Bu haber kez okundu.

‘ARTIK YÜZLEŞME ZAMANI’

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Erdemir'e ait Devrek yol ayrımındaki arazi, Erdemir Stadı ve Erdemir plajının belediyeye veya Gençlik ve Spor Bakanlığı'na tahsis edilmesini istedi. DSİ ile Erdemir arasında yapılacak protokolle Gülüç ırmağı projesinin hayata geçirilmesini talep eden Uysal, göreve geldiği 3 yıllık süre içerisinde Erdemir'in ilçeye hiçbir desteğinin olmadığını vurguladı.

 

 "Ereğli'ye yüzünüzü dönmüyorsunuz, telefonlarımıza çıkmıyorsunuz, etrafınızda yaşananları görmüyorsunuz dedik. Görüyorlar mı? Görmüyorlar. Ben yaklaşık 3 yıldır görevdeyim. 3 Yıl boyunca ben Tat Metal'i, Özdemir'i, Çınar'ı görüyorum özellikle rahmetli Hacı İbrahim İzmirlioğlu'nu görüyorum, Zuhal Yılmaz'ı, Oğuzlar'ı görüyorum. Bunları nasıl görüyorum etrafa bıraktığı eserlerle görüyorum. Göreve geldikten sonra yaptıklarını biliyorum. Erdemir son 3 yıldır ben görevdeyim bir tane eserini, bir tane temel attığını görmedim. Eğer gören varsa anlatın bende gerçekten bileyim özür dileyeyim"

 

"Erdemir, Ar-Ge'ye yatırım yapıyor. Peki Ereğli'nin sosyal projelerine, çevre üzerine projelerine acaba kaç para bütçe ayırıyorsunuz? Destek veriyor musunuz? Ereğli'yi hiç düşünüyor musunuz? Kaldı ki dünya bankasından veya bir sürü fonlardan katkı alabilirsiniz? Çevreyi kirletiyorsunuz. Kültür konusunda proje üretmiyorsunuz? Hiçbir şeye faydanız yok"

"Gülüç'e denize attıkları bunu söylüyorum, açık hava depolarındaki hurda demirleri, rüzgarlı havalarda tozlarının Ereğli'nin havasını kirlettiğini söylüyorum. Bunları kapalı alana getirmek çok mu zor. Kapatın üstünü, Ar-Ge çalışmanız var, hurdanızı da tozu duman içerisinde Ereğli'ye bırakmayın. Bundan dolayı artık kusura bakmasınlar yüzleşme zamanı"

 

"35-40 kuruşa aldığınız suyu 2 lira 5 kuruşa satıyorsunuz. Oradan suyu bilmenizi istiyorum 0,57 kuruşa alıyorsunuz, 35 kuruşa veriyorsunuz? İstersen bedava al ama sen bir belediye başkanına veya başkan yardımcılarına suyu kaça satıyorsunuz diye soramazsın. Bu sorma cesaretini nerden geliyor, bu densizlik nereden geliyor. İster bedava veririm senden 0,57 kuruşa alırım bedava da veririm 10 liraya da satarım. Seni hiç ilgilendirmez. Sen bunu sorgulayamazsın"

 

"Ereğli Belediyesi'nin almış olduğu paralara veya başka şeylere hukuk müşavirliğiniz, hukuksal çalışanlarınız bol diye ikide bir itiraz etmekten vazgeçin. Her ay itiraz sonra da şu tabiki bu itirazlar kabul görürse yarın belediyenin anahtarını mı almak istiyorsunuz? Bu belediyenin anahtarını alamazsınız. Bu belediye Ereğli halkınındır"

 

 

Kdz .Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kdz.Ereğli Belediye Meclisi'nin Aralık ayı ikinci toplantısında yaptığı açıklamalarda Erdemir yönetimine tepki gösterdi. Erdemir'in çevreyi kirlettiğini vurgulayan Uysal, Erdemir'in hukuki mücadeleler başlatarak  belediyenin anahtarını almak istediğini öne sürdü. Erdemir'in kullanmadığı atıl vaziyetteki arsa ve tesislerinin belediyeye veya Gençlik Spor Bakanlığı'na devir edilmesine yönelik girişimlerde bulunduğunu kaydeden Uysal'ın konuşması şu şekilde:

