Bu haber kez okundu.

"BİR ZAMANLAR BEN DE"


Ç
aycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Çiloğlu:

- "Bu değerlerimizin öğrencilerimizle buluşup örnek model olarak bölgedeki eğitime ciddi katkılarının olacağını düşünüyoruz ve o köyün kalkınmasına, ileriye gitmesine de vesile olsunlar istiyoruz"
- Köln Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Gencer:
- "Belli noktalara gelmiş kişileri okudukları okula getirip yeni nesillerle tanıştırmak çok kıymetli bir şey çünkü yeni nesillerin umuda ihtiyacı var. Her zaman yardımcı olmaya hazırım, neticede bu benim manevi borcum"

 

Çaycuma'da hayata geçirilen "Bir Zamanlar Ben de" projesiyle, başarılı kariyerlere sahip kişilerin bir dönem yaşadıkları ilçe ve köylerine gelmeleri sağlanarak, burada eğitimlerini sürdüren öğrencilere rol model olmaları ve onların eğitimlerine katkı sağlamaları hedefleniyor.

 

"BAŞARILI BİR EĞİTİM"

Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği, ilçe ve köy okullarında eğitim gören öğrencilerin eğitim hayatlarında farkındalık yaratmak, başarılı bir eğitim hayatına teşvik etmek amacıyla "Bir Zamanlar Ben de" adlı proje başlattı.

 

"İYİ BİR GELECEĞE SAHİP OLMA..."

Bölgede yetişen ve başarılı kariyerlere sahip kişileri bir dönem yaşadıkları ilçe ve köylere davet ederek burada eğitimlerini sürdüren öğrencilerle bir araya getiren dernek, öğrencilerin katılımcıların bilgi ve tecrübelerden yararlanmasını sağlıyor. "Değerlerimizi geleceğimizle buluşturuyoruz" sloganıyla katılımcılar ile öğrenciler arasında köprü görevi üstlenen dernek, aynı zamanda başarılı öğrencilere sağlayacağı maddi destekle de onların iyi bir geleceğe sahip olması için gayret gösteriyor.  

 

"KİŞİ SAYISI AZ"

Dernek Başkanı Savaş Çiloğlu, yaptığı açıklamada, geçmişte madencilikle geçimini sağlayan bölgede eğitime çok fazla önem verilmediğini, bu nedenle de bölgede tahsil görerek belli mevkilere gelen kişi sayısının az olduğunu söyledi.

 

"ÖRNEK OLMALARINI İSTEDİK"

Devletin sağladığı imkanlar sayesinde başarılı birer kariyere sahip bu kişileri yıllar sonra okullarına getirttiklerini belirten Çiloğlu, "Erken yaşta bölgemizden ayrıldıkları için bölgemizle bağları kopmuş. Bu projeye başlarken bunu fark ettik. Bizler, 'İlk önce mezun oldukları okullarında öğrencilerle buluşturalım.' dedik. Köyleriyle olan bağlarını güçlendirmek, hayat ve başarı hikayelerini de öğrencilere anlatarak onlara örnek olmalarını istedik." diye konuştu.

 

PROJEDE YER ALDILAR

Çiloğlu, katılımcıların projeyi duyduklarında mutlu olduklarını ve buna katkı sağlamak istediklerini anlatarak, şöyle devam etti: "Buradan ayrıldıktan sonra ilk defa memleketlerinden birilerinin kendilerine dokunduğunu bizlere söylediler. Katılımcılar severek projede yer aldılar. Prof. Dr. Mustafa Gencer hocamız, bu proje için Almanya'dan gelerek proje içerisinde görev aldı. Bu değerlerimiz öğrencilerimizle buluştuktan sonra öğrencilerin moral, motivasyon ve hayata bakış açılarında önemli gelişmeler oluyor. Onlarda okuma azmi oluşuyor. Bunların birçoğu, 'İleride ben de hocalarım gibi okuyacağım.' diyorlar. Bizler de dernek olarak, 'Yeter ki öyle olun, bizler sizin arkanızdayız.' diyoruz. Ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerimizi tespit edip ileride burslar sağlayıp okumalarına maddi ve manevi destek olacağız. Bu değerlerimizin öğrencilerimizle buluşup örnek model olarak bölgedeki eğitime ciddi katkılarının olacağını düşünüyoruz ve o köyün kalkınmasına, ileriye gitmesine de vesile olsunlar istiyoruz."

 

HEDEFLERİNİ DİLE GETİRDİ

Projenin sürekliliğinin olduğunu ve değerlerle öğrenciler arasında köprü olma görevini sürdüreceklerini kaydeden Çiloğlu, öğrencileri gelecekte iyi yerlere geldiklerinde projeye dahil etmek istediklerini ve sonraki kuşaklara da yararlı olmalarını sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

 

"BU BENİM MANEVİ BORCUM"

Köln Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Gencer de öğrencilere sağlayacağı faydaları düşündüğünde projede yer almayı kabul ettiğini dile getirerek, "Çocukların birçoğunun dedesini, babasını tanıyorum. Daha iyi imkanlarda eğitim alıyorlar. Onların daha iyi yerlere geleceklerini ve birçok kişiye umut olacaklarına düşünüyorum. Belli noktalara gelmiş kişileri okudukları okula getirip yeni nesillerle tanıştırmak çok kıymetli bir şey çünkü yeni nesillerin umuda ihtiyacı var. Her zaman yardımcı olmaya hazırım, neticede bu benim manevi borcum. Mutlu olmak için mutlu edeceksiniz, birilerine bir şeyler vereceksiniz." dedi.

Öğrencilere daha kalifiyeli hayat ve bakış açısı kazandırmayı hedeflediklerini vurgulayan Gencer, bunun geçmişte belli kişiler tarafından başarılmış olmasının öğrencilere örnek olacağını ve bu nedenle de onlarla bire bir iletişimde bulunmanın çok önemli olduğuna dikkati çekti.

 

"ÖĞRENCİLERE MOTİVASYON"

Karabük Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfullah Kara ise çocukların örnek modellere ihtiyaç duyabileceklerini hatırlatarak, "Bunun öğrencilere motivasyon olacağını düşünüyorum. Çocukların başarılarında onları yukarıya doğru iten, ivme kazandıran bir faaliyet olduğunu düşünüyorum. Bu bölgemiz ve ülkemiz açısından faydaları olacak bir proje. Çünkü bu gençler kendi okullarından yetişen ve belli alanlarda başarılı olmuş büyüklerini gördükçe motive olacaklar, çalışmaya kendilerini verecekler ve ileriki yıllarda çok iyi yerlerde eğitim görerek kendisine, bölgesine ve ülkesine çok hayırlı hizmetlerde bulunmuş olacaklardır." değerlendirmesinde bulundu. 

Yeni Türkiye'nin öz güveni yüksek, ne yaptığı bilen nesillerin omuzlarında yükseleceğini belirten Kara, projenin çocuklara ve gençlere bu konuda fayda sağlayacağını sözlerine ekledi. 

 

(Anadolu Ajansı)


Anahtar Kelimeler:
çaycumaZonguldak
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185


banner283