Bu haber kez okundu.

850 ÇALIŞANI VAR TÜM TEDBİRLER ALINDI...

Genel Müdürü Bahadır düzenlediği basın toplantısında, İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğün verdikleri tüm direktifleri yerini getirdiklerini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

"İLÇEYE YAYILDIĞI İZLENİMİ VERMEYE ÇALIŞAN..."
"Biz 850 kişilik bir ekibiz, çalışanlarımızın ailelerinden ilçe içinde farklı yerlerde özellikle hizmet sektöründe çalışanların da olduğunu düşünürsek Alaplı ve köylerinde nerdeyse her hane ile teması olabilecek bir sayımız var, hal böyle iken ve tedbir konusunda ilçe içinde tedbirleri en üst düzeyde alan firma olduğumuz halde bizlere, çalışanlarımıza veya yetkili mercilere sormadan yanlış bilgilerle hiç tedbir alınmadığı, üretim durdurulmadığı, denetim yapılmadığı ve sanki virüsün fabrikamızdan çıktığı ve çalışanlarımızdan ilçeye yayıldığı izlenimi vermeye çalışan yazılı ve sözlü demeçler oldu.

“850 ÇALIŞANIMIZ VAR.”
Akal Tekstil'den devraldığımız Alaplı fabrikamıza bugüne kadar yaklaşık 50 milyon USD yatırım yaparak kapasitemizi iki katına çıkardık ve bugün yaklaşık 500'ü kadın olmak üzere 850 kişilik bir ekip olduk. Amacımız burada durmak değil daha da büyümek, Alaplımızın istihdam yükünü mümkün olduğunca karşılamak ve ülkemizin üretim gücüne olan katkımızı artırmak istiyoruz. Yaptığımız yeni teknolojik yatırımlarla fabrikamızı yerli ve yabancı rakiplerle rekabet edebilir hale getirdik ve kapasite olarak iki katına çıkardık. Bugün yaklaşık 25 farklı ülkeye ihracat yapar durumdayız. Kalitemizle ve rekabetçi fiyatlarımızla ilk tercih edilen marka konumundayız, bu sebeple de hem yurt içinde hem yurtdışındaki rakiplerimize göre kapasite kullanımı olarak daha iyi konumdayız.

“PANDEMİDEN ETKİLENDİK”
Son dönemde bütün dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi dolayısıyla bizler de işlerimizde maalesef olumsuz anlamda etkilendik. Ülkemizin bu süreci en az hasarla atlatıp sonrasındaki fırsatlarla beraber eskisinden daha iyi duruma geleceğimize inancımız tam. Bunun için şirket olarak gerekli yatırımları yapmaya ve rekabetçi konumumuzu korumak için verimlilik artırıcı çalışmalara devam edeceğiz.

“HER TÜRLÜ BİLGİLENDİRMEYİ YAPTIK.”
Ülkemizde ilk vakaların görüldüğü tarihlerde mart ortasından itibaren işletmelerimizde sağlık bakanlığının yayınlamış olduğu tedbir tavsiyeleri doğrultusunda önlemlerimizi aldık ve yayınlanan yeni yönetmelik ve tavsiye kararları doğrultusunda almaya da devam ediyoruz. Sürecin başından beri çalışanlarımızı toplu mesajlarla sürekli bilgilendirdik.  Fabrikamızda süreci takip edecek iş yeri hekimimiz, iş sağlığı güvenliği sorumlumuz ve bölüm sorumlularımız ile bazı çalışanlarımızdan oluşan ekipler kurduk. Servis arabalarımız iki katına çıkarılarak servislerde sosyal mesafeyi koruyacak şekilde oturma düzeni sağladık, bu arada bakanlık bu uygulamayı kaldırmış olmasına rağmen bizim servislerimiz aynı tedbirle devam ediyor. Yemekhane kullanımı ile ilgili sosyal mesafeli kullanım, tek kullanımlık tabak, bardak su, kaşık-çatal, tuz vs gibi değişiklikleri yaparak il ve ilçe sağlık müdürlüğümüzün denetimi ile yemek vermeye devam ediyoruz. Yemekhane ve dışında ise ortak kullanım gerektiren çay, kahve, sebil gibi uygulamaları kaldırmak zorunda kaldık. Denetimlerimizde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından soyunma odalarının kapatılması tavsiye edildi fakat iki günlük kapatma uygulamasından sonra çalışanlarımızın çok zorlandığını tespit ettik ve yeni belirlenen kişi/m2 kuralına göre birkaç gün içinde yeni soyunma odaları inşa ederek çalışanlarımızın kullanımına açtık. Tek kullanımlık maske dağıtımı yapılıyor. Servis ve işyeri ilaçlamaları yapılıyor. Sosyal mesafe uygulaması için gerekli yönlendirmeler, uyarı tabelaları yapıldı. Dezenfektan noktaları yapıldı.