 

"BAKAN VE MİLLETVEKİLLERİNE DOSYA"

"Ereğlimize ihtiyaçları olan dosyalarımızı gerek bakanlarımıza gerekse de özellikle de bölge milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu'na verdik. Verdiğimiz dosyalardan bir tanesinde hayvan pazarı olarak bilinen ilçemizin girişinde olan arsanın belediyemize kullanımının verilmesi. Buradaki arsa Ereğlimizde çözümsüz gibi görünen sorunların çözümüne büyük katkı sağlayacak ve özellikle de trafik keşmekeşinin düzeleceğine inandığımız için o arsanın Ereğli Belediyemize verilmesi için bir dosya verdik.

 

"ATIL VAZİYETTEKİ ERDEMİR STADINI VERİN"

İkinci dosyada da şuan kullanılmayan, atıl vaziyette olan ve Erdemir'in sanayi tesisleri dışarısındaki Erdemir Stadını'nı Ereğlimize belediyemize veya Gençlik Spor Bakanlığımıza verilerek, futbol maçları için Alaplı, Kandilli'ye gitmemesi hem belediyemize hem de Ereğli halkına büyük bir mükafat olacağını düşünüyorum. Ereğli'de sadece belediyemizde 400 tane sporcumuz var, Ereğli halkı da sporu çok seviyor, Ereğli'de 2 bin 500 tane futbolcumuz var. Bunların da spor yapacağı yer bulmakta zorlanıyoruz. Erdemir Stadı kullanılmadığı, atıl vaziyette olduğu için gençlerimiz buraları kullanırsa milli bir servetin korunma ilkesini de yerine getirmiş oluruz diye düşünüyorum. Bu futbol sahasının Ereğli'de sporu sevenler tarafından kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Erdemir'deki stat ne işe yarıyor? Orayı Ereğli Belediyesi, Çaylıoğlu, Kepez, Kandillispor kullansa ne olur? Spor yapmak isteyen gençlerimiz kullansa ne olur? Orayı yiyecek miyiz?

 

"DSİ-ERDEMİR PROTOKOLÜ İSTİYORUZ"

Üçüncüsü Erdemir ile Devlet Su İşleri (DSİ)'nin Gülüç ırmağı projesinde protokol yapılmasını istiyoruz. Biliyorsunuz burası son derece önemli. Projemiz çok güzel bir proje. Orası küçük bir Haliç olacak, çevresi yaşam alanı olacak, yeni rekreasyon alanları çıkacak. Özellikle de Bölücek, Yaraşlı, Hamzafakıhlı ve Topçalı sel saldırılarından da kurtulacak. Tabiki bunun turizme katkısı da son derece önemli. Ayrı bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Daha da önemlisi yıllarca sorun olan Kışla'daki tırların oradan köprü vasıtası ile geçişini karşı tarafa alacağımız için Kışla'da yaşayan sakinlerimiz de bu tırlardan kurtulmuş olacaklar. Bölücek'e Kadir Kameroğlu çok güzel bir okul yaptırmıştı, 8 derslikti daha sonra 16 dersliğe çıkmıştı, kendisi de vefat etti, Allah'tan rahmet diliyoruz. Bu okuldakiler de faydalanmış olacak. Yine bu bölgedeki mahalleler birbirleri ile akrabalar, geliş gidişleri daha kolay olacak. Ereğli Belediyemiz için de eğer projenin kamulaştırılmasına gidersek 78-80 milyon TL gibi bir paradan da belediye olarak kurtulmuş olacak.

 

PLAJI EREĞLİ HALKINA VERİN

Erdemir plajını da Ereğli Belediyesi'ne verin, Ereğli halkı da oradan faydalansın. Sizler de bu konuda anlayış gösterin halkımız buranın denizinden faydalansın.

