Bu haber kez okundu.

ADAY BOLLUĞU ÇEKİLME GETİRDİ

2007-2011 yılları arasında CHP Zonguldak il Bakanlığı görevinde bulunan Osman Yayla, kongre öncesindeki süreci değerlendirdi ve çok adaylı bir kongrede kırgınlıkların oluşabileceğini belirterek, aday olmayacağını ilan etti.

           

OYLARIMIZ 160 BİNDEN 118 BİNE DÜŞTÜ

16 Şubat tarihinde yapılacak olan il kongresi öncesinde il başkanlığına aday olanların sayısının partide sıkıntılar yaratacağına dikkat çeken Yayla, il başkanlığında milletvekili adaylığı için ayrıldığını belirtirken geçmişi geride bıraktıklarını kaydederek “Biz görevi bıraktığımızda partinin gerçek manada il bazında oyları : 160 Bin civarında idi. En son genel seçimin yapıldığı Haziran/2018 de oyların 118 Binlere kadar indiğini gördük” dedi.

Yayla sözlerine şöyle devam etti:

NEDEN BÖYLE OLDU SORUSUNA GELEMEDİK

Ayrıca bizim görevden ayrıldığımız tarihten itibaren İL YÖNETİMLERİ BİR TÜRLÜ  ASLA ARZULANAN BİÇİMDE ŞEKİLLENEMEMİŞTİR. DEVAMLILIK, BİRLİKTELİK, TUTARLILIK SAĞLANAMAMIŞTIR. DAĞINIKLIK YILLARDIR DEVAM EDEGELMİŞTİR. Seçimler olmuştur. Olmasına da, istenen olmamıştır, olamamıştır. Kimi zaman il yönetimi noktasında parti kayyuma gitmiştir. Kimi zamanlar gelen İl başkanları 1 ay görev yapmıştır. Kimileri 3 ay görev yapabilmiştir. vs..... Bence gerçek  O ki   yıllardır il yönetim birimlerinde sıkıntılar hiç bitmemiştir. Örgüt boşluğunun alenen yaşanması, kamuoyunda hissedilmesi, il bazında tüm yapısal uzuvlarada olumsuz yansımıştır... Tabiki olumsuz bu tablo yerelde partinin kurumsal yapısına, seçimlere, oylardaki düşmelere de diğer etkenlerle birlikte tesir etmiştir.. Umulan tabloyu görülememiştir. Nitekim Haziran/2018 genel seçimlerini, 31.Mart.2019 yerel seçimlerini yaşadık, gördük. GÖRDÜKTE,  HALEN NEDEN BÖYLE OLDU SORUSUNA, SORUNUNA GELEMEDİK, İNEMEDİK. KONUYU MASA ÜZERİNE BİLE YATIRAMADIK. BUDA AYRI, ÇOK ÖNEMLİ BİR HUSUSTUR. BAŞKA BİR GÜNDEM KONUSUDUR. 

BANA GÖREV DÜŞÜYORSA

2011 yılından buyana geçen zaman diliminde kısaca izaha  çalıştığım gibi il yönetiminde yaşananları, seçimlerde gelinen noktayı gören dava ve yol arkadaşlarım bana ; " BU BÖYLE GİTMİYOR. GİTMEZ DE ...... HADİ PARTİMİZİ KUCAKLAYIP OLMASI GEREKEN ZEMİNE TAŞIYALIM...... "  dediler. Bende ; " BANA GÖREV DÜŞÜYORSA BUNDAN KAÇMAM. ANCAK İLÇELERİ, ÖRGÜTLERİ BİR DOLAŞALIM, DURUMU GÖRELİM, BAKALIM, ZATEN GEREKLİ BİLGİ, DONANIM VE TECRÜBEMİZ VARDIR. GEREKEN NE İSE TABİKİ BİRLİKTE YAPABİLİRİZ...... " dedim.  Bize ihtiyaç duyulduğunu görüp hissettiğim için yola koyulup tüm ilçeleri ve çoğu belediyelerimizi dolaştım. Çokta iyi oldu. Hasret giderdik. Çok sıcak karşılandık. Tüm ilçelerde genelde memnuniyeti fark ettik. Bizde kendimizi gittiğimiz yapısal zeminde ifade ettik. İl bazında üst kurul delegelerine ulaşamadık. Zaman darlığı da etkili oldu. Ancak örgütlerde geçmişi, bu günü, geleceği konuşma imkanı bulduk. Yapılabilecekleri irdeledik. Fikir alış-verişlerinde bulunduk. Destek istedik.

BEN DE ADAY OLDUĞUMDA

Hizmet arzusu ile yola çıktığımız bu süreçte il başkanlığına bir çok arkadaşın daha talip olduğunu  gördüm. Tabiki herkesin aday olma hakkı vardır. Bu başka... Ancak ( 6 ) adayın oluşu, adaylıkta istekli oluşları, ısrar etmeleri beni yine önceki Merkez ilçe kongresindeki  tavrıma  taşıdı. Bu aşamada bir arkadaşımız aday olmayacağını  belirtmekle bende aday olduğumda  5 adayın  olabileceği görülmektedir.  

