Bu haber kez okundu.

ATATÜRK’ÜMÜZÜN SAMSUN’A ÇIKIŞININ 100. YILI

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Eşsiz Önder Gazi Mustafa Kemal’in, işgal altındaki ülkemizi kurtarmak için Anadolu’ya çıkışının 100. Yıldönümü kutlanıyor.

100. yıldönümüyle ilgili gönderilen açıklamalar şöyle:

ZONGULDAK VALİSİ ERDOĞAN BEKTAŞ:

19 Mayıs 1919 Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, Samsun’a ayak bastığı, Milletimizin her türlü yokluk ve imkansızlığa rağmen özgür yaşama azim ve kararlılığı ile verdiği, tarihte eşi benzeri görülmeyen kurtuluş ve kuruluş mücadelesinin başlangıcı, milletimizi aydınlık yarınlara kavuşturan süreci, bağımsızlık hareketinin başladığı tarihtir.

19 Mayıs 1919 Bir milletin kahraman ordusuyla birlikte büyük bedeller ödeyerek, yoktan var edilişinin başladığı gündür.

Büyük Türk Milletinin vatan sevgisinin, bağımsız ve özgür yaşama tutkusunu çok iyi bilen ATATÜRK, milletimizin kötüye giden yazgısının ancak milli birlik ve beraberlik sayesinde başarılabileceğine yürekten inanıyordu.

Milli Mücadele, onun içindir ki, bağımsızlık ve özgürlüğüne sahip çıkarak, vatan ve bayrak sevgisini her şeyin üstünde tutan, esarete karşı koyan bir milleti birlik ve beraberlikle sergilediği bir destan ve onurlu bir mücadelenin adıdır.

Bu büyük ve başarı ile çıkılan zorlu kurtuluş mücadelesinin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile bugünkü güçlü Türkiye Devletinin temelleri atılmıştır.

ATATÜRK, en büyük eserimdir dediği “Türkiye Cumhuriyeti” geleceğimizin teminatı gençlere emanet ederek onlara verdiği önemi, duyduğu güveni göstermiş, onurlu bir mücadelenin başlangıcı olan19 Mayıs Gününü de Sevgili Gençlerimize de bayram olarak armağan etmiştir.

Güçlü ve müreffeh bir Türkiye idealine ulaşmak ancak şanlı tarihimize ve devletimize sahip çıkarak, gençlerimizi aynı bilinçle yetiştirerek onları çağın gereklerine uygun bilgi ve beceri ile donatıp ve her türlü zararlı alışkanlıklardan koruyarak uzak tutmak ile mümkündür.

İnanıyoruz ki gençlerimiz kahraman ecdadından aldığı bu büyük emanetin sorumluluğunu yüklenerek büyük devletimizi çok daha ileriye taşıyacak, milli birlik, beraberlik ve bütünlüğümüzü bozmak isteyenlere asla fırsat vermeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle asil milletimizin, sevgili gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta ATATÜRK olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Saygılar Sunuyorum.

Dört bir yanı işgal edilmiş ülkemizin düşman işgalinden kurtulması için özgürlüğün ateşini yakmak için Anadolu’ya çıkma kararı veren Mustafa Kemal, 16 Mayıs’ta İstanbul’dan bindiği Bandırma Vapuruyla  gizlice yola çıktı. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının 19 mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basışının 100. Yıl dönümü törenlerle kutlanıyor.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

19 Mayıs 1919, Büyük Türk Devrimi’nin başlangıç tarihidir. Mimarı, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’tür. Türkiye Cumhuriyeti, Türk Devrimi’nin eseridir. Kahramanlıklarla dolu Milli Mücadelemizin temeli, uygarlık savaşıdır. Uygar dünyanın ayrılmaz ve onurlu bir üyesi olmak yaşamsal hedefimizdir.

Büyük Atatürk; Samsun’a çıkmadan, kurtuluşun ve kuruluşun stratejisini belirlemiştir. Buna göre, emperyalizm mutlaka yenilecek, ardından Türk Milleti hak ettiği konuma yükseltilecektir. Türk Devrimi, bu amaçla gerçekleşmiştir.

Bugüne kadar, iktidara gelen siyasiler eliyle; Milli Mücadelemizin emsalsiz komutanı, kurtarıcımız ve kurucumuz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Devrim ve İlkeleri ortadan kaldırılmak istenmiştir.

Milli Mücadelemizin 100. yılı, yurdumuzun her köşesinde coşkuyla kutlanırken; Cumhurbaşkanlığı’nın hazırlattığı logo da Atatürk’ün olmayışı niyetleri açık etmektedir. Niyet, Atatürk’ten yoksun bırakılmış bir tarih kurgulamak ise, bilinmelidir ki milletimiz buna asla izin vermeyecektir.