 

"ERDEMİR'E BİRŞEY KAYBETTİRMEZ"

Tabi ki bu anlattıklarımızın Erdemir tarafından bizlere DSİ'ye, Gençlik Spor Bakanlığına verilmesi Erdemir'e hiçbirşey kaybettirmez ama 115 bin nüfuslu Ereğli Belediyesi'ne, Ereğli'de yaşayanlara ve yaklaşık 250 bin nüfusa bir kolaylık sağlayacağını düşünüyoruz.

 

"GÖZTEPE'DE ASKERİYENİN ALANI VAR"

Diğer dosya bizler için son derece önemli. Göztepe'ye biliyoruz. Burada askeriyemizin bir talim yaptığı bir alan var, 17-18 dönüm büyüklüğünde. Askeriyemiz tarafından kullanılmıyor. Türbelerimiz, mezarlarımız var. Bu türbelerde son derece önemli. Ereğli halkının buralara çıkması buraları bilmesi lazım. Buraları korumanın en kolay yolu insanların o alanları kullanarak koruması daha anlam ifade eder. Çeştepe'de de türbemiz var, kırsal alanımız var. Buraların imar planlarını da yaparak Ereğli halkımıza ve dışarıdan gelenlerin kullanımına açmalıyız diye düşünüyorum. Kale Tepe'de iki asker tarafından nöbet tutulan bir yer fakat kullanılmıyor. Orası çok güzel. Buraları yaptırabilirsek son derece Ereğlimize katkı sağlayacağını düşünüyorum. Artık bir profesyonelce çalışıyoruz.Tarihi Kentler Birliği ve Çekül Vakfı ile birlikte bir Ereğli'nin kültür haritasını yaptırma çalışmalarına devam ediyoruz.

 

"TEPELER, KALEMİZ, MAHALLELERİMİZ, SAHİLİMİZ..."

Tepelerimiz, kalemiz, mahallemiz, sahilimiz bu tür üçgen, dörtgenleri yaparaktan turizme katkıyı daha fazla sağlayacağını umut ediyoruz. Bunun üzerinde bir de kent meydanımız tamamlandıktan sonra şehrimize gelen insanlarını gezebileceği alanları ortaya koyduğumuzda turizm canlanacaktır. Sadece turizmi canlandıralım demekle olmuyor altını doldurmak gerekiyor. Bizim üzerinde durduğumuz bir Bozhane hamamımız var Osman Zeki Oral'a ait yerler var onların üzerinde duruyoruz. Kültürel, taşınmaz varlıklarımızın tamamına kıymet ve değer veriyoruz. Hem kendi insanımıza hem de dışarıdan gelen insanlara tanıtmak göstermek için çırpınıyoruz. Denizimizi iyi kullanamıyoruz. Denizimiz üzerine de projelerimiz var.

 

"HAYIR BİZ KAVGA ETMEDİK"

Geçen ay belki yanlış anlaşıldım, şöyle söylendi, 'Ereğli Belediyesi de artık kavgaya başladı' hayır biz kavga etmedik. Benim ağzımdan hiç kavga cümlesi çıkmadı. Sadece bazı sorular sorduk bu sorulardan en önemlisi, 'Kapısında Fatin Rüştü Zorlu tesisi yazanlar dünya devi dediğimiz yılda milyar dolar karlar açıklayan ve göz bebeğimiz dediğimiz her yerde gurur duyduğumuz, 15 Temmuz süreci ve sonrasında Erdemir yönetimi neredeydi' dedik? Sorduğumuz soru buydu. Tabiki daha önce de söylemlerimiz oldu. Sivil toplum kuruluşları olsun, bizler olalım şunu fark ediyoruz 'Ereğli'ye yüzünüzü dönmüyorsunuz, telefonlarımıza çıkmıyorsunuz, etrafınızda yaşananları görmüyorsunuz' dedik. Görüyorlar mı? Görmüyorlar.

 

"BU MİLLETİN DİLİNİ ANLAMADINIZ"

27 Gün Ereğli'de yaşayanlar sokaklara, caddeleri, meydanları doldurdu, anıt önlerinde nöbet tuttuk. O insanlar bir tek şey söyledi tek millet, tek devlet, tek vatan, tek bayrak dedi. Bu milleti anlamadınız, bu milletin dilini anlamadınız dedik. Bunları söylemeyelim mi? Kendilerini farklı görüyorlar. Bizler yaratılışta eş değil miyiz? Eşiz. Dinde kardeş değil miyiz? Kardeşiz dedik. Ama sizler içinize kapandınız, ulaşılmaz oldunuz, 'çatık kaşlı oldunuz' dedik. Bunları anlatmak istedik.

