Bu haber kez okundu.

ANIT ÖNÜNDE TÖREN DÜZENLENDİ...

 

Yeni adli yılın başlaması dolayısıyla Kdz.Ereğli'de tören düzenlendi. Devrim Bulvarındaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende Ereğli Baro Temsilcisi Tayyar Kartal, Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Kartal, hukuk sistemi içerisinde avukatların konumunun oldukça önemli olduğunu söyledi. Hukuk sisteminin iyileşirken avukatlık mesleğinin de kalitesinin yükseltilmesi gerektiğini anlatan Kartal şu ifadelere yer verdi:

 

"TEHLİKELİ BULMAKTAYIZ"

"Terör örgütünü yok etmek amacıyla ilan edilmiş bulunan Olağanüstü Hal döneminde, terörle mücadele açısından düzenlemeler getirilmesini haklı buluyoruz, Ancak, yayımlanmakta olan kararnameler ile olağanüstü halin gerekliliği dışındaki konuların düzenlenmesini, oldukça sakıncalı ve tehlikeli bulmaktayız. Anayasamızda ifadesini bulan hukuk devleti ilkesinin en önemli şartlarından birisi hiç şüphesiz kuvvetler ayrılığıdır. Kanunla düzenlenmesi gereken ve dolayısıyla yasama organının görev ve yetkisine giren konuların, olağanüstü hal kararnameleri ile düzenlenmesi, kuvvetler ayrılığına aykırılık teşkil etmektedir.

 

"SAKINCALI NOKTA OLARAK GÖRÜYORUZ"

Hukuk devleti ilkesi ve onun en önemli şartlarından birisi olan kuvvetler ayrılığı, hukukçu olarak vazgeçilmezimizdir. Çünkü, ancak bu sayede kişi hak ve özgürlüklerini koruma altına almamız mümkün olacaktır.  Olağanüstü Hal uygulamasının bir kez uzatılması ve böylelikle adeta olağan hale gelmesini de bir başka sakıncalı nokta olarak görüyoruz. Bireylerin, yargıya başvurduklarında, gerek yargıya güven yönünden gerek adil yargılanma yönünden herhangi bir şüpheye kapılmamaları, adalet duygusu açısından son derece önemlidir. Endişemiz, adalet duygusunun, yargıya güvenin, kişi hak ve özgürlüklerinin, hukuk devletinin, hukukun üstünlüğünün zarar görmesine dairdir.

 

"ÖNÜ AÇILMALIDIR"

Unutmayalım ki; İstiklal, istikbal, Hürriyet, Her şey Adaletle Kaimdir... Bu nedenle de adaletin, gerek bireylerin vicdanlarında gerek uygulamacılar tarafından üst düzeyde özümsenmesi gerekir. Toplumdaki adalet duygusunun yeniden hakim kılınmasının bir an önce önü açılmalıdır.

 

"SONUÇ AÇIK..."

Araştırmalar gösteriyor ki; bir ülkede hukukun üstünlüğü güçlendikçe, mahkemeler etkin çalışmaya başladıkça, insanların birbirine duyduğu güven de artıyor. 0 halde, sonuç açık: hukukun üstünlüğünü sağlamlaştıran adımlar atıldıkça, insanlarımızın birbirlerine duyduğu güven de artmaya başlayacak ve bu, toplumsal barışa uzanan yolu da sağlamlaştıracaktır. Bilindiği üzere, yargı erkinin işleyiş şekli, Anayasa Mahkemesi, Yüksek Mahkeme içtihatları, Adalet Bakanlığı, HSK ve Türkiye Barolar Birliğinin kararları ve idari işlemleri ile belirlenmektedir. Yargının işleyiş rotası ise mahkeme kararları yanında genellikle “yargı reform stratejisi belgeleri” ile çizilmektedir.

 

"TESPİT EDİLMİŞTİR"

En son 2015 yılında açıklanan ve amaçları: Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını güçlendirmek, yargının hesap verebilirliğini ve saygınlığını artırmak, ceza ve hukuk adalet sistemini, Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerini sistemini geliştirmek ve uygulamada etkililiğini artırmak, adalet alanında uluslararası işbirliğini geliştirmek ve AB katılım sürecinin etkinliğini artırmak, hukuk eğitimi ile meslek öncesi ve meslek içi eğitimini, kadınlar, çocuklar ve engelliler gibi dezavantajlı gruplara yönelik uygulamaları geliştirmek, adalete erişimi, ceza infaz sistemini geliştirmek, yargısal uygulamalardan kaynaklanan insan hakları ihlallerini önlemek ve insan hakları standartlarını güçlendirmek, olarak tespit edilmiştir.

 

"İKİ ŞEY DEĞİŞMEDİĞİ SÜRECE..."

Bu strateji belgesiyle uyumlu olarak HSK tarafından 2017-2021 yıllarını kapsayacak şekilde, özellikle 15 Temmuz sonrasında oluşan yeni koşullara uygun, stratejik plan oluşturulmuş ve hayata geçirilmiştir. Bu stratejik planda bir numaralı tehdit olarak, yasadışı örgütlerin yargı içerisinde yapılanmaları yer almaktadır. Buna dayalı olarak; şu anda %30 civarında olan yargıya güveni yeniden inşa etmeyi ve dolayısıyla adalet' tesis etmeyi nihai amaç edinen bu belgelerde birtakım eylem planları belirlenmiştir. Bu eylem planları kısmen iyileştirmeler sağlayacaksa da iki şey değişmediği sürece iyileştirmeler maalesef köklü çözümlere dönüşemeyecektir. Bunlardan ilki; mesleğe kabul de liyakat esasının istisnasız uygulanması, böylelikle yargı içerisinde her türlü yapılanmanın önüne geçilmesi. Böylelikle, yargı kendinden bekleneni verebilecektir.

 

"MESLEĞİMİZİN DE KALİTESİNİ YÜKSELTİLMESİ GEREKİYOR"

İkinci husus ise; avukatın görev ve yetkileri ile yargı içerisindeki konumuna yönelik bakış açısının değişmesi. Özetle; avukatlara yönelik bir zihniyet reformu gerçekleştirilmediği takdirde, nihai amaca ulaşmak mümkün olmayacaktır. Hukuk sistemi içerisinde biz avukatların konumunun, taşıdığımız önemin farkındayız. Hukuk sistemimizi iyileştirirken, mesleğimizin de kalitesini yükseltilmesi gerekiyor. Her şeyden önce; hukukumuza ve onun içerisinde savunmayı temsil eden mesleğimize geniş bir açıdan bakmamız gerekiyor. Geçmişi, bugünü ve geleceği incelemek, tahlil etmek gerekiyor. Hukuku ve avukatlığı geleceğe taşımak gerekiyor. Günübirlik çalışmaların yeterli olmadığı ortada. Bu mesleğin 20 yılını, 40 yılını planlamamız gerekiyor. Hukukun ve avukatlığın kısa orta ve uzun vadeli kalkınma planlarını oluşturmamız gerekiyor. Avukatlık teminatını getirmemiz gerekiyor. Hukuku ve avukatlığı zamana uydurmamız, zamana adapte etmemiz gerekiyor. Bizleri zamana adapte etmemiz gerekiyor"

Törene CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, MHP Ereğli İlçe Başkanı Demirtürk, ilçede görevli avukatlar katıldı.

 

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

 

 

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185