Bu haber kez okundu.

BİR SINIF DA SENİN OLSUN

ZKÜ Rektörlüğü tarafından Kdz.Ereğli Eğitim Fakültesinde başlatılan 'Bir sınıf da senin olsun' kampanyası kapsamında, kamu kurumu, sivil toplum örgütleri ve hayırseverlerin desteğiyle onarımı ve tefrişatı yaptırılan 27 sınıftan 14’ü törenle açıldı. 

 

KAYMAKAM İBRAHİM ÇAY: Büyük Önder Atatürk geleceğimizi gençlere emanet etmiştir. Fiziki mekanlar çok önemli, bilgi çağında yaşıyoruz teknoloji de çok önemli. Bunlara ayak uydurmak zorundayız. 27 Sınıfımızı kütüphanemizi ve konferans salonumuzun da eksikliklerini gidereceğiz.

 

REKTÖR MAHMUT ÖZER: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi sadece Ereğli’nin değil Zonguldak’ın çıkış noktasıdır. ZKÜ güçlü olursa Zonguldak ve ilçeleri de güçlü olur. Kampüsleri gezdiğimiz zaman gördüm ki ilkokul sıralarında eğitim ve öğretim yapılıyor. Hedefim 2011 yılı içerisinde ilkokul sırası olan hiçbir eğitim birimimizin olmamasıdır. Aynı zamanda her dersliğimizde teknolojik donanımlar olacak. İnşallah bu hedefimize ulaşacağız.

 

BAŞKAN İRFAN ERDEM: Kimse bu Eğitim Fakültesi’nin büyüyeceğini, yeşereceğini, öğretmen yetiştireceğini hayal bile edemezdi ama başardık. Bizim yeni vizyonlara ve eğitimi geliştirmeye ihtiyacımız var. Bir öğrencinin Kdz.Ereğli’ye ayda ekonomik katkısı 665 TL. 2012’de Kdz.Ereğli ekonomisine 2 bin 700 öğrencinin aylık 1 milyon 800, yıllık 16 milyon TL katkısı olacak. Bacası olmayan bir fabrika demektir. Bu rakamı 9-10 bin düşünün, o zaman daha açık ve net göreceksiniz.

 

BAŞKAN ZEKİ US: Zonguldak’ta bir maden fakültemiz var, başarılı ama Türkiye’de 1 numara mı? 1 Numara olmak için çalışmalıyız, durduğumuz an kaybetmeye başladığımız andır. Eğitime her türlü katkıyı vermeye hazırız. Fakülteler şehrimizin ekonomisini, kültürünü ve sosyal yönüne katkı sağlar. Ereğli’nin nüfusu 100 bin ve diyoruz ki bizim 2 bin yüksek okul öğrencimiz var, bu rakamlar Türkiye ortalamasının çok altında.

 

FAKÜLTE SÖZÜ: Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem konuşmasının bir bölümünde Rektör Prof.Dr.Mahmut Özer’den üniversite bünyesindeki Denizcilik Yüksekokulu'nun fakülte yapılmasını istedi. Özer ise, öğretim üyesi sorununun çözülmesi halinde bunun gerçekleştirilebileceğini belirterek gerekli desteği sağlayacağı sözünü verdi.

 

Kdz.Ereğli Eğitim Fakültesinde başlatılan, “Bir sınıf da senin olsun” kampanyası kapsamında tefriş edilen sınıfların açılış töreni gerçekleştirildi. Vali Yardımcısı Ekrem Aylanç, Kdz.Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ali Sadi Ünsal, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Özer, Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ali Azar, Cumhuriyet Başsavcısı Zülkarneyn Kısık, Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, İlçe Emniyet Müdürü Niyazi Koçak, Kdz.Ereğli TSO Yöneticileri, Türk Metal Sendikası Kdz.Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, meslek odası başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve işadamlarının katılımı ile onarımı yapılan ve modern bir görünüme kavuşturulan sınıfların açılış kurdeleleri kesildi.

