Bu haber kez okundu.

'TOPLUMSAL TALEPLER DİKKATE ALINIYOR'

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi ve SETA Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği Türkiye'de Yükseköğretimin Yeniden Yapılandırılması ve Kalite Güvence Sistemli Çalıştayı Zonguldak'ta düzenlendi.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi ve SETA Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği Türkiye'de Yükseköğretimin Yeniden Yapılandırılması ve Kalite Güvence Sistemli Çalıştayı Zonguldak'ta düzenlendi.
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi ve SETA Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği Türkiye'de Yükseköğretimin Yeniden Yapılandırılması  ve Kalite Güvence Sistemi Çalıştayı, Dedeman Zonguldak Oteli'nde gerçekleştirildi. Çalıştaya Dedeman Zonguldak Oteli önünde Vali Erol Ayyıldız ve yetkililer tarafından karşılanan YÖK Başkanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya, Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof.Dr. Durmuş Günay, YÖK Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, SETA Vakfı Dış Politika Direktörü Prof. Dr. Talip Küçükcan, SETA Vakfı Eğitim Direktörü Dr. Bekir Gür ve Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen rektörler katıldı.
Çalıştay'ın açılış konuşmasını Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer yaptı. Dünyada elitist yükseköğretimden kitlesel yükseköğretime geçişte yükseköğretim kurumları ve öğrenci sayılarında önemli artışlar gerçekleştiğini belirten Özer, şöyle konuştu: "bu durum yükseköğretimin finansörleri için maliyetin artmasına neden olmuştur. Yükseköğretimin finansörleri yükseköğretime aktardıkları giderek artan maliyetlerin verimli ve etkin kullanıldığından emin olmak için yükseköğretim kurumlarının hem kendilerine hem de topluma hesap vermelerini talep etmektedir. Diğer taraftan politika yapıcılar,ulusal yükseköğretim kurumlarını, kalite değerlendirmesinin karşılaştırılabilir avantajını kullanarak uluslar arası yükseköğretim pazarını taşımayı da amaçlamaktadır."
Bu gelişmelerin son yıllarda kalite güvencesinin yaygınlaşmasına neden olduğunu anlatan Özer, şunları söyledi: "Ülkeler bir taraftan kalite güvence mekanizmalarını uygulamaya koymakta, diğer taraftan köklü üniversite geleneğine sahip ülkeler mevcut kalite mekanizmaları ve prosedürlerinde revizyon yapmaktadırlar. Konu halen tüm dünyada yükseköğretim kurumları, politika yapıcılar ve kalite güvencesi ajansları tarafından tartışılmaktadır."
Türkiye'nin yükseköğretimde son yıllarda son derece bir genişlemeye tanık olduğunu anlatan Özer, sözlerine şöyle devam etti: "Yükseköğretime erişim kapasitesi ve dolayısıyla yükseköğretimde okullaşma oranında sıçrama yaşanmış ve bu artışın devam edeceği görülmemektedir. Türkiye'de yükseköğretimdeki en önemli gelişme, toplumsal taleplerin artık daha fazla dikkate alınmasıdır.
Bu durum yükseköğretime erişim kapasite probleminin çözülmesinde yükseköğretime erişim önündeki eşitsizliklerin giderilmesinde kendisini göstermektedir. Artık yükseköğretim kurumları, öğrencilerden ekonomi temsilcilerine kadar geniş spektrumda çok yüksek sayıda aktörü paydaş olarak tanımlamakta ve paydaşlarıyla karşılıklı beklentileri gerçekleştirmek üzere etkileşimi artırmaya çalışmaktadır."
Üniversitelerin, eğitim-öğretim araştırma ve toplumsal hizmet üretimi faaliyetleriyle ilgili birbirleriyle kıyasıya rekabet ettiğini anlatan Özer, şunları söyledi: "Sonuç olarak Türkiye'de yükseköğretim olması gereken doğal mecrasına dönmüş veya dönmektedir. Bu süreci yükseköğretimimizin normalizasyon fazı olarak değerlendirebiliriz. Türkiye'de yükseköğretimin tarihine bakıldığında her yeni üniversite kurulduğunda 'Kalite elden gidiyor'  söylemi dillendirilmektedir. 20-30 yıl önce kurulan üniversitelerimizle ilgili olarak da aynı suçlamalar yapılmıştır. Ancak bu gün baktığımızda bu üniversitelerimiz ülkemizin en saygın üniversiteleri arasında yerlerini almışlar, ülkemizin hem eğitim öğretim hem de bilimsel araştırmalarına önemli katkılar da bulunmaktadırlar."

YENİ BİLGİLER
ÜRETMEK GEREKİR
Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız da, çağdaşlık ve gelişmişlik yolundaki küresel yarışta, bir ülkenin kurumlarının başında şüphesiz ki üniversitelerin geldiğini söyledi.Üniversitelerin, aklın ve bilimin egemen olduğu, bilimin üretilerek insanın hizmetine sunulduğu, eğitimin yaşamla bütünleştiği bilim kültür yuvaları olduğunu anlatan Ayyıldız, şöyle konuştu: "Dünyanın her geçen gün değişen koşullarına ayak uydurabilecek, rekabet edebilecek, bilgi ve beceri ile donatılmış, üreten, yeni fikirlere açık, bilgi ve teknoloji üretimine yatkın, dünyanın her yerinde kabul görecek, nitelikli insan gücünü yetiştirmek yeni bilgileri üreterek dünyanın hizmetine sunmak üniversitelerimizin en temel görevlerindendir."


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ÜRETİM ŞART AMA !!! 6 yıl önce

SAYIN VALİM İYİ GÜZELDE BİRAZDA VELİLERİ DÜŞÜNSENİZ DİYORUM HARÇ PARASI YURT PARASI YOL PARASI KİTAP PARASI HARÇLIK PARASI BİRAZ İNCELERSENİZ BELİMİZ BAYA BÜKÜLDÜ HİÇ OLMAZSA HARÇ PARALARINDA DEVLET BİRAZ OLSUN VELİLERE YARDIMCI OLMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUZ BİR ÖĞRENCİNİN YILLIK HARÇ PARASI 1000TLNİN ÜZERİNDE BİZLER ÇOCUKLARIMIZI RAHAT OKUTA BİLELİMKİ ONLARDA RAHAT RAHAT DÜŞENEBİLSİNLER UMARIM KONU GEREKEN YERLERE İLETİLİR BİLGİ VE TEKNOLOJİ ÜRETMEK İNSAN BEYNİNİN RAHAT OLARAK İYİ DÜŞÜNMESİNDEN KAYNAKLANIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM !!!

banner251

banner185