Bu haber kez okundu.

BİLİNÇLİ TÜKETİCİ ÖDÜLLERİ İÇİN YARIŞ BAŞLADI

Kdz. Ereğli Tüketici İlçe Hakem Heyeti Başkanı Neriman Efe Turan,  Tüketici bilincinin geliştirilmesi, tüketicilerin yasal haklarını kullanması konusunda özendirilmesi, tüketici talep ve tercihlerini dikkate alan firmaların teşvik edilmesi, tüketici hukuku ve tüketicinin korunması ile ilgili bilimsel çalışmaların özendirilmesi amacıyla, "Geleneksel Tüketici Ödülleri" düzenlendiğini bildirdi.

 

2014 yılı faaliyetleri dikkate alınarak verilecek 18."Geleneksel Tüketici Ödülleri" ne ilişkin Gümrük ve Ticaret Bakanlığından Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünün gönderdiği iletiyi gönderen Neriman Efe Turan, önerilecek kişiler hakkında bilgi paylaştı.

 

TÜKETİCİ ÖDÜLLERİ DALLARI

 

A- Bilinçli Tüketici Ödülü

Ödül verilecek tüketicinin;

1- Mağduriyetine neden olan bir konuda, yasal haklarını sonuna kadar kullanmada duyarlılık göstermesi,

2- Bu yönüyle diğer tüketicilere örnek olması,

3- Başvurusu hakkında verilen kararın kesinleşmiş olması, dolayısıyla yargıya intikal etmiş konularda yargı sürecinin tamamlanmış olması,

4- Başarısına esas teşkil eden Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, Tüketici Mahkemesi ve Yargıtay Kararı vb. belgelerin başvuru dilekçesi ekinde yer alması gerekmektedir.

 

B- Yazılı Basın Tüketici Ödülü

Ödül verilecek yazıların;

1- İlgili yayın organında tüketici sayfası, bağımsız bir tüketici köşesi ya da belli bir bölümde tüketicinin korunmasına ilişkin konularda bilgilendirici makale, röportaj veya haber şeklinde yayınlanmış olması,

2- Tüketici sorunlarını ve bunların çözüm yollarını ele alması ve tüketicileri bilinçlendirici nitelikte olması,

3- Belirli aralıklarla yayınlanmış olması. Bu dalda başvuru yapacak veya aday gösterilecek yazılı basın kuruluşlarının 2014 yılında çeşitli zamanlarda yayınlanmış olan yazılarının yer aldığı en az 3 adet gazete, dergi vb. yayın örneğinin, bütünlüğü bozulmadan tüm içerik ve ekleriyle birlikte asıl nüshalar olarak başvuru dosyasına konulması, ayrıca ilgili yayın organının adı, gerçek veya tüzel kişiliği, imtiyaz sahibi, iletişim bilgilerinin de bildirilmesi gerekmektedir.

 

C-Radyo- Televizyon Programı Ödülü

Ödül verilecek programın;

1- Belli bir bölümünün tüketicinin korunması ile ilgili olması veya özel olarak tüketici sorunlarım konu edinmesi; tüketicileri eğitici ve bilgilendirici nitelikte olması,

2- 08:00-22:00 saatleri arasında yayınlanması. Bu dalda başvuru yapacak veya aday gösterilecek programın 2014 yılında çeşitli zamanlarda yayınlanmış, birbirinden farklı en az 3 adet tv-radyo program örneklerinin kayıtlı olduğu flash bellek, CD, DVD ya da diğer bilgisayar ortamında çalışabilen veri depolama aygıtlarının başvuru dosyasına eklenmesi ve programın adı, yayınlandığı tv-radyo kanalının gerçek veya tüzel kişilik

iinvanı, iletişim bilgileri, yayın saati, yayın süresi, yayınlandığı günler, yerel, ulusal, bölgesel, kablolu, uydudan vb. gibi yayın erişim ağının bildirilmesi gerekmektedir.

 

D- Tüketici Memnuniyetini ilke Edinen Firma Ödülü

Ödül verilecek firmanın;

1- Tüketici memnuniyetini firma politikası olarak benimsemesi ve buna uygun faaliyetlerde bulunması,

2- Mevzuatla tüketicilere tanınan haklardan daha ileri haklar tanıması,

3- Tüketicilere yönelik telefon ya da elektronik ortamda hizmet veren çağrı merkezi, tüketici danışma masası veya danışma hattı kurmuş ve bunları fiilen işletir olması,

4- Tüketicileri ve kendi çalışanlarını bilgilendirici çalışmalar yürütmüş olması.

 

E- Bilimsel Çalışma Ödülü

Ödül verilecek kişinin, kişilerin veya kurum/kuruluşların aşağıdaki şartlardan en az birini taşıması;

1- Tüketicinin korunması alanında basılmış kitabının bulunması,

2- Tüketicinin korunması alanında kabul edilmiş yüksek lisans veya doktora tezinin bulunması,

3- Tüketicinin korunması alanında yayınlanmış bilimsel makale, tebliğ veya bildirisinin bulunması,

4- Tüketicinin korunması alanında bilimsel kongre, çalıştay ve benzeri isimler altında çalışma yapması ve sonuçlarının yayınlanmış olması.

Bu dalda başvuru yapacak veya aday gösterilecek kişinin, kişilerin veya kurum/kuruluşların basılmış, yayımlanmış kitabının, kabul edilmiş doktora ya da yüksek lisans tezinin, bilimsel kongre, çalıştay sonuçlarının birer asıllarının ve yüksek lisans, doktora tezi vb. başvuruya esas teşkil eden çalışmalarının özetinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

 

F- Tüketici Özel Ödülü: Ödül verilecek gerçek veya tüzel kişilerin tüketicinin korunması, ilgili mevzuatın uygulanması ve geliştirilmesi konusunda yoğun çaba göstermesi ve bu alanlarda hizmette bulunması koşulları aranır. Başvuruya esas teşkil edecek ilgili bilgi ve belgelerin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

Adaylar ya da aday gösterilenler “A, B, C, D, E ve F” dallarında belirlenen ödül kategorilerinden en fazla bir ödül dalında başvuruda bulunabileceklerdir.

Kişi veya kuruluşlar, yukarıda dalları ve değerlendirme ölçütleri belirtilen "Tüketici Ödülleri"ne doğrudan aday olabilecekleri gibi, diğer kişi veya kuruluşlar tarafından da aday gösterilebilirler. Her iki durumda da adayların yukarıda belirtilen ölçütleri taşıdıkları belgelenmelidir.

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185