuna açık hale getirilmeli, anlaşmazlık durumunda işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanabilecekleri yasal zeminler oluşturulmalı. Asgari ücret net olarak belirlenmeli. Asgari ücret üzerinden alınan vergiler kaldırılmalı.
Asgari ücretin herkese bölge, yaş, işkolu vb. ayrımı yapılmaksızın aynı oranda belirlenmesi esas alınmalı, bölgesel asgari ücrete uygulanması yolundaki girişimlerden uzak durulmalıdır. Asgari ücret gelir dağılımını düzenleyici yönde belirlenmeli ve ekonomik büyümeden pay almalıdır. Evlerde yapılan işler için de asgari ücret uygulamasına gidilmelidir."

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
mehmet 8 yıl önce

Malum insanlar sendikacılık adı altında gelişi güzel konuşup duruyorlar.önce ülkenin ekonomisini kimlerin talan ettiğini,ülkenin yeraltı ve yer üstü zenginliklerini harekete geçirmeyenlerden hesap sorulması yerine afaki açıklama yaparak haber değeri olmayan sözler sarf ederek,sözleri ile sanki çok büyük bir halt ettiklerini zannediyorlar,önce üleyi top yekün kalkındıralım.yapılan yatırımları engellemeyelim atılan adımlara destek olalım sonra bu asgari ücret utançlığından kurtulmanın yollarını bulalım.ülke kalkınamamış çıkıp afaki konuşup duruyoruz.sendikacılıkta sadece işçiyi yolmanın adresi.

banner251

banner185