Bu haber kez okundu.

'KADER DEĞİL'

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği grizu olayı ile ilgili düşüncelerini açıkladı.

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bulunan özel maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 19 işçinin yaşamını yitirmesi ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği işçi sağlığı ve iş güvenliğine dikkat çekerken şöyle dedi:

CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL
Her kazadan sonra Hükümet yetkilileri mesajlar yayınlamakta, bundan sonra daha sıkı denetimler yapılacağı ve suçluların hesap vereceğini söylemektedirler. Oysa asıl hesap vermesi gereken insanı, canı ve çalışma koşullarını ikinci plana atan, karı ve sermayeyi, şirketleri öne alan bir iş sağlığı ve güvenliği politikası yürüten hükümettir. Kaldı ki, Türk Ceza Kanunlarında da işyeri sahiplerinden suçlu bulunanlara bile verilen cezalar caydırıcı olmaktan uzaktır. Ne kadar insanımız yaşamını yitirirse yitirsin ufak para cezalarına dönüştürülen cezalarla olay kapatılmaktadır. Uygun çalışma koşullarının olmayışı, kazalara karşı ciddi tedbirlerin alınmayışı, yeterli denetimlerin yapılmaması ve ceza kanunlarını caydırıcı nitelikte olmaması nedeniyle içinde yaşadığımız 21. yüzyılda hala en ufak bir kazada onlarca insanımız grizu patlamalarında yaşamlarını yitirebilmektedir. Maden kazalarında 2008 yılında 43 maden emekçisi yaşamını yitirirken 2009 yılında bu sayı 74'e çıkmıştır. Meslek hastalıkları nedeniyle yüzlerce emekçinin ömrünün kalan bölümünü insan onuruna yaraşır biçimde ve layık olduğu bir standartta yaşayamayacak olması ise diğer trajik yanı oluşturmaktadır.

KÖKLÜ ÇÖZÜM GEREK
Mevcut yaklaşım ve politikalar sürdüğü sürece bu sonuçların yaşanmaya devam edecek olması bizleri kaygılandırmaktadır. Çünkü işverenler iş sağlı-ğı ve güvenliği önlemlerini maliyeti artırıcı unsurlar olarak görmekte ve en azla yetinmeye çalışmaktadır. Devlet ise araştırma, bilgilendirme, denetl-eme vb. birçok görevini yerine getirmemektedir. Konfederasyonumuz KESK'in yanı sıra DİSK, TM-MOB ve TTB'in tüm ısrarlarına ve önerilerine rağmen bu tür kazaları önlemede caydırıcı olmaktan uzak 15 Ağustos 2009 "İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri İle Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri Hak kında Yönetmelik" çıkarılmıştır. Bu yönetmelikle 50 kişiden az işçinin çalıştığı işyerleri ve mevsimlik işlerde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği hiz-meti alma hakları yok sayılmıştır. Sorunun kaynakları görülmeden ve köklü çözümler üretilmeden söylenecek her söz insan sağlığıyla, yaşamıy la ve onuruyla alay etmektir, önemsememektir. Hükümet özelleştirmeye, daha fazla kara ve insana değil işyerine önem veren politikalardan artık vazgeçmelidir. Hiçbir şey insan yaşamından daha değerli olamaz. Bursa'daki facianın sorumluları yargı önüne çıkarılmalı ve hak ettikleri ceza verilmelidir. Yaşamlarını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185