 

“BİLGİ ÇAĞINA

AYAK UYDURMALIYIZ”

Kdz.Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay açılışlar sırasında gazetecilere yaptığı açıklamasında, ZKÜ Rektörü Prof.Dr.Mahmut Özer’in ciddi destekleri ile harekete geçildiğini vurguladığı konuşmasında, “Rektörümüz göreve geldikten sonra bizleri ziyaret etti, burada durumu gördü, inceledi. Nasıl iyileştirilme yapılabilirizi konuştuk. Arkadaşlarımız bizleri kırmadılar, sivil toplum kuruluşları olsun hayırseverler olsun büyük destek verdiler. 27 sınıf, kütüphanesi ve konferans salonu ile biz bunları onaracağız, eksikliklerini gidereceğiz. Hep birlikte bunun mutluluğunu yaşıyoruz, yavrularımız geleceğimizin teminatıdır. Büyük Önder Atatürk geleceğimizi gençlere emanet etmiştir. Fiziki mekanlar çok önemli, bilgi çağında yaşıyoruz teknoloji çok önemli. Bunlara ayak uydurmak zorundayız” sözleri ile konuştu.

 

DENİZCİLİK YÜKSEKOKULU’NUN

İLK FAKÜLTE ADIMI ATILDI

Açılışların ardından Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yaptırılan sınıfta tören düzenlendi. Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem yaptığı ilk konuşmasında, Ereğli’de eğitim konusunda gelinen noktayı örnekleri ile konuklara anlatırken ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer'den, üniversite bünyesindeki Denizcilik Yüksekokulu'nun fakülte yapılmasını istedi. Gerekli tüm desteği vereceklerini ve bu işin bitirilmesi gerektiğine vurgu yapan Erdem’e Prof. Dr. Özer, öğretim üyesi sorununun çözülmesi halinde bunun gerçekleştirilebileceğini ve her türlü desteği vereceği sözünü verdi.

 

“İLKOKULDA FAKÜLTE KURDUK”

Erdem konuşmasında, “Kimse bu Eğitim Fakültesi’nin büyüyeceğini, yeşereceğini, öğretmen yetiştireceğini hayal bile edemezdi ama başardık. Bu başarıda en büyük katkısı olan büyüğümüz, Ereğli’nin çok sevdiği insan Kadri Yılmaz’ın bu okulu yapmasıyla başardık. Biz hayal ettik, gerçekleştirdik. O, hayalin gerçekleşmesini sağladı. Bu fiziki yapıları o yapmasaydı burada bugün 1845’e yakın öğrenci 43 öğretmenimiz olmazdı. Ereğli’nin vizyonu geniştir. Bakın Ereğli’ye bir demir çelik fabrikası, kömür ocakları, 3 tane çimento fabrikası, 15’e yakın boru fabrikası pek çok sanayi kuruluşu var Türkiye’nin pek çok şehrinde bunlar yok. Biz birçok vilayetin de önündeyiz. Milli gelir olarak, gayri safi milli hasılada, mevduatta, sigortalı insan sayısında öndeyiz. Bakın 28 bin 500 sigortalı insanımız var, hangi kazada bu rakam mevcut? Biz başardık, biz sanayi devrimini tamamladık. Ereğli Demir Çelik 1960 yılında kuruldu Demokrat Parti’nin Menderes’in eseridir, Amerikalılar geldi, kurdu. Aradan 50 yıl geçti artık biz, bir demir çelik tesisini istediğimiz yerde istediğimiz şekilde kurabiliriz.

 

“AŞMIŞIZ, BAŞARMIŞIZ”

Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı 3 bin insan var, nüfusu 100 bini aşmışız, başarmışız artık. Bizim yeni vizyonlara ihtiyacımız var, bizim artık eğitimi geliştirmeye ihtiyacımız var. Sanayi devrimi yapılmıştır, sanayi devrimi olan yerde tarım olmaz, demir çelikte 3 bin TL maaş alan işçiden bir meyve ve sebze yetiştirmesini bekleyemezsiniz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Deniz Ticaret Odası olarak mesleki eğitime destek vermeye devam ediyoruz. Ereğli’de 68 öğrencimiz staj yapıyor, yardımını esirgemeyen Erdemir Genel Müdürü Oğuz Özgen’e teşekkür ediyorum. Rektör Mahmut Özger görevi geldikten sonra bunun altını çizerek söylüyorum Karaelmas Üniversitesinin, Ereğli Eğitim Fakültesinin, Denizcilik Yüksek Okulunun vizyonu değişmiştir.