Atatürk Devrim ve İlkeleri’nin Türk Milleti için gerçek bir reçete olduğuna inanan aydınlarımız, Atatürkçü Düşünce Derneği’ni 30 yıl önce bugün kurdular. Milli Mücadele ruhunu sonsuza kadar yaşatmak için bedeller ödediler. Milli Mücadele ruhu Kemalizm ile özdeştir. Atatürkçü Düşünce Derneği, tam 30 yıldır Milli Mücadele ruhunun temsilcisi ve çatı örgütüdür. Çizgisinden asla ödün vermeyen Atatürkçü Düşünce Derneği; Kurucu Genel Başkanı Prof.Dr. Muammer AKSOY’u, kurucusu Doç.Dr. Bahriye ÜÇOK’u, Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Taner KIŞLALI’yı, üyesi Necip HABLEMİTOĞLU’nu , örgüt emektarı Şükrü DEMİRKÜREK’i şehit vermiştir. Devrim ve Demokrasi Şehitlerimiz, Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılında da yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir.

Aziz Milletimize söz veriyoruz;

  • Atatürk (Türk) Devrimi kazanımlarını yaşatacağız.
  • Emperyalizmin oyunlarını 100 yıl önce olduğu gibi bugün de bozacağız.
  • Gerici, bölücü ve işbirlikçi zihniyetle olan mücadelemizi aralıksız sürdüreceğiz.
  • Uygarlık savaşını kazanacağız.
  • Hukukun üstünlüğünü sağlayacağız.
  • Demokrasimize ve demokrasinin vazgeçilmez ilkesi, laikliğe ödünsüz sahip çıkacağız.
  • Tek Başkomutanımız

Tek Liderimiz

Tek Rehberimiz

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün hedeflerini tümüyle gerçekleştireceğiz.

19 MAYIS MİLLETİMİZİN VE DERNEĞİMİZİN DOĞUM GÜNÜDÜR...  KUTLU OLSUN!

BEÜ REKTÖRÜ PROF. DR. MUSTAFA ÇUFALI:

Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı ve milli mücadelenin sembolü olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılına erişmenin sevinç ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Aziz milletimizin yaşadığı sıkıntılı günlerde öz değerlerine bağlı kalarak sürdürdüğü bağımsızlık mücadelesinin dönüm noktasını oluşturan 19 Mayıs, yeni bir geleceğe doğru atılan önemli bir adımdır. Bağımsızlıktan ödün vermeden, esarete başkaldıran milletimizin var olma mücadelesine başladığı bu günde, özellikle yarınlarımızı emanet ettiğimiz gençlere büyük görevler düşmektedir. Geleceğin teminatı gençlerimizin milli mücadele şuurunu ve azmini taşıyan bir ruhla 19 Mayıs´ın içerdiği derin anlamı idrak ederek, kendilerine emanet edilen bu vatanı ilelebet koruyacaklarına inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını tebrik ediyor;  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

KDZ. EREĞLİ KAYMAKAMI İSMAİL ÇORUMLUOĞLU:

Bu yıl tarihimizin dönüm noktalarından biri olan, bağımsızlık ve özgürlük umutlarının gerçekleştiği, Türk Milletinin geleceğe olan inancın daha da kuvvetlendiği, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılını kutlamanın coşkusu ve heyecanını içindeyiz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da, Samsun’da başlattığı, oradan tüm yurda dalga dalga yayılan ulusal birlik ve beraberlik şuuru, milletimizin azim ve kararlılığı ile kurtuluş mücadelesinin zaferle sonuçlanmasını sağlamıştır.

Kurtuluş mücadelemizin en anlamlı günlerinden olan bu günün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, istikbalimiz olan gençlerimize emanet edilmesi son derece anlamlıdır.

Gençlere değer veren, modern çağın gerektirdiği şekilde onları en iyi şekilde yetiştiren, onların yarınlarını hazırlayan uluslar geleceğe güvenle bakabilir. Geleceğe emin adımlarla ilerleyen, ailesine ülkesine faydalı, vatan sevgisi taşıyan, bilim, sanat, sporla ilgilenen, kendine güvenen gençler yetiştirmek, biz yetişkinlerin en büyük temennisi ve sorumluluğudur.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Samsun’da başlattığı kurtuluş mücadelesi ile bu vatanı bizlere emanet eden Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal mücadelesinin tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm ulusumuzun “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı”nı kutluyorum.

