Bu haber kez okundu.

BELEDİYENİN KAYIT EVRAK BİRİMİNE  TESLİM EDİLDİ

 

Kdz Ereğli Kadın Platformunun 25 Şubat  2018 tarihinde başlattıkları kadın sığınma evi istekleri, resmileşti. Bu amaç için başlatılan imza kampanyasının 31 mart tarihinde sona erdiğini bildiren Kadın Platform üyeleri, topladıkları  2593 imza ile Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ a gittiler.  Kampanyalarını ve taleplerini dile getiren platform üyeleri, ziyaretin ardından toplanan imzaları  belediyenin evrak kayıtına tda teslim ederek, girişimlerini resmiyete döktüler.

Hüseyin Uysal’ı ziyarette  platform adına konuşan Hakime Tunçer ortak görüşlerini şöyle ifade etti:


İHTİYAÇTIR

İlçemizde , şiddet gören kadın ve belli bir yaşa kadar çocuklarının barınabileceği kadın sığınma evi ihtiyaçtır. En temel insan hakları ihlali olan kadına yönelik aile içi şiddet, ekonomik ve sosyal düzeyi ne olursa olsun her kültürden kadının karşılaşabileceği ortak bir sorundur.

Ülkemizde ,2017 yılında 409 kadın öldürüldü, 387 çocuk cinsel istismara uğradı.2018 yılının ilk ayında ise 28 kadın öldürüldü.Son yedi yılda kadın cinayetleri % 1400 artmış durumdadır.Buutanç tablosu karşısında kadın sığınma evlerinin ne kadar hayati önem taşıdığı ortadadır.


PSİKOLOJİK HUKUKSAL DESTEK

Kadınları , yeniden topluma kazandıran, bu yüzden de kadınlara psikolojik ve hukuksal destek sağlanırken, iş bulmasına da yardımcı olunan , şiddet uygulayan erk’ in kadından ayrılması, kadının kendi evinden uzaklaştırılması ve kadının hayati riski varsa bunun önüne geçilmesini sağlayan kadın sığınma evlerine olan ihtiyaç çok fazladır.

393 sayılı Belediye Kanunu’nda Belediye’nin görev, yetki ve sorumlulukları içerisinde “Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 50.000’i geçen belediyeler, kadınlar ve çocuklar için koruma evleri açar” denmektedir. Kadın Sığınma evi yasalzorunluluktur. Ayrıca 04.07.2006 Tarihli 2006/17 Sayılı Başbakanlık Genelgesi ilgi tutularak çıkartılan 2007 tarihli Genelge “Töre ve Namus Cinayetlerinin Önlenmesine Yönelik Tedbirlerin Koordinasyonu” konusunda düzenlenmiş ve söz konusu belediyelerin kadın sığınma evlerini ivedilikle açmaları gerektiği belirtilmiştir.


TALEP EDİYORUZ

Kdz.Ereğli Kadın platformu olarak, Bu yasal dayanaklarla İlçemize Kadın Sığınma Evi” açılmasını istiyor, Ereğli Belediyesini , yasadan doğan görevini yerine getirmesini ,Kadın sığınma evini açmasını talep ediyoruz. Bu amaç ile Kdz. Ereğli Kadın Platformu olarak imza kampanyasını başlattık. İmza standımızı çok kısa süreler içerisinde açmamıza rağmen ,Ereğli halkının kadınıyla erkeği ile vermiş olduğu destekle , 2593 imza toplanmış oldu.

Toplamış olduğumuz imzaları, Belediye Başkanımıza sunmak için buraya gelmiş bulunmaktayız. İlçemizde yaşayanların bu talepleri karşısında, bu soruna duyarsız kalınmayacağına olan inancımızla, belediyemizden, İlçemizde Kadın Sığınma Evi Açılmasını Talep Etmekteyiz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ismail 12 ay önce

Kdz eregli belediyesi bu platformu kaideye almasin.bu grup hdp partisinin bir uzantisi.zaten ilcemizde kadina siddet ve buna benzer olaylar yasanmaz.gitsinler kadin siginma evlerini tore cinayetleri islenen yerlerde actirsinlar

banner185


banner283