ÖNLEMLERİ ALDIK. 
İşe gelişlerde, yemek arası yemekhane girişlerinde ateş ölçümleri yapılarak kayıt altına alınıyor.  İş giriş çıkışlarında kullanılan parmak okutma cihazlarını kart okutma haline çevirdik ve işe giriş çıkışlardaki yoğunluğu azaltma için kart okutma bölge sayısını 4'den 8'e çıkardık. İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri ve kolluk kuvvetleri nezaretinde fabrikamız neredeyse her gün denetleniyor. Bunun dışında zaten her yıl, yıl içinde bağlı bulunduğumuz bakanlık ekipleri tarafından genel mevzuatlar konusunda sürekli denetleniyoruz. Yanılmıyorsam Alaplı ilçemizde ilk vakanın görülme tarihi 27 marttı, daha sonra 2 nisanda komşumuz bir firmada vaka olduğu haberini aldık. Bu haberi aldıktan sonra hem kendi çalışanlarımızın sağlığını korumak için hem de Alaplı'da bulaşın baskı altına alınmasını kolaylaştırmak adına 3 nisan sabahından itibaren 2 hafta süreyle fabrikamızda üretimi durdurduk. 

5 ARKADAŞ DAHA TESPİT EDİLDİ
Bu arada önlemlerimizi daha da artırarak 20 nisanda tekrar üretime başladık.  Bir ay sonra 21 mayıs günü fabrikamızda çalışan 2 arkadaşımızın pozitif olduğunu öğrendik ve hemen o gün yaklaşık iki hafta süreyle üretimi durdurma kararı aldık. 22 mayıs günü Alaplı ve Ereğli ilçe sağlık müdürlüğümüzce yaklaşık 100 çalışanımıza fabrikamızda test yaptırdık ve semptom göstermeyen ama pozitif olan 5 arkadaşımızı daha tespit etmiş olduk ve karantina süreçlerinin başlatılmasını sağladık. Böylelikle bulaşın önünü kesmiş ve daha fazla çalışanımızın hastalığa yakalanmasını önlemiş olduk. 

"SÜRECİ EN İYİ ŞEKİLDE YÖNETTİK" 
Bu süreçte Kaymakamımız, Belediye başkanımız, il sağlık müdürümüz, Alaplı ve Ereğli ilçe sağlık müdürlerimiz, ticaret odası başkanımız, ilçe emniyet müdürümüz, il ve ilçe jandarma komutanlarımızla sürekli durumu istişare ederek süreci yönetmeye çalıştık. Bu vesile ile hepsine teşekkür etmek istiyorum, bizlerin yanında oldular ve bizi olumlu yönlendirdiler, bizler de onların tavsiyeleri doğrultusunda üzerimize düşenleri yapmaya gayret ettik. Bizi sevindiren en önemli şey tüm pozitif vaka çalışanlarımız hastalığı gayet hafif atlatmış olmaları.  Bu arada şunu özellikle belirmek istiyorum Alaplı'da ilk vaka tarihi 27 mart, bizim çalışanlarımızda ilk vaka tarihi 21 mayıs yani yaklaşık iki ay sonra vakamız oldu. Biz 850 kişilik bir ekibiz, çalışanlarımızın ailelerinden ilçe içinde farklı yerlerde özellikle hizmet sektöründe çalışanların da olduğunu düşünürsek Alaplı ve köylerinde nerdeyse her hane ile teması olabilecek bir sayımız var, hal böyle iken ve tedbir konusunda ilçe içinde tedbirleri en üst düzeyde alan firma olduğumuz halde bizlere, çalışanlarımıza veya yetkili mercilere sormadan yanlış bilgilerle hiç tedbir alınmadığı, üretim durdurulmadığı, denetim yapılmadığı ve sanki virüsün fabrikamızdan çıktığı ve çalışanlarımızdan ilçeye yayıldığı izlenimi vermeye çalışan yazılı ve sözlü demeçler oldu. Bu tür açıklamaları en azından burada çalışan ve tedbirler neticesinde çalışma konforu olumsuz etkilenen çalışanlarımıza, büyük fedakarlıkla çalışan sağlık çalışanlarına yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum. Bu süreçte firmamız hakkında doğru olmayan bilgileri yaymaya çalışanlarla ilgili gerekli hukuki takipleri yaptıracağız.