KDZ. EREĞLİ BELEDİYE BAŞKANI HALİL POSBIYIK:

 “Türk Milletinin bağımsızlık umutlarının inanca dönüştüğü, kurtuluş ateşinin yakıldığı tarihin 100. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

19 Mayıs 1919 günü Samsun’da yakılan bağımsızlık ateşi, tarih sayfalarından silinmek istenen milletimizin yeniden var oluşunu sağlamış, milletimizin sarsılmaz azim ve inancı bütün yurdu sarmış ve Milli mücadelenin sonu zaferle sonuçlanmıştır.

Büyük Atatürk'ün, vatanımızın bölünmez bütünlüğü,  birlik ve beraberliğimizin sağlanması yolunda kurtuluş mücadelesini başlattığı bu anlamlı günün 100. yıldönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor,  geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz ve bölge halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.”

CHP ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ ÜNAL DEMİRTAŞ:

Bugün, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk'ün Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100'üncü yıldönümünü kutluyoruz.

19 Mayıs, "Bağımsızlık benim karakterimdir" diyen liderinin önderliğinde, emperyalistlere ve zalimlere boyun eğmeden mücadele eden Türk ulusunun varlık savaşının ilk adımıdır. Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan istiklal meşalesi kısa sürede yurdun dört bir yanına yayılmıştır.

19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş, Türk ulusunun da kurtuluş müjdesi ve kıvanç kaynağıdır. 19 Mayıs'ta atılan ilk adımla başlayan ve zaferle taçlanan büyük kurtuluş mücadelesi, devrimlerle güçlenen kuruluş dönemi, gençlerimiz için yol göstericidir. Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs’ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması bu nedenle anlamlı ve önemlidir.

Geleceğimizin güvencesi gençlerimizin 19 Mayıs ruhunu anlamaları ve özümsemeleri büyük önem taşımaktadır. Aydın düşünen, laik ve çağdaş eğitim alan, teknolojiyi kullanan, spor yapan, kültürel açıdan donanımlı, özgüvenli ve karakter sahibi gençleri hayata hazırlamak en önemli görevlerimizdendir. Vatanını korumak için canını verenlerin, Cumhuriyeti kuran kadroların bıraktığı bu emaneti korumak da gençlerin görevi olacaktır.

Tüm yurttaşlarımızın ve devrimlerin bekçisi, geleceğin güvencesi gençlerimizin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

ALAPLI BELEDİYE BAŞKANI NURİ TEKİN:

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Tekin, mesajında, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işgal altındaki vatan topraklarımızı kurtarmak ve bağımsızlığımızı ilan etmek adına 16 Mayıs 1919’da bandırma vapuruyla İstanbul’dan yol çıkarak Samsuna ayak bastığı ve kurtuluş mücadelesini başlattığı 19 Mayıs 1919’un 100. Yılını büyük coşku ve gururla kutladıklarını belirtti.

Büyük bir kahramanlık destanının yazıldığı zor şartlarda verilen mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs 1919, ülkemizin yeniden var olmasının ve önemli dönüm noktalarından birisi olduğunu ifade eden Tekin,  şöyle dedi:

“19 Mayıs 1919 Türk Milletinin bağımsızlığa atılan ilk adımı, milletimizin, birlik ve beraberlik içerisinde, gelecekte daha huzurlu, daha gelişmiş, daha müreffeh bir ortama kavuşması için kendi ülkesinde, özgür ve bağımsız olarak onuruyla yaşama kararlılığının ilan edildiği gündür. Yüz yıl önce Samsun’dan filizlenen bağımsızlık ve egemenlik aşkı ilelebet sönmeyecek, gençlerimiz, vatan aşkıyla yanan o şanlı bedenlerin açtığı kahramanlık yolunda durmadan yürüyecektir. Cumhuriyet nice 100 yıllar daha yaşayacak, bu bayrak asırlar boyu şerefle dalgalanmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nda kanlarını ve canlarını veren aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, geleceğimizin teminatı gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

ÇAYCUMA BELEDİYE BAŞKANI BÜLENT KANTARCI:

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 17 Mayıs 2010 tarihinde, TTK Karadon Müessesesinde meydana gelen ve 30 maden işçisinin ölümüyle sonuçlanan facianın 9. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.  Kantarcı açıklamasında, “17 Mayıs 2010’da, TTK Karadon üretim bölgesinin -540 kotunda meydana gelen maden kazasında, 2’si maden mühendisi 30 madenci hayatını kaybetti. Facia trajikliği kadar, artık çağdışı kalmış bu tip olayların çalışma hayatından tümden silinmesi için her tür önlemi alması gereken üst düzey devlet yöneticilerinin, ‘Bu kazalar madencilik mesleğinin fıtratında var’ ve “Güzel öldüler” gibi sözleriyle de belleğimize kazındı. Gerçek olan şu ki, yerin yüzlerce metre altında, son derece zor koşullarda, dünyanın en riskli mesleğini icra ederek ülke ekonomisine katkı sunmaya çalışan maden emekçileri, güzel ölümlere değil, en güzel yaşamlara layıktır. Devletin asli görevi, emekleri her türlü değerin üstündeki maden emekçilerini güvenlikli ortamlarda çalıştırıp en iyi koşullarda yaşamasını sağlayacak bir ortam yaratmaktır” dedi.