 

FAKÜLTE YAPALIM

Denizcilik İşletmeleri Yüksek Okulumuz var 4 yıllık, 300’e yakın da öğrencimiz var. Lütfen bunu artık fakülte yapın bu öğrencilere de yazık, her türlü imkanları var. Her türlü yardımı yapmaya da hazırız, artık bu yüksek okuldan fakülteye dönelim. Bu fakülteleri arttırırsak bir gün fakültede kurarız.

 

BACASIZ FABRİKA

Bir öğrencinin Kdz.Ereğli’ye ayda ekonomik katkısı 665 TL. Barınmayı, yemeği, servisi koyduğunuzda ve topladığınızda 665 TL rakam yapıyor. 2012’de 2 bin 700 öğrencimiz olacak. Ereğli ekonomisine 2 bin 700 öğrencinin aylık 1 milyon 800, yıllık 16 milyon TL katkısı olacak. Bacası olmayan bir fabrika demektir. Bu rakamı 9-10 bin düşünün, Ereğli’ye katkıyı o zaman daha açık ve net göreceksiniz. Rakamlar ortada” sözleri ile konuştu.

 

KAMU ARAZİSİ GÖSTERİN ÇAĞRISI

Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Zeki Us da eğitim konusunda üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye dün olduğu gibi yarın da hazır olacaklarını vurguladığı konuşmasında, Kaymakam İbrahim Çay’ın gösterebileceği bir kamu arazisine de birlik ve beraberlik içerisinde yeni yerler kazandırabileceklerini söyledi. Us, “Kaymakamımız ciddi anlamda eğitime destek sağlamaktadır. Deniz Meslek Yüksekokulumuzun, fakültesi için söz alındı rektörümüzden. Şu aşamadan sonra bize önümüzü açacak bir düzeyde belirli bir ortamda bir kamu arazisinde öncülük yapıp bunun adını koyarsak gerçekten Ereğli halkı bize müteşekkir olacaktır. Türkiye’de YÖK yasası çıkmadan önce Ereğli’de yabancı diller yüksek okulu vardı şuan Alaplı’da devam ediyor, Alaplı bizim gururumuz, onurumuz. Armutçuk’ta taş kömürü var, madenciliği Türkiye’de tanıyan ilk bölgeyiz. Bugün madencilikte Türkiye’de pek çok noktaya yön verebilmemiz gerekiyordu.

 

“DURDUĞUMUZ AN KAYBEDERİZ”

Zonguldak’ta bir maden fakültemiz var, başarılı ama Türkiye’de 1 numara mı? 1 Numara olmak için çalışmalıyız, durduğumuz an kaybetmeye başladığımız andır. Eğitime destek için her türlü katkıyı vermeye hazırız. Fakülteler ülkemizin, şehrimizin ekonomisini, kültürünü ve sosyal yönünü çok aşırı katkılar sağlamaktadır. Ereğli’nin nüfusu 100 bin ve diyoruz ki bizim 2 bin yüksek okul öğrencimiz var, bu rakamlar Türkiye’nin rakamları arasında çok geride olduğunu biliyoruz” dedi.

