Bu haber kez okundu.

'İSTİFA EDECEK MİSİNİZ?'

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in Adalet Bakanlığı müfettişlerinin isteği üzerine dinlenmesine tepki göstererek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a soru önergesi verdi."Avrupa'da ve gerçek demokrasilerin uygulandığı ülkelerde hükümet devirecek bir skandal olan bu olaydan sonra istifa etmeyi düşünüyor musunuz?" diyen Köktürk'ün soru önergesi şöyle;"Anayasamızın 2'inci maddesi, 'Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.' Yine Anayasamızın 139 ve 140'ıncı maddeleri 'Hakimlik ve Savcılık Teminatı' başlığıyla, bağımsız yargıyı ve onu uygulayacak olan hukukçularımızın bağımsızlığını güvence altına almaktadır. Ancak Anayasamızda yer alan bu temel normlara ve emredici hükümlere rağmen sıradan yurttaşlarımızın değil, hakim ve savcılarımızın da en temel insan haklarından, özel hayatın gizliliği güvencesinden, temel hak ve hürriyetlerden yoksun duruma düşürüldüğü görülmektedir.
Bunun son örneği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Aykut Cengiz Engin'in Adalet Bakanlığı Müfettişlerinin isteği üzerine dinlenmesidir. Bu olay ancak Nazi Almanya'sında ya da totaliter rejimlerde görülebilecek, Türkiye tarihinde hiç görülmeyen bir olay olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu olay 'Yargı bağımsızlığı ilkesine', 'kuvvetler ayrılığı ilkesine', 'demokratik sistemin özüne' aykırı bir uygulamadır. Bu olay yürütmenin yargı üzerindeki baskısının, siyasal iktidar tarafından, demokrasinin, özgürlüklerin temeli olan ilke ve normların askıya alındığının en önemli kanıtlarından biridir. Siyasal iktidarın bir üyesi olan Adalet Bakanlığı emri üzerine, müfettişleri harekete geçirmiş, Adalet Bakanı-Siyasal İktidar ve dolayısıyla mensup bulundukları siyasal anlayış, hukuk devletinde kabul edilmesi mümkün olmayan, ancak Faşist devlet uygulamalarında örneğine rastlanabilecek bir şekilde yargıya, temel hak ve özgürlüklere müdahale etmiş, daha önceki müdahaleci uygulamaların en son ve en kabul edilemez örneğini sergilemiştir. Bu bilgiler ışığında; Avrupa'da ve gerçek demokrasilerin uygulandığı ülkelerde Hükümet devirecek bir skandal olan bu olaydan sonra istifa etmeyi düşünüyor musunuz?"Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185