Bu haber kez okundu.

'SAĞLIKÇILARIN HAKKINI ÖDEYİN'
Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara, döner sermayelerin ödenmemesi konusunda basın açıklaması yaptı.
Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi önünde yaptığı açıklamada, sağlık hizmetlerinin durma noktasına geldiğini, ek ödemelerdeki uçurumun giderilmesi gerektiğini ve döner sermayelerin ödenmesi konusunda çözümler üretilmesi gerektiğini söyledi. Sağlık çalışanlarının icra takibinde olduğunu söyleyen Kara, Sağlık Bakanlığı, SGK ve yeşil kart alacaklarının yüzde 60'ını hastanelere göndermesi hastaneleri ekonomik sıkıntıya düşürmüştür. Elektrik, yakacak, tıbbi malzeme alımları ve firmalara olan borçlarını ödeyemez hale gelen hastanelerde sağlık hizmetleri durma noktasına gelmiştir. Sağlık sisteminin önünü tıkayan döner sermaye sorununun bir an önce çözülmesi gerekmektedir. Milli gelirden ve bütçeden sağlığa en az yüzde 10 pay daha ayrılsın. Sağlıkçıların hakkını ödeyin ki, sağlık çalışanları da rahat ve huzur içinde görevlerini yapabilme imkanına kavuşsun. Sağlık personelinin en çok yakındığı konular, aynı işleri yapanlar arasında mali, özlük ve diğer çalışma haklarında farklı uygulamalara tabi tutulmalarıdır. Bu tablo çalışanlar arasında kutuplaşma oluşturmakta ve çalışma huzurunu bozmaktadır. Döner sermaye yönetmeliğinin adil dağılımına neden olacak biçimde yeniden düzenlenmesi, eşit işe eşit ücret prensibi dahilinde aynı işi yapanlar arasındaki ücret farklılıklarının giderilmesi, insan kaynakları planlanması ve meslek tanımlarının net yapılması getirilebilecek çözümler arasındadır. 06.07.2011 tarihinde döner sermaye yönetmeliğinde yapılan değişiklikle Sağlık Bakanlığı, çalışanların döner sermayeden aldıkları ücretler ile ilgili yeni bir düzenlemeye gitti. Söz konusu yönetmelik değişikliğiyle, hekimlerin kadro unvan katsayıları arttırılırken, hekim dışı personelle ilgili bir artış yapılmadı. Bu durumun, hekim dışı personelin döner sermaye gelirlerinde kayba yol açacağı gerekçesiyle, Sağlık-Sen Genel Başkanımız Metin Memiş Bey Sağlık Bakanlığı'na düzenlemedeki yanlışlığın ve hekim dışı personelin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için başvuruda bulundu. 2004 yılından beri uygulanan ek ödeme sisteminin, tabipler ile diğer sağlık çalışanları arasında adaletsizliğe yol açmıştır. Bütçe kanununda ilgili maddedeki oranlar değiştirilmelidir. Bu durumun en çok sağlık çalışanlarını mağdur etmiştir. Döner sermayesiyle birlikte eline geçen paraya göre kendini ayarlayan sağlık çalışanları döner sermayenin ödenmemesiyle birlikte maalesef kredi kartı borcunu ve taksitlerini ödeyemediklerinden icra takiplerine maruz kalmaktadır. Sağlık çalışanlarının döner sermaye sıkıntısının çözümü sadece Zonguldak'tan evrak göndererek düzeltilemez. Sağlık-Sen olarak bütün idarecilerimize çağrıda bulunuyoruz. Gelin hep beraber Bakanlığımızı harekete geçirelim.
Bu soruna kalıcı bir çözüm bulalım. Bu görev başta İl Sağlık Müdürümüz olmak üzere bütün başhekimlerimizin sorumluluğundadır. Artık sağlık çalışanlarının mağdur edilmemesi için harekete geçme vaktidir. Dayanacak gücü kalmayan çalışanlardan kaliteli hizmet sunumu beklemek çok zor hale gelmiştir. Biz Sağlık-Sen Zonguldak Şubesi olarak çalışanlarımızın çıkarları doğrultusunda bu haklı mücadelemizi yılmadan, bıkmadan, tükenmeden onurlu bir şekilde sesimizi yükseltmeye devam ettireceğiz dedi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185