Kantarcı açıklamasını, “Her zaman ifade ettiğim gibi çağdaş dünyanın hiçbir ülkesinde rastlanmayan bu ölümler, en başta kamu görevlilerinin gerekli denetimleri yapmamasından kaynaklanmaktadır.   Madencilik zor ve riskli meslektir, liyakat, bilgi ve donanım ister. Doğru teknolojinin, doğru yerde,  doğru şekilde kullanımı ve özenli çalışma yaşamsal önemdedir. Son yıllarda kömür havzasındaki atamaların liyakat dışında başka niteliklere göre yapılmasının, niteliği ve yeterli deneyimi olmayan şirketlere çeşitli yöntemlerle saha verilmesinin kazaların artmasında rolü olduğu açıktır. Başta TMMOB Maden Mühendisleri Odası, maden fakülteleri olmak üzere sektördeki uzman kuruluşların öneri ve ikazları dikkate alınmalı, hepimizin yüreğini yakan facia haberleri artık son bulmalıdır. Ülkemizdeki tüm çalışanların, çağdaş dünyadaki tüm meslektaşları gibi iş kazalarından uzak bir ortamda çalışma hakkı vardır ve bu mutlaka sağlanmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle yaşamını yitiren tüm maden emekçilerini bir kez daha saygıyla anıyor, tüm madenci kardeşlerime kazadan uzak bir çalışma hayatı diliyorum” diyerek tamamladı.

GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI:

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, yönetim kurulu adına bir mesaj yayınlayarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.

Yeşil’in mesajı şöyle; “Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 138. yılında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. 19 Mayıs 1919 tarihi, Mustafa Kemal Atatürk'ün, şanlı kurtuluş mücadelemizin ateşini yaktığı ve özgürlük bayrağımızı Anadolu'da dalgalandırdığı tarihtir. 19 Mayıs 1919 tarihi ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız, çağdaş, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımıdır. Elinde ulusuna olan güveninden başka hiçbir şey olmayan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan başlattığı bağımsızlık mücadelesi dalga dalga tüm vatana yayılarak tarihte eşine az rastlanır bir destan yazılmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır.

Türk gençliğine olan güvenini ve inancını “Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” sözleriyle ifade eden Atatürk,  ulusumuzun varolma, bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin ateşlendiği 19 Mayıs tarihini bayram olarak gençlere armağan etmiştir.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyor, tüm gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz.”

CHP ZONGULDAK İL BAŞKANI HAKKI GÜNEY:

19 Mayıs 1919 tarihi Türkiye Cumhuriyeti tarihinin başlangıç noktasıdır. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, bağımsızlık ve özgürlük tutkusuna güvendikleri bir ulusu harekete geçirmek için işaret fişeğini ateşledikleri gündür.19 Mayıs 1919’da Samsun’da Anadolu’ya ilk adımını atan Mustafa Kemal Paşa, sonrasında Amasya Genelgesini yayınlayarak, Erzurum ve Sivas Kongrelerini toplayarak, ülkemizi işgal eden emperyalist güçlere karşı Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış oldu.

1938 yılından sonra 19 Mayıs, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlandı. 1981 sonrasında ise Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyoruz.

Ulusun bağımsızlık karakterine güvenen, çocuklara ve gençlere bayram hediye eden, onlara çağdaş medeniyeti hedef gösteren Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 100 yıl öncesinin heyecanını bugün halen tüm milletimize yaşatmaktadır.

Bugün ekonomik bir darboğazı yaşayan, içeride ve dışarıda ciddi siyasi sorunlar yaşayan Hükümet, çıkış yolunu O’nun ilke ve devrimlerinde aramalıdır.

Sorunları çözmenin birinci yolu bu millete güvenmek, onun birliğini ve beraberliğini savunmaktır, milletin verdiği kararlara saygı duymaktır.

Dünyada toplumu ayrıştırarak, baskı ve tehdit ile çözüm arayan hiçbir iktidar başarılı olamamıştır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman gençlerimize güvendik ve güvenmeye devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve ulusumuz, onlarla çağdaş medeniyete ulaşacaktır. Halkımızın, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.