 

"EREĞLİ HALKINI BASKI ALTINA ALDILAR"

Ben farklı bakıyorum, farklı baktığım nokta da şu, 'Erdemir olmazsa Ereğli olmaz', 'Erdemir, Ereğli'yi büyüttü' diye diye bu söylemlerle tüm toplumu baskı altına alıp bu aziz millete öz güveni kaybettiriyorlar. Sadece Erdemir var Ereğli'de başka hiçbirşey yok. Bundan dolayı bütün bu söylemlerinden dolayı artık gelen insanlar Erdemir var, evet Erdemir kalacak ama sadece Erdemir olmayacak, kent meydanımız, Göztepe, Kale, Çeştepemiz, sahilimiz olacak, denizimizi kullanacağız, Gülüç'ümüz olacak. Erdemir'den farklı birlikteliklerimiz olacak.

 

"DEVLET HER ZAMAN BABADIR"

Şimdi soru sormak istiyor birşeyi paylaşmak istiyorum. Acaba devlet havalimanlarını, üniversiteleri, fabrikaları niçin açar? Belki buradan göç var yeni yaşam alanları sağlayalım diye açar. Devlet her zaman babadır, kucağından düşürmez. Erdemir fabrikasının buraya gelişinin sebepleri var. Ticaret odası, esnaf, belediye olarak biz de artık bizim sesimize kulak versinler diye seslendik.

 

"3 YILDIR ERDEMİR'İN ESERİNİ DUYMADIM"

Ben yaklaşık 3 yıldır görevdeyim. 3 Yıl boyunca ben Tat Metal'i, Özdemir'i, Çınar'ı görüyorum özellikle rahmetli Hacı İbrahim İzmirlioğlu'nu görüyorum, Zuhal Yılmaz'ı, Oğuzlar'ı görüyorum. Bunları nasıl görüyorum etrafa bıraktığı eserlerle görüyorum. Göreve geldikten sonra yaptıklarını biliyorum. Erdemir son 3 yıldır ben görevdeyim bir tane eserini, bir tane temel attığını görmedim. Eğer gören varsa anlatın bende gerçekten bileyim özür dileyeyim.

 

"DÜNYAYA YAKIŞIR BİR AR-GE KURMUŞ"

Geçenlerde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü geldiği zaman çok güzle bir sunum yapıldı. Orada olanlar da belki görmüşlerdir. Orada soru soramıyorum, sormadım da. Sebebi şu oradaki sunum Ar-Ge'yi anlatıyorlar. Ar-Ge yatırımları dünyadaki bu tip yatırımlar yarım ile bir buçuk arasındaymış. Erdemir'de bu konunda hakikaten kendine yakışır şekilde çok güzel bir Ar-Ge kurmuş. Hakikaten bilimsellik yönünden çalıştıkları için teşekkür ediyorum. Şuna bir belediye başkanı olaraktan üzüldüm.

 

"ÇEVREYİ KİRLETİYORSUNUZ"

Siz yüzde 1,5 civarında Ar-Ge'ye yatırım yapıyorsunuz peki Ereğli'nin sosyal projelerine, çevre üzerine projelerine acaba kaç para bütçe ayırıyorsunuz? Destek veriyor musunuz? Ereğli'yi hiç düşünüyor musunuz? Kaldı ki dünya bankasından veya bir sürü fonlardan katkı alabilir siniz? Çevreyi kirletiyorsunuz. Kültür konusunda proje üretmiyorsunuz? Hiçbir şeye faydanız yok. Ben şunu arzu ederdim evet Ar-Ge'ye yatırımlarımızı yaptık ama Ereğli'nin sosyal ve çevre projelerine de şöyle şöyle katkı verdik derdim bende göğsümü gere gere otururdum ama olmadı. Şimdi bütün dünya devleri bu tür özellikle demir çelik sektöründe olsun çimento sektöründe olsun herkes bulunduğu noktadan yani yerleşim alanındaki etrafındaki sorunlarla ilgili proje üretiyor, katkı sağlıyor. Hiçbirşey yapmasa bin 300-bin 500 tane eğitim öğrencisine burslar veriyor. Burs vermiyorsunuz, çevre yok, işadamlarımıza yok, onu taşıyorsun bunu taşıyorsun. Yani biz herşeyi yaparız, herşeyi yapamazsınız, yapmamanız lazım.

