Bu haber kez okundu.

ACİLE HEMŞİRE YETİŞTİRİLİYOR
 

Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinin, Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanlığına yaptığı “Acil Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı Uygulama Yetkisi” başvurusunun kabul edildiği şöyle bildirildi:

Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitim Yönetmeliği 04.02.2014 tarih ve 28903 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Sağlık Alanı Sertifikalı Eğitim Bilim Komisyonunca hazırlanan standartlar kapsamında; BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü tarafından “Acil Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı Uygulama Merkezi” başvuru dosyası hazırlanarak Sağlık Bakanlığına iletildi. Yapılan incelemelerde, III. Seviye Acil Servis olarak hizmet veren ünite ile eğitim için gerekli fiziki altyapı, eğitmen ve personel durumunun yeterliliği sağlandığı tespit edildi. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun 30.12.2016 tarihli duyurusu ile Merkez; Adana, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul ve Samsun illeri ile birlikte,  “Acil Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Uygulama Yetkisi Alan Eğitim Merkezleri” arasında yer aldı. Bu haliyle Zonguldak ve Batı Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere 81 vilayetteki kamu, özel ve üniversite hastanelerinde görev yapan tüm hemşireler sertifikalı eğitim programlarından faydalanabilecek.

Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr.B.Hakan Bakkal eğitim merkezinin Zonguldak’taki kamu ve özel hastanelerin çalışanlarının yanı sıra, çevre iller için de büyük önem arz ettiğini vurgulayarak şunları söyledi:

Bu sertifikalı eğitim programı ile amacımız; hastalara uygulanacak tüm cerrahi girişimlerde ve uygulamalarda etik ve yasal ilkeleri gözetebilen, steril ve aseptik şartları bilen, hızlı ve doğru karar verebilen, kararlarını uygulayabilen, akut durumlarda müdahale yetisi üst düzeyde olan, koruyucu ve geliştirici girişimlerle bireyin yaşam fonksiyonlarının sürdürülmesini sağlayan, hasta ve aileleri ile terapötik iletişim kuran, sağlık bilimi ve teknolojisindeki gelişmelere, yeni tedavi ve bakım yöntemlerine uyum sağlayabilen, acil, kritik ve karmaşık hasta bakım gereksinimlerini karşılayabilecek yetkinliğe sahip, sorun çözme becerisi gelişmiş, mesleklerinde uzmanlaşmış acil hemşireleri yetiştirmektir. Zonguldak ilinde ve Batı Karadeniz bölgesinde bir ilk olan program ile Üniversite, devlet ve özel hastanelerin Acil Servislerinde görev yapan hemşirelere, zorunlu olan ve daha önceden 6 hafta süre ile farklı illere gitmek ve konaklamak zorunda kalan hemşire/ATT ve hemşirelik yetkisi almış ebeler, artık kendi şehrimizde eğitim alabileceklerdir. Eğitim merkezimiz ilimizdeki kamu ve özel hastanelerin çalışanlarının yanı sıra, çevre iller için de büyük önem arz etmektedir. Sağlık Bakanlığının mevcut ve standart çalışmaları devam eden sertifikalı eğitim programları Merkezimizce yakinen takip edilmekte olup, diğer dallarda da eğitim merkezi yetki belgesi çalışmalarımız devam etmektedir.”

 

 

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
derttli 1 yıl önce

acile hemşire yetiştirirken acile gelen yaşlı hastalara saygılı bir biçimde davranan ve işini yapan hemşire ve doktor alınsın lütfen rica ediyorum ben kaç keredir saygısızlıkla karşılaşıyorum bağırıp karşı çıktığımızdada insanlık dersi veriyorlar eğer oradaki kameralar çalışıyorsa başhekim bir zahmet seyretsin ve yanlışlıklara karşı çalışanlarını uyarsın hastane hepimizin

banner251

banner185