Bu haber kez okundu.

BİK BİLGİLENDİRDİ!..

Resmi İlân Yayınıyla Alâkalı Gazetelerin Bayi Satışları Hakkında Yeni Açıklama geldi.

Basın İlan Kurumu Genel Kurulunun Mayıs/2011 ayındaki toplantısında alınan ve Resmi Gazete’nin 3 Haziran 2011 tarihli, 27953 sayılı nüshasında yayımlanan 192 sayılı Genel Kurul Kararı’nın 2 nci maddesiyle 67 sayılı Genel Kurul Kararı’nın 23 üncü maddesinde değişiklik yapılmıştır.
Bilindiği gibi, 67 sayılı Genel Kurul Kararı’nın “Genel Hükümler” kısmında yeralan anılan maddede, resmi ilân yayını ile alakalı gazetelerin bayi dağıtım ve satış işlemlerinin nasıl ve ne şekilde yapılması gerektiği düzenlenmiştir.
1 Temmuz 2011 tarihinde yürürlüğe girecek maddeler arasında yeralan yeni düzenlemeyle gazetelerin, son nokta-tali bayilerdeki satışlarına ilişkin daha önce farklı yorumlamalardan kaynaklanan uygulamalara açıklık getirilmiş ve yeni yapılan düzenlemeyle bahsi geçen son nokta-tali bayi satışları hakkında; “…süreli yayın dağıtım amacıyla kurulmuş müesseseler aracılığıyla ve yayın türlerine uygunluk sağlayacak şekilde dağıtıma sunulmak suretiyle gerçekleştirilmesi şarttır…” ifadesiyle konuya açıklık getirilmiştir.
Hal böyle iken, anılan maddenin yorumlanması sırasında, bilhassa muhtelif illerin Büyükşehir ve/veya Merkez Belediye sınırları dışındaki ilçelerde neşrolunan gazetelerin yayın yerlerinde, süreli yayın dağıtım işiyle iştigal eden ticari işletmelerin bulunmadığı belirtilerek, yapılacak işlemler hakkında bilgi talep edilmekte olduğu gözlemlenmektedir.
Bu sebeple konuya açıklık getirilmesi bakımından, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
Büyükşehir Belediyesi ve/veya Merkez Belediye sınırları dışında bulunan yayın yerlerinde; süreli yayın dağıtım işiyle iştigal eden ticari işletmelerin bulunmadığı gibi durumlarda, mevcut teamüller ve söz konusu yayın yerlerinin fiziki durumlarının yanı sıra, bu gazetelerin okuyucuları tarafından kolaylıkla temin edebilecekleri şekilde, yayın yerlerindeki son nokta tali bayilere gazetelerin kendileri tarafından dağıtılıp satışa sunulmuş olmalarının, makul karşılanabileceği değerlendirilmektedir.
Ancak, bu yayın yerlerinde, birden fazla resmi ilan yayını ile alâkalı gazetelerden birisi son nokta-tali bayi satışını, yayın yeri dışında olan süreli yayın dağıtım amacıyla kurulmuş bir müessese tarafından, yayın yerinde dağıtıma sunulmak suretiyle ifa etmesi halinde, diğer emsal gazete ve/veya gazetelerin de son nokta – tali bayi satışlarının benzer usulde yapılması konusunda gerekli tedbirleri almış olması icap etmektedir.
Kamuoyuna duyurulur.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185