 

RÜZGARLA TOZLAR EREĞLİ İNSANINI KİRLETİYOR

Bir tane temel atmadı dedik. Gülüç'e denize attıkları bunu söylüyorum, açık hava depolarındaki hurda demirleri, rüzgarlı havalarda tozlarının Ereğli'nin havasını kirlettiğini söylüyorum. Bunları kapalı alana getirmek çok mu zor. Kapatın üstünü, Ar-Ge çalışmanız var, hurdanızı da tozu duman içerisinde Ereğli'ye bırakmayın. Bundan dolayı artık kusura bakmasınlar yüzleşme zamanı. 21. Yüzyıl da bunu istiyor, zaman da ruhu da bunu istiyor, Ereğli olarak da bunları istiyoruz. Ereğli Belediye Başkanı ne istedi de talebi yerine gelmedi, benim bütün taleplerim halkımın huzurunda söylüyorum tüm taleplerim toplumsaldır, bu böyle biline. Söz verdim ben, 'hiçbir zaman toplumsal sorunlardan kopmayacağım' dedim. 'Açık ve şeffaf olacağım, her zaman hesap verebilir olacağım' dedim.

 

"BİR TL BORÇ YAPMADIK"

Geçenlerde okudum Ereğli Belediyesi'nin 50 milyon borcu varmış. Göreve geldiğimiz zaman 35 milyon 250 bin borç ile devir aldık, 20 milyonu ödedik. Hizmetlerimize de devam ediyoruz, araç şantiyemizi kurduk, diğer hizmetlerimizi de yaptık ama borçlanmadan yaptık. Bir TL bir yere borç yapmadık. 20 milyon da borç ödedik. Söylendiği gibi Ereğli Belediyesi'nin borcu var, evet belediyenin borcu olacak. Keşke bizler de borçlanabilsek. Keşke 100 milyon borcumuz olabilse, ben borcu ödedik diye böyle şey yapmıyorum. Yanlış bilgiler yanlış empoze etmeler yanlış algıları toparlaması için bu açıklamayı da sizlerle paylaşmak istiyorum. 35 Milyon borç ile aldığımız belediyenin 20 milyon borcunu ödedik bugüne kadar yaptığımız hizmetlerde de hiç borçlanmadık.

 

"ERDEMİR SIRT ÇEVİRDİ"

Bizler göreve geldiğimiz zaman bekledik, sabır ettik. Tam bir çiftçi gibi davrandık. Bizler Erdemir sırt çevirdi dedik. Şimdi soruyorum Ereğli Belediyesi ile yaptığınız protokoller var mı? Var. Peki bazı protokollerin yerine getirilmesi için 3'ncü aydan 10'ncu aya kadar görüşme mi devam eder. Belediye ile arasında 3-5 dakikalık yol var, 3 ay hangi protokolü niçin o kadar uzatıldı?

 

"KİMDEN İZİN ALDINIZ?"

Geçen ay şunu da sordum Erdemir'in içerisinde bu 18'den kalma park alanımız var. Buraya beton döküp kulübeler koydunuz. Sordunuz mu? Niçin, kimden izin aldınız? Buraya beton dökme hakkını, cesaretini nereden alıyorsunuz? Belediyeye izin için geldiniz mi? Niçin gelmediniz?

