Bu haber kez okundu.

BES EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET İSTEDİ

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Zonguldak Şube Başkanı Ali Yener, eşit işe eşit ücret verilmesini istediklerini söyledi.
Zonguldak Vergi Dairesi önünde, BES Zonguldak Şube Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Başkan Ali Yener, grev ve toplu sözleşme hakkını yasal güvenceye alan düzenlemeler yapılana kadar mücadelelerine devam edeceklerini belirtti.
Yener açıklamasında şöyle dedi:
Uluslararası sermaye örgütlerinin ihtiyaçları doğrultusunda, kamu hizmetleri, piyasaya açılmış, özelleştirilmiş, paralı hale getirilmiş ve ticarileştirilerek, kamu hizmetleri tasfiye edilmiş, sosyal hukuk devleti ortadan kaldırılmıştır. Siyasi iktidar, önce 6111 sayılı Torba Yasa ile kamu emekçilerinin pek çok kazanılmış hakkını gasp etmiş, esnek ve kuralsız çalışma, tüm çalışma alanında meşru hale getirilmiştir. Bununla birlikte de 657 sayılı yasada yapılması düşünülen değişikliklerle, kamu emekçilerinin iş güvenceleri ortadan kaldırılmak istenmekte ve modern köleliğin önü açılmaktadır. 666 sayılı sözde eşit işe eşit ücret KHK'si ile ek ödemelerin, SGK primi dışında tutulmuş ve emekli aylığına dahil edilmesi yönünde de bir düzenleme getirilmemiştir. Kamu çalışanlarının mali haklarının düzenlenmesi, 666 sayalı kanun hükmünde kararnamede bu yönde düzenlememe yapılmaması kabul edilemez. Çalışırken almakta olduğu ücretler emekli aylığına dahil edilmeyerek, emeklilikte sefalet ücretine mahkum edilen kamu emekçilerine ödenen tüm ücretlerin emekli aylığına dahil edileceği bir düzenleme hayata geçirilmelidir. BES olarak, ek ödemelerin emekli aylığına dahil edilmesi talebiyle başlattığımız imza kampanyası bugün sona ermiştir. Bugün ülkenin dört bir yanında büro emekçilerinden toplanılan dilekçeler dosyalar halinde genel merkezimiz önderliğinde Başbakanlığa verilecektir. Bizde talebimizi bir kez daha yeniliyoruz, insanca yaşayarak bir temel ücreti, toplu sözleşme masasında belirleyelim ve bu ücret emekli aylığımıza da yansıtılsın. İş ortamının özgürleşmesi, eşit işe eşit ücret verilmesi, eşit temel ücret dışında işin niteliğinden kaynaklı tazminatların ödenmesini, kadro-derece ilerlemelerinin kariyer ve liyakat ilkeleri çerçevesinde yapılmasını, atama ve görevde yükselmelerde haksızlık ve keyifliğin önlenmesini, sağlıklı çalışma koşullarının sağlanmasını ve grev ve toplu sözleşme hakkını yasal güvenceye alan düzenlemeler yapılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185