Bu haber kez okundu.

‘6 YAŞINDA ÇOCUK EVLENEBİLİR’ SÖZÜNE SUÇ DUYURUSU

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız’ın, katıldığı bir programda “6 yaşındaki çocuklarla evlenebileceğini” söylediğini iddia eden, CHP milletvekili Suç duyusunda bulundu.

 

Milletvekili Aylin Nazlıkaya, Avukatı Ünal Demirtaş aracılığı ile Ankara Cumhuriyet başsavcılığına aracılığı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği suç duyurusunda Nureddin Yıldız’ın “…Mesela, 7 yaşında bir kız çocuğu, 25 yaşında bir erkek ya da 7 yaşındaki bir erkek 25 yaşındaki bir kızla evlenebilirler mi, nikahlanabilirler mi? Evet nikahlanmalarında sakınca yoktur. Kuran'a iman eden bütün Müslümanlara göre, evlilik için bir yaş söz konusu değildir. 10, 7, 6 yaşındaki çocuklar evlenebilir..."dediğini öne sürerek cezalandırılmasını istedi.

 

 

TAHRİK SUÇU

 

Ünal Demirtaş, Müvekkile Aylin Nazlıaka adına yaptığı suç duyurusunda; 10.01.2015 tarihinde yazılı, görsel ve internet medyasında, şüpheli Nurettin Yıldız’ın “6 yaşındaki çocukların evlenebileceğini söylediğine” dair birçok haber yayınlandığına dikkat çekerek “Şüpheli bu açıklamaları ile Türk Ceza Kanunu’nun 214. Maddesinde düzenlenen suç işlemeye tahrik suçunu ve 217. Maddesinde düzenlenen kanuna uymamaya tahrik suçlarını işlemiştir” dedi.

 

Demirtaş suç duyurusunda şu ifadelere yer verdi:

 

 

EVLENME YAŞI 17’DİR

 

Evlenme ehliyeti, evlenme başvurusu ve töreni Türk Medeni  Kanunu’nda düzenlenmiştir. Türk Medeni Kanunu’nun 124. Maddesine göre “… Erkek veya kadın on yedi yaşını doldurmadıkça evlenemez. Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple on altı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir…”  Görüldüğü üzere,  erkek veya kadın 17 yaşını doldurmadıkça evlenemez. 16 yaşını doldurmamış olanlar hiç bir surette evlenemezler. Ancak şüpheli  ise  “Çocuklar evlenebilir, çocuklar arası nikâh olabilir, büyük-küçük nikâhı olabilir. 7 yaşında bir kız 25 yaşında bir erkekle, 7 yaşındaki erkek 25 yaşındaki bir kadınla nikâhlanabilir. 10, 7, 6 yaşındaki çocuklar evlenebilir. Eğer reşitse kendi imzasını atacak çapta ise kendisi evlenir, reşit değilse velisi tarafından evlendirilebilir…" şeklinde açıklamalarda bulunarak, halkı kanuna uymamaya tahrik etmektedir.

 

 

KAMU BARIŞI BOZMAYA ELVERİŞLİ

 

Türk Ceza Kanunu’nun “Kanunlara Uymamaya Tahrik”  başlıklı 217  maddesinde ; “… Halkı kanunlara uymamaya alenen tahrik eden kişi, tahrikin kamu barışını bozmaya elverişli olması hâlinde, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır…”  denilmektedir. Bu sebeple şüpheli hakkında eylemlerine uyan ilgili ceza maddelerinden kamu davası açılmalıdır.

 

Türk Ceza Kanunu’nun 230/5 maddesine göre ; “...Aralarında  evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlar hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir. Ancak, medenî nikâh yapıldığında kamu davası ve hükmedilen ceza bütün sonuçlarıyla ortadan kalkar…”  Aralarında evlenme olmadan evlenmenin dinsel törenini yaptırmak suçtur. Yukarıda açıklandığı üzere Türk Medeni Kanunu ile evlilik birliğinin nasıl kurulacağı hüküm altına alınmıştır. Ancak şüpheli bu açıklamaları ile, halkı Türk Medeni Kanuna ve  Türk Ceza Kanuna ilgili maddelerine aykırı davranmak ve  suç olarak düzenlenmiş bir fiilin  işlenmesi için alenen tahrik etmiştir.

