Bu haber kez okundu.

AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANIYOR

5 Nisan Avukatlar Günü kapsamında gönderilen açıklamalar sırası ile şöyle:

 

AK PARTİ ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ ÖZCAN ULUPINAR:

“Toplumun ve bireylerin savunma hakkı anayasal güvence altına alınmıştır. Evrensel hukukun ve demokrasinin temel şartlarından olan bu hakkın savunulmasında, adaletin ve barışın sağlanmasında avukatlarımız çok önemli bir yere sahiptir.

Kamusal bir görevi hukuk çerçevesinde en iyi şekilde temsil etmeye çalışan avukatlarımızın ifa ettikleri meslek meşakkatli ve fedakârlık gerektiren bir uğraştır. Hukuk sisteminin güçlenmesi için avukatlarımızın koşullarını iyileştirerek, gereken değeri vermeliyiz.     

Avukatlarımızın çalışma ortamlarının daha etkin hale getirilmesi için yapılan çalışmalar yargının gücünü ve güvenirliliğini artırmakta olup hükumetlerimiz döneminde yargıyı güçlendirmek adına köklü reformları gerçekleştirdik.

Bu duygularla devlet ile toplum arasında denge oluşturarak hukukun üstünlük ilkesinin önemini ortaya çıkaran avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyor, saygılar sunuyorum."

 

CHP ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ  ÜNAL DEMİRTAŞ:

“Bir toplumu birlikte tutan en önemli unsur adalettir. Adaletin tesisinde ise avukatlar çok önemli bir görevi yerine getirir. Savunma hakkı, adil yargılamanın temelidir. Toplumsal barışın sağlanması, hukuk ve yargıya güvenin temini, avukatların mesleklerini özgür biçimde yapabilmeleri ile mümkündür. Bağımsız avukat, adalet arayan her vatandaşın güvencesidir. Hukuk devleti ancak ve ancak güçlü bir savunma ile sağlanır.

Bugün evrensel hukuk kurallarının birer birer yok edildiği bir süreç yaşanmaktadır. Yargı bağımsızlığı ağır darbeler almıştır. Güçler ayrılığı ilkesi ortadan kaldırılmış, yargı, yürütmenin baskısı altında, evrensel hukuk normlarından ve adaletten uzaklaşmıştır. Yargıya, hukuka ve adalete güven günden güne düşmektedir.

Savcı ve hakimlere, müdahale, sindirme ve korkutma girişimlerinden sonra son olarak da adaletin üç asli unsurundan biri olan  avukatları ve avukatların bağımsızlıklarını sağlayan meslek örgütü olan Türkiye Barolar Birliği’nden “Türkiye” ibaresini çıkarma girişimi, iktidarın baroları  kontrol altına alma, korkutma ve sindirmeye çabasıdır.  Anayasa ile güvence altına alınmış meslek örgütlerine karşı bu tavrı kabul etmek mümkün değildir. Gerçek adalet, ancak bağımsız yargı, bağımsız savcı ve bağımsız avukatlarla tesis edilebilir. Bu proje, baroları bölecek, avukatları fişleyecek, avukatları ve avukatların savunduğu halkı savunmasız bırakacak,  avukatlık mesleğinin önemini ve anlamını kaybettirecek, avukatları Adalet Bakanlığının memuru haline getirecek, ülkemizde vahim sonuçları olacak bir  projedir. Adalet ve onun asli unsuru olan savunma bağımsızlığını ve tarafsızlığını yitirirse adalet çöker, adalet çökerse de devlet çöker. Bu sebeple hükümet bir an evvel aklını başına almalı ve bu tehlikeli projeden derhal vazgeçtiğini kamuoyuna açıklamalıdır

Tüm bu baskı ve zorluk altında hukukun temel ilkelerinden ayrılmadan, adaletin herkes için erişilebilir olmasını sağlamak için mesleğini onurla ve inançla yapan binlerce avukatın var olduğunu bilmek geleceğe olan inancımızı pekiştirmektedir.

Savunma hakkının dokunulmazlığı ile yargının bağımsızlığına inanan demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyorum.

 

ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR:

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Avukatlar Günü’nü kutlayarak yazılı bir açıklama yaptı. Başkan Akdemir, temek hak ve özgürlüklerin önemine değinerek yapmış olduğu yazılı açıklamasında şu görüşlerine yer verdi:

Avukatlarımız, insanları hakları konusunda bilgilendiren, yönlendiren, haklarının korunmasında ve kullanılmasında onlara yardımcı olan insanlardır. Toplumların huzurlu ve güvenli bir ortamda hayatlarını sürdürmelerinin temel şartlarından birinin, adaletin sağlanmasıdır. Bu kapsamda gerek ülkemizin bir hukuk devleti olmasında gerek bireyin hak ve özgürlüklerinin kullanılmasında ve savunulmasında avukatlarımız önemli bir görev üstlenmektedirler. Birey hak ve özgürlüklerinin savunulmasında, hakların korunması ve kullanılması noktasında önemli görevler üstlenen avukatlarımız hukuk sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Savunma makamının temsilcisi olan avukatlarımız, bireyleri hakları konusunda bilgilendirip, yönlendirmekte, haklarının korunmasında ve kullanılmasında onlara yardımcı olarak önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Bu düşüncelerle tüm avukatlarımızın “5 Nisan Avukatlar Günü”nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185


banner283