Bu haber kez okundu.

'SORUNLU YAPI DEVAM EDECEK'

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Kdz.Ereğli Temsilcisi Kuloğlu, Türkiye'de çalışma yaşamı, sabit sermaye ve sanayi yatırımlarında görülen bariz gerilemelerin, serbestleştirme, kuralsızlaştırma ve özelleştirmeler sonucu süreklileşmiş işsizlik, yoksulluk ve yayılan esnek, güvencesiz çalışma koşullarıyla aşırı sorunlu bir yapı arz ettiğini belirtti.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi Kdz.Ereğli Temsilciliği adına açıklama yapan Sıtkı Kuloğlu, MMO odası mühendislerin, eşit, özgür ve demokratik bir Türkiye talebi ile TMMOB çatısı altında, bütün çalışanlar ile birlik ve dayanışma içinde Türkiye'nin her yerinde 1 Mayıs alanlarında olacaklarını belirttiği açıklamasında, Ekim 2008 tarihinden buyana toplam 2.5 milyon kişinin işsiz kaldığını geniş tanımlı işsizlikte yüzde 24'e, eksik istihdam ile birlikte yüzde 26'lara ulaştığını belirtti.

ALANLARDA OLACAĞIZ
Kuloğlu yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: TEKEL'den mühendislik meslek alanlarımıza kadar sanayileşme yıkımına, özelleştirme talanına, işsizlik, güvencesiz çalışma ve yoksulluğa karşı Makine Mühendisleri Odası üyesi mühendisler eşit özgür ve demokratik bir Türkiye talebiyle TMMOB çatısı altında, bütün çalışanlar ile birlik ve dayanışma içinde Türkiye'nin her yerinde 1 Mayıs alanlarında olacaktır. Türkiye'de çalışma yaşamı, sabit sermaye ve sanayi yatırımlarında görülen bariz gerilemeler, serbestleştirme, kuralsızlaştırma ve özelleştirmeler sonucu süreklileşmiş işsizlik, yoksulluk ve yayılan esnek, güvencesiz çalışma koşullarıyla aşırı sorunlu bir yapı arz etmektedir. Öncelikli ve istihdam odaklı sektörlere yatırım yapmayan özürlü dışa bağımlı sanayi politikaları, meslektaşlarımızı da kapsayan esnek üretim ve esnek güvencesiz istihdam biçimleri ile çalışanların üzerinde ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

FASON ÜRETİM
Zira ülkemiz sanayisinin yapısı istihdam hacmini arttırmayan, ucuz işgücü sömürüsüne dayalı, bölgesel eşitsiz gelişmeyi sürdüren, sanayi üretimini fason üretime dayandıran özelliklere sahiptir. Bu yapı istihdam odaklı sanayileşme ve toplumsal refah yaklaşımını dışladığı için işsizliğe çare olacak yeni yatırımlar yapılmamaktadır. Bu nedenle sanayi sektörü hizmet ve tarım sektörlerinden sonra gelmekte ve toplam istihdamın ancak yüzde 20'sini kapsamaktadır. 1998-2008 aralığındaki 22 yıl içinde istihdam edilen nüfus yüzde 20 oranında artmış ancak işsizlik artışı aynı dönemlerde bu oranı 5.5. kat aşarak yüzde 111 oranını bulmuştur. Sanayide çalışan işgücü yüzde 20 civarında daralmış, bir yılda 780 bin kişi işten çıkartılmıştır. Ekim 2008'den bu yana toplam 2.5 milyon kişi işsiz kalmış, geniş tanımlı gerçek işsizlik yüzde 24'e, eksik istihdam ile birlikte yüzde 26'ya ulaşmıştır.
20 MİLYONA DAYANDI
Kısaca kriz ve ekonomik durgunluk koşullarında mevcut istihdam modeli, fason sanayi üretiminin bir sonucu olarak sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma, sözleşmeli, sözleşmesiz çalıştırma, ödünç işçilik, kısa süreli iş, sosyal güvenceden yoksulluk, en alt düzeylerde ücret ve çalışanların yoksullaşması sonuçlarını yaratmaktadır. Bugün yoksulluk sınırındaki insan sayısı 20 milyona dayanmış durumdadır. Esnek istihdam biçimlerinin yaygınlaştırılması ve iş ortamının rekabetçi bir yapıya kavuşturulması gibi uygulamalar aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği gerekliliklerini de dışlamaktadır.

HAYDİ 1 MAYIS'A
9 Milyon kişiye varan kayıt dışı istihdamın yaygınlığıyla birlikte esneklik katma değeri düşük istihdamın yaygınlaşması, işgücünde niteliksizleşme ve iş kazalarındaki sorunlu yapının devam edeceğinin bir işareti de olmaktadır. TEKEL'den mühendislik meslek alanlarımıza kadar sanayisizleşme yıkımına özelleştirme talanına, işsizlik, güvencesiz çalışma ve yoksulluğa karşı MMO üyesi mühendisler, eşit, özgür ve demokratik bir Türkiye talebiyle TMMOB çatısı altında bütün çalışanlar ile birlik ve dayanışma içinde, Türkiye'nin her yerinde 1 Mayıs alanlarında olacaktır. Sanayileşmiş, kalkınmış, hakça paylaşan, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir Türkiye için haydi 1 Mayıs'da diyoruz"


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185