Bu haber kez okundu.

 

CHP Zonguldak Milletvekillerinden Şerafettin Turpcu; TBMM’de görüşmeleri devam Torba yasa tasarısı ile maden sahalarının ruhsatlarının parçalanarak, özelleştirmenin önünü açan 51. Madde, Genel Kurul görüşmelerinde yapılan değişiklik sonrası AKP oylarıyla kabul edildiğini bildirdi.

 

Turpcu, Meclis Genel Kurul görüşmelerinde söz alan aldığını bebirterek “kelime oyunuyla kanun yapılmaya çalışıldığının altını çizerek, “maddede değişiklik yapılacağı söylendi ancak Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) havzasında işletilmeyen veya rödevans olarak işletilen ve TTK`nın daha sonra işletmeyeceği sahalar ne olacak sorularının cevaplarının hala boşlukta olduğunu” belirtti.

 

“Havza madenciliği kavramını bitirecek olan 51. Madde geri çekilmelidir” diyen Milletvekili Turpcu’nun konuşması söyledi:

 

“KÖMÜRDE ÇALIŞAN İŞÇİ SAYISI 60 BİNLERDEYDİ”

 

“Zonguldaklılar, madenlerde Osmanlıda 1867 Dilaver Paşa Nizamnamesiyle angarya olarak çalıştırılmaya başlatıldılar. İkinci Dünya Savaşında yine ocaklarda vatan savunması için çalışmaya mükellef edildiler. "Kelebeğin Rüyası" filmini izleyenler bilirler, oradakiler bizim dedelerimizdi.

 

Zonguldak’ta geçmişte kömürde çalışan işçi sayısı 60 binlerdeydi.  Zonguldak  3 ile bölündü, Bartın ve Karabük oluştu.

 

Benzer örneklerden, Almanya’da Türklerinde yaşadığı kömür havzası Ruhr’da istihdam azalınca çalışanlar alternatif mesleklere yönlendirildi. Ve lakin Zonguldakta ise tam tersine işsizliğe, açlığa ve göçe mahkum edildi…

 

Geçtiğimiz hafta, TTK`nın sahalarının parçalanarak satılmasına ve ardından kapanmasına neden olacak olan ve şuan yaptığım konuşmanın konusu olan, 51.maddenin geri çekilmesi için madencilerimiz 21 saat madenden çıkmama eylemi yaptılar. Bu olay dünyada duyuldu ama ulusal basında araçlardaki cam filmi kadar gündeme gelmedi!

 

“BU TEKLİF İÇİN KABUL OYU KULLANACAK MİLLETVEKİLLERİ VAR”

 

Aranızda madencilerimizin eyleminden ve amacından bir haber olan ama birazdan burada, bu yasa teklifi için kabul oyu kullanacak milletvekili arkadaşlarım olduğuna eminim!

 

Bunu vicdanlarınıza nasıl sığdıracaksınız?

 

Madenciler özelleştirmenin ne anlama geldiğini, ne gibi etkileri olacağını ve haklarını nasıl kaybedeceklerini emin olun sizden ve benden daha iyi biliyorlar!

 

O yüzdendir ki, sendikayı dahi beklemeden eyleme başladılar!

 

“BU SORULARIN CEVAPLARI BOŞLUKTA”

 

Maddede değişiklik yapılacağı söylendi ancak TTK havzasında işletilmeyen veya rödevans olarak işletilen ve TTK`nın daha sonra işletmeyeceği sahalar ne olacak sorularının cevapları boşlukta!

 

Çünkü kelime oyunuyla kanun yapılmaya çalışılıyor!

 

“Maddede değişiklik yapılacak” ve “zaten o anlama gelmiyor” lafı safsatadan ibarettir. 

 

“HAVZA MADENCİLİĞİ KAVRAMINI BİTİRECEK””

 

Bu maddeyi istediğiniz kadar eğin bükün, kulağa hoş hale getirin, özü itibariyle “havza madenciliği kavramını bitirecek olan” 51. Madde geri çekilmelidir.

 

TTK yük, o yüzden özelleştirilmeli diyenler var!

 

TTK yükse özel sektör oradan nasıl kar elde edebilecek? Termik santral ruhsatı vereceksiniz, onlarda zarar ediyoruz diye madenleri kapatacaklar ve ithal kömürlü yeni santraller yapacaklar.

 

15 yıldır iktidardasınız, işleyişinden devletin sorumlu olduğu bir kurum zarar ediyorsa bunun sorumlusu sizsiniz. Bu kurumun zarar etmemesi, üretimini artırması, Zonguldak ve ülke için yararlı olması adına bu güne kadar hangi adımları attınız?  Hazine garantili yükler umurunuzda değilken, TTK`ya kafayı takmışsınız! 

 

“HAYATINIZDA HİÇ MADENE İNDİNİZ Mİ?”

 

Hiç maden işçisi tanıdınız mı?

 

Hayatınızda hiç madene indiniz mi? Keşke onların her gün soluduğu ciğerleri bitiren tozlu havayı bir süreliğine soluyup, anlayabilseniz!

 

Dünyanın her yerinde insanlar yaşam için mücadele verirken, madenciler ucunda her gün ölüm olan bir işte evlerine ekmek götürmek için çalışıyorlar!

 

“MADENCİNİN ALIN TERİ ”

 

Ben bunları çok iyi bilirim, çünkü bir madenci torunu ve oğluyum! Emin olun madencinin alın teri geçmişte birilerini çarptığı gibi sizi de çarpar!

 

Bizim madencilerimiz minibüs boşken, koltuklar kirlenmesin diye ayakta giden temiz yürekli insanlardır!

 

Kendilerini madene kilitleyen madencilerin ne istediğini anladığınızda, bu maddenin tasarıdan neden çıkarılması gerektiğini zaten göreceksiniz!

 

Madende özelleştirme demek “ölüm” demektir.

 

Madenciler sadece öldüklerinde değil, yaşarken de yanlarında olmanızı istiyorlar!

 

“ŞEHİTLERİ DE BÖLDÜNÜZ HELAL OLSUN SİZLERE”

 

Gerçi, Zonguldaklı 5000 maden şehidini de, maden şehidi saymadınız. Şehitleri de böldünüz helal olsun sizlere!

 

TTK`nın deneyimi var, uzmanlığı var, insan kaynağı var tek eksiği yatırım yapılmamasıdır. Yatırım yapılması ve işçi alınması halinde mevcut durumda dibe vurmuş üretimin ciddi şekilde artacağı da bir gerçektir.

 

“ZONGULDAK VE TTK, ÜLKEMİZİN ULUSAL SERVETİDİR”

 

Zonguldak ve TTK, ülkemizin ulusal servetidir! Bu serveti karına kar katmaya çalışan odaklara peşkeş çekmeyin!

 

Bizler Zonguldak ve madencilere sadaka değil, doğalgazı, petrolü olmayan, enerjide dışa bağımlı Türkiye’nin yılda 4 milyar dolarının ülkemizde kalmasını istiyoruz. Türkiye’nin solcuları gerçek milliyetçi ve yurtseverlerdir!

 

Zonguldak`a ve TTK`ya kıymayın, sizlere bu konuda bir kez daha düşünün diyor, saygılar sunuyorum.”

 Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
rahmi 1 yıl önce

sayın turpçu işiniz gücünüz miksercilik...ha bu arada şu mikserlerinizle hastahane ihalesinide bitirseniz ya.....beki siz hiç kömürün çıkarıldığı son noktaya indinizmi dedebiyat yapmaktan başka işiniz yok vesselam .teröristlerle kol kola yola devam edin......

banner251

banner185