Bu haber kez okundu.

'SORUMLULAR BELİRLENECEK'
Zonguldak'ta Yapı Denetim Kanunu ve Uygulamaları Bilgilendirme toplantısının sonuncusu yapıldı.
Yapı Denetim Kanunu ve Uygulamaları Bilgilendirme toplantısının sonuncusu Zonguldak Öğretmen Evi toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya; Zonguldak Bayındırlık ve İskan Müdürü Kemal Memiş, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü Yapı Denetimden Sorumlu Müdür Yardımcısı Şenol Yücel, yapı denetimi çalışma grubu, ilgili meslek odaları, odalara bağlı proje müellifleri ve yap Denetim kuruluşlarında görev alan proje ve uygulama denetçileri ve kontrol elemanları katıldı. Toplantıda konuşma yapan Zonguldak Bayındırlık ve İskan Müdürü Kemal Memiş, “Yapı Denetim Kanunu ve Uygulamaları Bilgilendirme toplantısının sonuncusunu yapıyoruz. İlk bilgilendirme toplantımızı yapı denetim firmaları ile 2. toplantımızı ilgili idarelerle, Üçüncü toplantımızı müteahhitlerle ve son toplantımızı da siz değerli meslektaşlarımızla yapıyoruz” dedi.
Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü Yapı Denetimden Sorumlu Müdür Yardımcısı Şenol Yücel ise, “17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde yaşanan depremler sonrasında meydana gelen can ve mal kayıpları, denetimsiz yerleşme ve yapılaşmaların yol açabilecekleri zararları bütün açıklığı ile gözler önüne sermiştir.
Bu kayıplar neticesinde imar ve afetler mevzuatının ön gördüğü yapı denetim sisteminin değiştirilmesi toplumsal bir talep haline gelmiştir. Bu amaçla, 13.07.2001 tarihinde 4708 Sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun, 12.08.2001 tarihinde ise Yapı Denetimi Uygulama Usul ve Esasları Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ayrıca, uygulamada karşılaşılan sorunlara çözüm üretmek için, yeni 'Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği' 05.02.2008 tarihli Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur. Daha önceden 19 pilot ilde yürütülen yapı denetimi, Bakanlar Kurulu Kararı ile 01.01.2011 tarihinden itibaren Yurt genelinde uygulanmaya başlanmıştır. 4708 Sayılı Yapı Denetimi Kanunun amacı, Can ve mal güvenliğini teminen, imar plânına, fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara uygun kaliteli yapı yapılması için proje ve yapı denetimini sağlamak ve yapı denetimine ilişkin Usul ve esasları düzenlemektir.
Bu kapsamda, vatandaşlarımızın daha güvenli, imara uygun ve sağlıklı bir yapıda iskan edilmesi ve oturduğu sürece yapının imalatından kaynaklanan sorunların çözümü ile sorumluların belirlenmesi sağlanacaktır. Böylece gelişmiş tüm ülkelerdeki denetim sistemlerine uygun süreç ülkemizde de başlamıştır” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185