Değerli Dostlar ; Bundan önce Merkez İlçe kongresini, O ortamı yaşadık. Sonrasını da görüyoruz. Ne olmuştur ? (4) Adayla geçime gidilmişti. Çok üzülmüştüm.  " 4 adayın fazla olduğunu, uzlaşı sağlanması gerektiğini, adayın teke indirgenmesini, hatta genel merkezce bile sıcak, kucaklayıcı bir ilgi ile bu uzlaşının sağlanabilineceğini, yoksa neticeten  kırgınlıkların, kırılmaların yaşanabilineceğini, bütün bunlarında geleceğe yansıyabileceğini, didişmeye gerek olmadığını.... " ısrarla dile getirmiştim.  Ne oldu ? Tabiki dediklerimiz oldu...

                       

GELECEĞİ DÜŞÜNMEK GEREKİR

Şimdi aynı şeyi il kongresinde görüyoruz. OSMAN YAYLA olarak aynı görüşteyim. tavrımda değişiklik olamaz. " O zaman öyle idi, ama şimdi böyle... " düşünce tarzı bana yakışmaz. Aday arkadaşlarımız çok çok fazladır. İsteklere elbette saygılıyız. Endişem dağınıklıktır, gruplaşmalardır. Bunu görüyorum.  Halbuki Partiyi, geleceği düşünmek gerekir. Bütün bunlar proje ve hesap işidir. Ne yazık ki bunları göremiyorum. " ben, ben, benle"  olmaz. Böyle bir anlayışla gelecek projelendirilemez. Aksine aynı tas, aynı hamam olur. Bu anlayış bana uymaz. Parçalanarak büyüme imkanı yoktur.

AĞABEYLİĞİ YEĞLEDİK

Çok basit bir hesap yapalım. İl yönetimi (28 ) Kişidir. (1) kişide İl başkanı,  eder (29) kişi. (5) Aday olsun, 29X5 = 145 kişi sadece asli yönetim sayısıdır. Bir o kadar da yedekler yazımı...... artı  disiplin kurulu asıl ve yedekleri..... Artı  Kurultay delegeleri,  velhasıl, hesaplanırsa üst kurul delegelerinin yarısından çok çok fazlasının gruplar halinde çeşitli listelerde yer alması gerekmektedir. Bütün bunlar yazılacak, çizilecek. Bu arada kırılmalar, dökülmeler, küslükler,  sair yaşanacak nahoş şeyler.... Bütün bunlar hayra alamet oluşlar olamaz. BUNCA DAĞILMAYA GEREK YOKTUR. GÜN BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ OLMALIDIR. Kimse bunları düşünmüyor. Adamcılıkla, hep ben ve bencilikle, küçük olsun önemli değil benim olsun anlayışı ile hayırlı bir yere, istense de varılamaz. Biz bu oluşlara gelemeyiz. Gerçekleri elbette dile getirmeye, konuşmaya devam edeceğiz. Biz varsak hizmet için var olmuşuzdur. Hiçbir zaman küçük hesaplar peşinde olmadık. Büyük ve genel düşündük. Beldemizi ve Ülkemizi düşündük. Geleceği hesapladık. Ben değil,  biz dedik. Kucaklayıcı olduk. Ağabeyliği yeğledik. Hali ile bunca dağınıklığa gönlüm elvermemektedir. Ayrıca seçim aşamalarında partisi ile birlikte olmayanların kongrelerde cirit atmalarınıda hazmetmek mümkün değildir. Partililerin bütün bunları görmesi gerekmektedir. Görmeyenler vicdanlarına hesap vermek zorundadırlar. Bu gibi tabloları görmekte yüreğimi incitmiştir.

 ADAY DEĞİLİM

 Yol arkadaşlarıma, gönül verenlerimize, ziyaretlerimizde bizi  sıcaklığı ile karşılayan herkese çok teşekkür ediyorum.  

Bazı arkadaşlar " çok aday, çok sesliliktir vs... gibi " kavramlar üzerinde ısrarcı olabilirler. Ben bunlara katılmıyorum. O SESLER, O FİKİRLER MUHALEFET, HİZMET, AKTİF ÇALIŞMALAR  NOKTASINDA ÇIKMALI.  PROJELER İKTİDAR OLABİLMEK İÇİN ÜRETİLEBİLMELİ, ENERJİLER İKTİDAR OLABİLMEK YOLUNDA HARCANMALIDIR. Elbette herkes fikrini savunabilmeli, eleştirilerini , yapıcı ve gerçeği yansıtır şekilde dile getirebilmeli. Demokrasi noktasında  kimsenin sesi kısılmamalıdır. Biz  başka bir şey söylüyoruz. Öyle ucuz, sığ siyaset bizim işimiz değil. Tabiki söylediklerimiz anlayanadır. Biz ağabey olarak yılların birikimi inancı ile fikirlerimizi paylaşıyoruz.

DOĞAL HAKKIMIZ

Sayın Genel Merkezimizin de  , yöresel olarak önemsediğimiz çoğu konularda duyarsız kaldığını üzülerek görmekteyiz.  Küçük illere gerekli önemin verilmediğini hissediyoruz, düşünüyoruz. KÜÇÜĞÜ OLMAYANIN BÜYÜĞÜDE OLAMAZ... Bu nedenle hassasiyet istemek,  beklemek en doğal hakkımızdır. Zira parti bu şekilde büyüyecektir. Gönül Genel Merkezin Anadolu'ya yayılmasından yanadır. Her il ile çok yakından ilgilenmek gerektiği inancındayız. Bunu görmek istiyoruz.  Yapılacak çok şey vardır. Dileriz iyi hazırlanılır, umulan olur. Bu duygu ve düşüncelerle kongrenin İlimize, Partimize  hayırlı olmasını diliyoruz.   

                                                                                                 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.