 

0,57 KURUŞA SUYU 2,05 TL'YE SATIYORLAR

35-40 kuruşa aldığınız suyu 2 lira 5 kuruşa satıyorsunuz. Oradan suyu bilmenizi istiyorum 0,57 kuruşa alıyorsunuz, 35 kuruşa veriyorsunuz? İstersen bedava al ama sen bir belediye başkanına veya başkan yardımcılarına suyu kaça satıyorsunuz diye soramazsın. Bunu sorma cesaretini nerden geliyor, bu densizlik nereden geliyor. İster bedava veririm senden 0,57 kuruşa alırım bedava da veririm 10 liraya da satarım. Seni hiç ilgilendirmez. Sen bunu sorgulayamazsın.

 

"BU BELEDİYENİN ANAHTARINI ALAMAZSINIZ"

Ereğli Belediyesi'nin almış olduğu paralara veya başka şeylere hukuk müşavirliğiniz, hukuksal çalışanlarınız bol diye ikide bir itiraz etmekten vazgeçin. Her ay itiraz sonra da şu tabiki bu itirazlar kabul görürse yarın belediyenin anahtarını mı almak istiyorsunuz? Bu belediyenin anahtarını alamazsınız. Bu belediye Ereğli halkınındır. Kimsenin malı değildir ama hiç bir belediye özel sektörün malı alamaz, o davaları geri çekin"


(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
fedon 2 yıl önce

erdemir yönetimini komple değiştirin ücretleri askeri ücrete indirin abi ereğli halkın rahat geçinebileceği yer olsun zenginlerin değil

Misafir Avatar
Mustafa 2 yıl önce

Sen sanayi odası başkanının yanında bir sac tüccarının borcunun pazarlığını yaparsan elbetteki Erdemir yüzünü dönmez sanayi odası başkanı demedimiki benim yanımda borcun silinmesinin pazarlığını yaptılar basının önünd esöyledi sayın Uysal siz kapalıkapılar ardında farklı kamuoyuna farklı konuşuypsunuz sen çıkpta bu tso başkanı yalan söylüyor demedin Hüseyin BEY TAKİYE YAPMA

Misafir Avatar
ereğli 2 yıl önce

arkadaş benim anlamadığım şu yok erdemir ereğliye sırtını dönmüş bilmem ne?müsade etmeyin abi bu kadar mı zor şu an hükümetimiz o kadar güçlü , bir gecede binlerce fetöcüyü şutladılar .Bir Erdemir yönetiminin hakkından mı gelemeyecekler değiştirin komple bağlayın devlete .Erdemir in de ereğli ye bir katkısı olsun halka katkısı olsun .

Misafir Avatar
Oypali 2 yıl önce

Helal olsun başkan helal olsun Erdemirin sinter bacasından kok bataryadan çıkan gaz asitler sulfatlar KDZ eregliyi kısırlaştırmaya itiyor eregliyi mahvediyor göz bebeği olabilir ama insanlık dram içinde dıram evet personeline 5 bin 6 bin verebilir Ereğli ekonomisi canlanabilir esnaf bayram edebilir ama başkan Ereğli elmatepe gülüc kışla kisirlasiyor kestane ağaçları kurudu denize dökülen kömür suyu pelet tozu cevher hurda kimyasalları denizi kirletiyor sizler adaletle iş yapsanız Erdemir nefes alamaz nefes çünkü birileri görmezden geliyor bu fabrika büyük şehirde olacak kapatırlar ama adam lazım üzerine gidecek elmas dediler milletin oypalinin mutehatin anasını aglattilar bataklık kurutucuşu OYAK

Misafir Avatar
Ali 2 yıl önce

Bravo başkannnn

Misafir Avatar
metin 2 yıl önce

Sen Eregli sevdalısı olamazsın yorum yazan kişi.Belediye hibe ve bağışlarla ayakta duruyormuş hadi ordan.Senin eereğli sevdalısı eski başkanı oyak aldı iyi oldu dedi oğluna sac aldı diğer yerleri unuttu.bravo başkan devam et ereğli seninle merak etme

Misafir Avatar
manav 2 yıl önce

Helal olsun oğluna sac festivale para değil sadece Ereğli halkı için istiyor.Başkan yerden göğe kadar hakli

Misafir Avatar
erdemir sevdalısı 2 yıl önce

bağışlarla hibelerle ayakta durmaya çalışan koskoca AKP belediyesi yüzleşceğiz derken insanın yüzü kızarır

banner251

banner185