 

REKTÖR MESAJI VERDİ

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Özer’de, öğretim elemanı bulmakta yaşadıkları soruna dikkati çekerek mevcut öğretim elemanlarını da motive ederek ellerinde tutmaya çalıştıklarını söyledi. Bölgenin ayağa kalkması gerektiğini dikkati çeken ve birlik mesajları veren Rektör Özer konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

ÖĞRETİM ELEMANLARI

GÖÇMEN KUŞLAR GİBİ

Gerçekten en büyük handikabımız öğretim üyesi bulamak. Kadro almak ile bir sıkıntımız yok, öğretim üyesi bulmak konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Çünkü Türkiye’de üniversite sayısı artıyor ama öğretim üyesi sayısı artmıyor, öğretim üyelerimiz şuan göçmen kuşlar gibi. Her yeni açılan üniversite demek potansiyel olarak mevcut öğretim tutmak için ekstra çaba sarf etmeniz anlamına geliyor. Çünkü bir şekilde motive edip, memlekettir, özel koşullardır denilip başka üniversitelere gidiyor. Bizim mevcut öğretim üyelerini motive etmek, elde tutmak ve aynı zamanda yeni öğretim elemanlarını da alıp üniversitemizi güçlendirmek durumundayız. Benim istediğim üniversitemizin mevcut kapasitesini arttırmak. Mevcut öğretim üyeleri ile hangi bölümler açılması gerekiyorsa biz onları açmaya çalışıyoruz. Hiçbir öğretim elemanı almadan normal alacağımız öğrencinin üzerine bin 2 bin öğrenci daha fazla alacağız. Yeni hızlı bir şekilde öğretim elemanları için çaba sarf ediyoruz.

 

“ZKÜ ÇIKIŞ NOKTASIDIR”

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi sadece Ereğli’nin değil Zonguldak’ın çıkış noktasıdır. ZKÜ güçlü olursa Zonguldak ve ilçeleri de güçlü olur. ZKÜ öğretim elemanı niteliği yönünde vasatın çok üzerinde. Çok nitelikli öğretim elemanlarımız var. Batı Karadeniz’in en potansiyel hastanesi var. Bize düşen hızlı bir şekilde eksiklikleri gidermektir. Biz üniversite olarak eğitim ve öğretim, araştırma, hizmet bu 3 fonksiyonumuzun kapasitesini ve kalitesini arttırmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bu bağlamda fiziki koşulları iyileştirmek için de çalışmalarımız var. Kampüsleri gezdiğimiz zaman gördüm ki ilkokul sıralarında eğitim ve öğretim yapılıyor. Hedefim 2011 yılı içerisinde ilkokul sırası olan hiçbir eğitim birimimizin olmamasıdır. Aynı zamanda her dersliğimizde teknolojik donanımlar olacak. İnşallah bu hedefimize ulaşacağız.

 

“PROFİLİ GENİŞLETECEĞİZ”

Ereğli Eğitim Fakültesinin hem öğretim elemanı profilini genişleteceğiz hem fiziki imkanları iyileştireceğiz hem de buradaki öğrencilerimizin kültürel, sosyal, etkinliklere katılımlarını arttırarak geleceğe bakış vizyonlarını geliştireceğiz. Buradaki öğrencilerimiz yarın öğretmenler olacaklar, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecekler. Tüm birimlerimiz sadece Zonguldak’ın merkezi değil, ilçeler, hep birlikte ayağa kalkmalıyız.

 

1924 YILINDA KURULDUK

Biz resmi olarak 1992 yılında kurulduk ama fili olarak 1924’de kurulmuş bir üniversiteyiz. Yani bir eğitim biriminin başlangıç referans numarası çok önemli. İnşallah en kısa sürede üniversite logomuzu değiştireceğiz 1992 değil 1924 yazacağız. Hızlı bir şekilde güçleneceğiz, daha yukarılara ulaşacağız. Ülkenin geleceğine katkıda bulunacağız.

 

PLAKETLİ TEŞEKKÜR

Konuşmaların ardından, 1997'de hayırsever işadamı Kadri Yılmaz tarafından yaptırılan Ereğli Eğitim Fakültesi'ndeki 27 sınıftan 14'ünün onarımının yanında, öğrenciler için koltuk, projeksiyon cihazı, ses düzeni gibi düzenlemeleri yaptıran sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine plaket verildi.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185