Bu haber kez okundu.

'SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI'

* Yetkili oldukları Meterolooji Genel Müdürlüğünde çalışan personelin haklarının korunmasında etkili rol oynadıklarını belirten Türk Kamu Sen İl Temsilcisi Bacıoğlu, “Meteoroloji çalışanları için alanlardayız, buradayız. Meteoroloji çalışanlarının hakları için sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nde 2002 yılında yetkili olan sendikalarının, meteoroloji çalışanlarının haklarını koruduğunu ve geliştirdiği, herhangi bir hak kaybına da müsaade etmediğini belirterek başladığı açıklamasında, 2002 yılındaki mücadele ile Meteoroloji çalışanlarına arazi tazminatı ödenmesini sağlamış olunmasına rağmen, 8 yıl ödenen arazi tazminatı 8 yıl sonra anlaşılamayan bir gerekçeyle durdurulduğuna vurgu yaptı.

TAHMİNDE İLK 10’DA
Bacıoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, “Hava Tahmini sıralamasında dünyada ilk 10'a giren, tahmin tutarlılık oranı %90'nı bulan bu kurumumuzda başarı tamamıyla çalışanlara aittir. Kurum yetkilileri ise çalışanları başarılarından dolayı ödüllendirmek yerine, yapmış oldukları uygulamalarla adeta cezalandırmaktadır. Yine bilindiği üzere, Devlet Hava Meydanlarında hizmet veren personele ödenen Havacılık Tazminatı aynı zamanda kısmi olarak, Meteoroloji çalışanlarına da ödenmektedir. Euro Control Teşkilatı yani Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyet Teşkilatı tarafından ödenen tazminat, DHMİ çalışanlarına en yüksek devlet memuru aylığının brüt tutarının %300, %600, %1000 tutarında ödenirken, aynı hizmeti sunan, sunduğu hizmet anlamında belki de daha önemli ve riskli hizmet sunan Meteoroloji çalışanlarına bu oran sadece %50 ve %25 oranında uygulanmaktadır. Euro Controlden gelen paranın bir kısmı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Döner Sermayeye aktarılıyor. Aktarılan para amacı dışında harcırah ödenmesi, malzeme alımı gibi harcamalarda kullanılıyor. Oysa gelen paranın tamamı personelin hakkıdır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir adaletsiz uygulama bulamazsınız. Aynı işi yapan, aynı işi üreten kamu çalışanları arasında ki bu ayrımı, bu adaletsizliği asla kabul etmiyoruz. Bilindiği üzere, 1.1.2006 tarihinden itibaren 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye'deki bütün kamu kurumlarında çalışanlar, en az 380 lira ek ödeme almaktadır. Bugüne kadar hiçbir kamu kurumunda "Paramız Yok" gerekçesiyle, bu ek ödemelerin ödenmediği görülmemiştir. Bu anlamda Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü bir ilke imza atmıştır. Zor koşullarda çalışan devlet memurları, çalışmaları karşılığında yeterli bir ücret alamamaktadırlar. Genel olarak maddi anlamda zaten mağdur edilen memurların hak etmiş oldukları ek ödemelerin taraflarına zamanında ödenmemesi ile ciddi anlamda sıkıntı çekecekleri açıkça ortadadır. Her ne kadar kurumun döner sermaye hesaplarında paranın bulunmaması gerekçe gösterilerek, mali kaynakların yeterli düzeye ulaşmasını müteakip ödemelerin yapılacağı belirtilmekte ise de, ne zaman ödeneceği de belli değildir. Sendikamız, gerek Genel Merkezi bazında ve illerde yapmış olduğu basın açıklamalarıyla, gerekse de Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar ile yapmış olduğu görüşmeyle, çalışanlara ek ödemenin bir an evvel ödenmesi konusunda kamuoyu baskısı oluşturmuştur. Sendikamız ile Meteoroloji İşleri Genel Müdürü yapmış olduğu görüşmede, ek ödemelerin çalışanlara birkaç gün içinde ödeneceğine dair söz almış, lakin kurum yetkililerince bu söz yerine getirilmemiştir.

SÖZLERİ TUTMADILAR
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, ek ödemelerle ilgili bir duyuru yayınlayarak; son günlerde konunun, kamuoyunda, bazı personeller arasında ve bazı sivil toplum örgütleri tarafından yanlış anlaşılmalara neden olduğu ve olayı farklı yönlere çektiği iddia edilmiştir. Yine aynı açıklamada, "bazı sivil toplum örgütleri ve personelinin olumsuz ve olayı yanlış yönlendirici açıklamaları Havacılık Tazminatı çalışmalarını Maliye Bakanlığı ile yapılan çalışmaları olumsuz yönde etkilediğini bilinmesi gerekmektedir." denilmektedir.
Sorunu çözmekte başarısızlık gösteren ve verdiği sözü yerine getiremeyen Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, suçu başkalarının üstüne atarak sorumluluktan kaçabileceklerini mi zannediyorlar? Eurocontrol ödemelerinin yapılmamasının sorumlusu kurum personeli ve sivil toplum kuruluşları olabilir mi? Meteorolojinin, Maliye Bakanlığı önünde ki aczinin faturasını çalışanlar ödemek zorunda mıdır?
Kurum yapmış olduğu duyuru da, ek ödemelerin en kısa sürede yapılacağını personele duyurduğu halde ödemeler hala yapılmamıştır. Bu kısa sürenin belli bir tanımı var mıdır? Yoksa kurum yetkilileri, kendi personelini oyalamaya mı çalışmaktadır? Biz hak etmediğimiz bir talepte bulunmuyoruz. Biz hakkımız olanı talep ediyoruz. Adalet, eşitlik ve hakkaniyet istiyoruz.
Meteoroloji çalışanlarının haklarını müdafaa etmek, onların sorunlarını çözmeye çalışmak suç mudur? Bizler Türk Büro-Sen olarak; bugün yine biz, Meteoroloji çalışanları için alanlardayız, buradayız. Meteoroloji çalışanlarının hakları için sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Bütün bu sorunların bir an evvel çözüme kavuşturulmasını talep ediyor, Meteoroloji çalışanlarının Dünya Meteoroloji Günü'nü kutluyorum” dedi.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185