Bu haber kez okundu.

'İŞ BIRAKMA EYLEMİ YASALDIR'
Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Abdurrahman Uysal, "iş bırakan memura verilen cezayı', sendikalarının açtıkları dava sonucunda iptal ettirdiklerini açıkladı. Başkan Uysal, iş bırakmanın yasal olduğunu belirterek şunları söyledi; "25 Kasım 2009 tarihinde Sendika Konfederasyonumuzun yanı sıra bir konfederasyon dışında tüm memur sendikalarının katılımı ile bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirildi. Kamu çalışanlarının mali, sosyal, mesleki hak ve menfaatlerin korunması için demokratik ve sendikal haklar kapsamında ülke genelinde gerçekleştirilen 'iş bırakma eylemi'ne ilimiz geneline yaklaşık 3 bin kamu çalışanı katıldı. İş bırakma eylemi öncesinde Sendikalarca alınan sendikal faaliyetlere katılmanın Anayasa tarafından güvence altına alındığı, devletimizin uluslar arası antlaşmalara atmış olduğu imzalar ve yargı kararları dikkate alınarak sendika üyelerine, eyleme katılmalarından dolayı herhangi bir cezai işlem yapılamaması gerektiği kamuoyuna ve kurum yöneticilerine deklare edilmişti. İş bırakma eylemi yasal ve hukuki bir hak olduğu halde Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Arzu Kara'ya 25 Kasım 2009'da bir günlük iş bırakma eylemine katıldığı için Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yönetimi tarafından maaştan kesme cezası verilmişti. Sendikamız söz konusu cezanın iptali için Zonguldak İdare Mahkemesi'nde dava açmıştı."
"ÇAĞDIŞI CEZALARLA HÜKMEDEN YÖNETİCİLERİ KINIYORUZ"
"Davayı karara bağlayan mahkeme, iş bırakma eyleminin sendikal faaliyet kapsamında olduğuna hükmederek verilen cezayı iptal etti. Hukuk, 'iş bırakma eylemi'ni suç değil, hak olarak kabul etti. Maaştan kesme cezası tüm uyarılarımıza rağmen keyfi ve mevzuat hükümlerinden bihaber idareci tarafından verilmiştir. Mahkeme kararında, 'Davacının, üyesi ve yöneticisi bulunduğu sendikanın bağlı olduğu konfederasyonun yetkili kurullarınca alınan karara uyarak grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı ve 2010 yılında öngörülen zammı protesto etmek amacıyla 25.11.2009 tarihinde bir gün mesaiye gelmediği anlaşılmakta olup, davacının sendikal faaliyet kapsamında yapılan bir günlük iş bırakma eylemine katılmasının disiplin suçu oluşturması söz konusu olmadığından, disiplin suçu teşkil etmeyen eylem nedeniyle davacı hakkında tesis olunan işlemde hukuka uyarlılık bulunmamaktadır' denildi. Maaştan kesme cezasının iptaline karar verildiği ifade edildi. Türk Sağlık-Sen olarak; mevzuat hükümlerine riayet eden yöneticilerimize teşekkür ediyor, katılımcı demokrasi hukukun üstünlüğü çerçevesinde haklarını arayan çalışanlarımıza çağdışı cezalarla hükmeden yöneticileri kınıyoruz."

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185