Bu haber kez okundu.

'TAVIR ORTAYA KOYMALILAR'

İş güvencesinin kaldırılmasına karşı çıkan emek örgütleriyle ortak mücadele hattı önererek işçi memur el ele genel greve talebinin yüksek sesle dillendirilmesi gerektiğini belirten Zonguldak Birleşik Kamu İş Sözcüsü Metin Kahveci, aksi takdirde kamu çalışanlarının ezilmeye mahkum edileceğini söyledi.

 

 

Emek örgütlerinin siyasi iktidarın tavır ve tutumunu iyi analiz ederek emekten, emekçiden yana tavır koyması gerektiğini belirten Zonguldak Birleşik Kamu İş Sözcüsü Metin Kahveci, 657 sayılı yasanın değiştirilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Siyasal iktidarın gizli kapılar ardında 657 sayılı yasanın değiştirilmesi ile ilgili çalışmalar yaptığının kamuoyu tarafından bilindiğini, hükümetin organize ettiği ve bazı konfederasyon temsilcilerinin 657 sayılı yasanın değişmesine katkı sağladığı duyumlarının Abant'ta gerçekleştirilen çalıştay da ortaya çıktığını belirten Kahveci konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi.

 

EMEK SAVUNULMADI

Bu toplantıya katılan konfederasyon yöneticilerinin hükümet tarafından neyi teklif edildiğini ve bu teklife karşı hangi konfederasyonun hükümete karşı hangi yanıtı verdiğini kamuoyuyla paylaşmak zorundadırlar. Aksi halde bu toplantının altında emek adına teslimiyetçi davranıldığını emeğin savunulmadığını, kamuoyunda yer alacağı gibi sendikacı kimliği olanlarında kamu çalışanları tarafından test edileceği görülmektedir. İş güvencemizin 657 den kaldırılmasına yeşil ışık yakan konfederasyonumuz oluyorsa onu emek takiyecisi olarak ilan edeceğiz.  Abant'ta yapılan çalıştayın düzenleniş biçimi dahil olmak üzere ciddi itirazlarımız olan bir süreç yaşanmıştır. Çalıştay eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde düzenlenmiş bazı konfederasyon temsilcilerine ayrıcalıklı konum yaratılmıştır.

 

FIRSAT DEĞERLENDİRİLDİ

Böylece çalıştayın aslında daha önce bakanlık bürokratlarının hazırlamış olduğu taslağı meşrulaştırmak ve ilerde konfederasyonlara da sorduk, onların da görüşlerini aldık demek için bir fırsatı değerlendirildiği olduğu ortaya çıkmaktadır.  Bir başka deyişle iş güvencemizi oldu bittiğe getirilmek istenmektedir. Çünkü bakan herkesin 657 den rahatsız olduğunu, reform yapılması gerektiğini kabul ettiğini açıklamıştır. Bakana göre 657 de kamu çalışanlarının iş güvencesinin olması yöneten sınıfı rahatsız etmekte ve sömüren sınıfa hizmet etmemekten şikayetçi olmaktadır. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu olarak kamu çalışanlarının iş güvencesinin kaldırılmasındaki bu kirli oyunu önceden gördüğümüzden ve eşit temsil hakkı sağlanmadığı için çalıştayı protesto ederek katılmayacağımızı kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu davranışımızın ne kadar haklı olduğu yaşanan süreçte bir kez daha ortaya çıkmaktadır..

 

YANLIŞA HAYIR

Siyasal iktidar kamu çalışanları için ne yapmaya çalıştığını sorduğumuzda? Alacağımız yanıtın, öncelikle başta iş güvencesinin ortadan kaldırılmaya, performansa dayalı esnek çalışma modelini dayatarak, özelleştirmeyi, taşeronlaştırmayı ve sözleşmeli personel sistemini yerleştirmeye çalışmaktadır. AKP, kamu çalışanlarında kadrolu, iş güvenceli irade koyan, yanlışa hayır diyen Cumhuriyetin memurunu istememektedir. Bunun yerine AKP, kapıkulu anlayışını hakim kılan anlayışıyla birlikte padişahlık özentisini gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Emek örgütleri siyasal iktidarın tavrını,  tutumunu iyi analiz etmeli emekten ve emekçiden yana tavır geliştirmelidir. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu olarak ön koşulumuz iş güvencesidir, tartışılmasını dahi kabul edemeyiz. İş güvencemize dokunmak genel grev sebebimizdir. Taşeronlaşma, sözleşmeli personel uygulamalarını, grev hakkını içermeyen toplu sözleşme düzenini kabul etmemiz mümkün değildir. Siyasal iktidarla 657'yi konuşabilmemiz için ön koşullarımızı kabul ettiğini açıklamalıdır. Abant Çalıştayı'nda Hükümetin Herkes 657 sayılı yasanın değişmesini istiyor söylemini kabul eden ve iş güvencesinin ortadan kaldırılmasına destek veren kendisine emek örgütü diyen Konfederasyonların kendilerini net bir şekilde ortaya koymaları gerekiyor. İş güvencesinin kaldırılmasına karşı çıkan tüm emek örgütleriyle ortak mücadele hattı önererek işçi memur el ele genel greve talebi yüksek sesle dillendirilmelidir. Aksi taktirde kamu çalışanları ezilmeye mahküm edilecektir.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185