Bu haber kez okundu.

ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ

BAŞKANLAR KURULU: Tasarının 58. Maddesi; "Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir" diyor. Özelleştirmeyi hızlandırmak için yapılan bu düzenleme; sahaları bölerek iş güvenliği ve sağlığını daha da riske sokacaktır.

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, Genel Başkan Ahmet Demirci başkanlığında olağanüstü olarak Torba Yasa Tasarısında yer alan TTK’nın özelleştirilmesi konusunu görüştü.

 

Sendika, tasarıdaki TTK’nın özelleştirilmesi konusunu görüşülürken, muhalefet partilerinin hayır demesine rağmen iktidar partisinin oyları ile kabul edildiğini belirterek, konu TBMM genel kuruluna geldiğinde eylemler yapacaklarını açıkladı.


 

Başkanlar Kurulu’nun sonuç bildirgesini şöyle:

 

 “Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuz, Genel Başkanımız Ahmet Demirci Başkanlığında, 23 Ekim 2017 tarihinde olağanüstü toplanarak; Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’yla 3213 Sayılı Maden Kanunu’nda yapılmak istenen değişiklikleri görüştü.

 

Yasa tasarısının 58. Maddesinin, 20 Ekim 2017 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerine katılan Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ve Genel Mali Sekreter Adnan Tıska toplantıda yapılan konuşmalar hakkında Başkanlar Kurulu’na bilgi verdi.

Genel Başkan Yardımcımız İsa Mutlu, söz konusu Yasa Tasarısı hakkında Sendikamız Yönetim Kurulu adına daha önce basına ve kamuoyuna yapılan açıklamada ve TÜRK-İŞ kanalıyla Plan ve Bütçe Komisyonu’na, Bakanlığın ilgili birimlerine ulaştırılan açıklamada ifade edilen Sendikamızın görüşlerini komisyon üyelerine aktararak 58. Maddenin tasarıdan çıkartılmasını istemiştir. Ancak tüm muhalefet partilerinin itirazına rağmen iktidar partisinin komisyon üyelerinin oy çokluğuyla madde komisyonda kabul edilmiştir.

 

Başkanlar Kurulumuz, TBMM Genel Kurulu’nda Torba Yasa Tasarısının 58. Maddesinin tasarıdan çıkartılması için çalışmalarını sürdürmekte kararlıdır.

 

Tasarının 58. Maddesi; "Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir" diyor.

 

Özelleştirmeyi hızlandırmak için yapılan bu düzenleme; sahaları bölerek iş güvenliği ve sağlığını daha da riske sokacaktır.

 

Devlet ruhsat sahibi iken elindeki sahaları yeterince denetleyememiş Soma, Ermenek, Karadon, Kozlu ve diğer maden faciaları meydana gelmiştir.

Halen devletin ruhsat sahibi olduğu sahalarda bulunan kaçak ocaklarda insanlar ölmektedir.

Ruhsatların devri, denetimleri daha da zorlaştıracak ve yeni iş cinayetlerinin önünü açacaktır.

 

Biz bunları anlatmaya ve bu düzenlemeye karşı çıkmaya her şart altında devam edeceğiz.
TTK’nın her hangi bir biriminin özelleştirilmesine asla izin vermeyeceğiz.

Maden işçileri tek ses, tek yürek tüm dostları ve bölge halkıyla birlikte işine, aşına, ülkesinin ve milletinin geleceğine sahip çıkacaktır.

 

25 Ekim 2017 tarihinde Saat: 16.00’da Sendikamız Temsilciler Kurulu toplanacak.

Tüm işyerlerimizde işçi arkadaşlarımıza bilgi verilecek.

Sivil toplum örgütlerimize, meslek odalarına bilgi verilecek.
Zonguldak-Bartın-Karabük kamuoyunu bilgilendirmek için çeşitli etkinlikler yapılacaktır.

Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu’ na geldiğinde farklı eylemler hayata geçirilecektir.”

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185