MÜRACAATI YAPTIK
Şunu da özellikle belirtmek istiyorum bu süreçte alınan tüm tedbirler, tüm uygulamalar il ve ilçe sağlık müdürlerimizin tavsiyesi alınarak yapılıyor. Süreç hala devam ediyor. Bildiğiniz gibi şu anda TSE pandemi dolayısıyla firmalara güvenli işletme belgesi vermeye başladı.  Bizler de müracatımızı yaptık. Yönetmelik doğrultusunda fabrikamızı en kısa zamanda belgeyi almaya hazır hale getiriyoruz. Önümüzdeki günlerde ilk denetimimizi geçireceğiz. Bu süreçte yapılacak tüm uygulamalar tamamen bu yönetmeliklere göre olacaktır.

"ADALETSİZLİĞİN ÖNÜNE GEÇTİK"
Ülkemizde salgın başladığında tüm sektörlerde olduğu gibi bizler de işlerimizde olumsuz etkilendiğimizi ifade etmiştim,fakat çalışanlarımızın bu süreçten ekonomik olarak olumsuz etkilenmemesi için yönetim kurulumuz nisan ayında nisan, mayıs ve haziran 2020 aylarında mevcut maaşından eksik alan personelimizin çalışmamış olsa dahi maaşının eksik kalan kısmının avans ödemesi olarak tamamlanması kararı almıştır. Bunu nisan ve mayıs aylarında uyguladık, haziran ayında da aynı şekilde uygulayacağız. Bakiyeyi avans olarak yapmamızın sebebi bu dönemde çalışanla çalışmayan arasındaki adaletsizliğin önüne geçmektir.  Avans olan miktarların daha sonra yapılacak prim, kar payı gibi ekstra ödemelerde mahsuplaştırcağız. Mahsuplaşma kesinlikle maaş veya mesai ödemelerinden olmayacak. Bu kararın bu haliyle nisan ayı başında alındığını belirtmek istiyorum. Çalışanlarımıza 2012 yılından buyana aylık rutin gıda çeklerimizi belli kurallar çerçevesinde dağıtıyoruz, nisan ve mayıs aylarında pandemi sebebiyle üretimi durdurduğumuz için aldığımız karar gereği bu dönem için kuralları askıya aldık ve tüm çalışanlarımıza dağıttık.  Bunun dışında ayrıca sosyal sorumluluk gereği mayıs ayında Ramazan ayı olması sebebiyle hem kendi çalışanlarımıza hem de ilçemizde geliri olmayan veya pandemi sebebiyle geliri kesilmiş ailelere ulaştırılmak üzere belediyemiz ve kaymakamlığımız kanalıyla gıda yardımlarında bulunduk.

“AÇIKLAMA YAPMA GEREĞİ DUYDUK”
Her yıl çalışanlarımıza geçtiğimiz yılın karı ile ilgili prim dağıtmayı hedefledik, 2017 yılından buyana bunu yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Yine çalışanlarımızın üniversitede okuyan çocuklarına her yıl aylık burs yardımlarımız var.  Alaplı için de elimizden geldiği kadar desteklerimizi sürdürüyoruz.  Satın alımlarımızı mümkün olduğunca Alaplı esnaflarından tercih ediyoruz.  Aslında firmamızı tanıyanlar bilir, bu tür şeyleri çok fazla konuşmak istemeyiz, amacımız reklam yapmak değil bilakis daha fazlasını yapmak, bunu yapabilmek için de konuşmak yerine çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz ama maalesef son dönemde firmamız ve çalışanlarımız hakkında doğru olmayan bilgilerin paylaşılması ve yayılmaya çalışılması bunları açıklamak gereği oluşturdu. Bu vesile ile öncelikle tedbirler sebebiyle fedakarlıkla çalışmaya devam eden tüm çalışanlarımıza ve bu süreçte bizlere destek olan herkese tekrar teşekkür ediyorum. Ülkemiz için, ilçemiz için sorumluluklarımızın farkındayız, herşeye rağmen çalışmaya, üretmeye, büyümeye ve istihdamımızı artırmaya devam edeceğiz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.