 

 

ÇOCUKLARIN CİNSEL İSTİSMARINA YOL AÇACAK

 

Yine Türk Ceza Kanunu’nun Çocukların cinsel istismarı başlıklı  103. Maddesine göre; “… (1)Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel istismar deyiminden; a) On beş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,b) Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar, Anlaşılır…”   Şüphelinin 6,7,10 yaşındaki çocuklarında evlenebileceği yönündeki açıklamaları, çocukların cinsel istismarına yol açacaktır. Çocuk gelin vaka’ları maalesef toplumumuzun kanayan bir yarasıdır. TÜİK’ verilerine göre   2013 yılında 16-17 yaşlarında 13 bin 546 kız çocuğu resmi nikâhla evlendirildiği,  bilinmeyen evlenme sayısının ise 3 bin 360 olduğu ,13 bin 546 çocuk gelinin evlendiği kişilerin kendilerinden yaşça büyük olduğu tespit edilmiştir. Şüpheli bu açıklamaları ile çocuk gelin ve çocuk istismarını, dolayısıyla suç işlemeyi teşvik etmiştir. 

 

 

‘ALENEN TAHRİK’


Türk Ceza Kanunu’nun Suç İşlemeye Tahrik başlıklı 214/1 e göre;   “… (1) Suç işlemek için alenen tahrikte bulunan kişi, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır…” Yukarıdaki açıklamalar ışığında, şüphelinin açıklamaları halkı Türk Medeni Kanuna aykırı davranarak Türk Ceza Kanunun 230/5 maddesi ve 103. Maddesi ile suç olarak düzenlenmiş bir fiili işlenmesi için alenen tahrik ettiği açıktır.

 

Şüpheli yukarıda açıkladığımız şekildeki eylemleri ile yönelik TCK’ nun ilgili maddelerindeki suçları işlediğinden, hakkında başsavcılığınıza suç duyurusunda bulunmak zorunluluğu doğmuştur.

 

 

 

VATANDAŞLAR DA İMZA TOPLUYOR

 

Öte yandan Change.Org’da imza kampanyası başlatıldı. Adalet Bakanlığına verilecek olan imza kampanyasında; “Nureddin Yıldız Pedofili Sapıktır” başlıklı ortak metinde şu ifadeler yer aldı:

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız, katıldığı bir programda “küçük çocuklarla evlenebileceğini” söyledi. Yıldız daha önce de "çalışan kadınların erkekleri doyumsuz hale getirdiğini ve ümmete zarar verdiğini" ve erkeklerin kadın haber spikeri izlemelerinin caiz olmadığını söylemişti.

 

“ÇALIŞAN KADIN FUHUŞA HAZIRLIK YAPIYOR”
Daha önce de "Duyarlı Müslüman bir hanım, internet gibi insandan cine kadar herkese açık ve bir daha kapatılamayan bir ortama fotoğraflarını nasıl koyabilir" açıklaması ile tartışmaya yol açan Yıldız, Yıldız, "çalışan kadınların erkekleri doyumsuz hale getirdiğini ve ümmete zarar verdiğini" söylemişti.

Çalışan kadınlar için "erkeği ile ilişkisinde kadınlığı arızalıdır" diyen Yıldız, şu ifadeleri kullanmıştı: “Her çalışan kadın, gözü doymamış erkek demektir. Çalışan kadın ya evlenmeyi erteleyerek erkeklerin evlilik sürecini baltalıyor ya da evli olduğu halde çalıştığı için yorgunluğu ve vakit darlığı nedeniyle erkeği ile ilişkisinde kadınlığı arızalıdır. Kadınlığı arızalı olduğu için erkeğin gözü açtır. O evinde erkeğini eksik bırakıyor erkeği de iş yerinde bir başka kadına tasallut oluyor. Böyle fuhuş değil ama fuhuşa hazırlık yapan sürece destek oluyor. Ayrıca çalışan kadın doğurmayan ya da az doğuran kadın demektir. Yani benim ümmetim zarar gördü"

 

Kampanyaya katılmak isteyenlerin aşağıdaki linke tıklamaları istendi:

 

https://www.change.org/p/6-ya%C5%9F%C4%B1ndaki-%C3%A7ocukla-evlenebilirsiniz-diyen-nurettiny%C4%B1ld%C4%B1ztutuklans%C4%B1n?recruiter=50523388&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=share_facebook_responsive&utm_term=des-lg-share_petition-no_msg&utm_content=rp_petition_fb_share_desc%3Adescription


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185