Bu haber kez okundu.

“BİZ BU DÜNYAYI ÇOCUKLARIMIZDAN BORÇ ALDIK”

Akçakoca’da kurulma çalışmaları devam eden Orbital Metal Tic. ve San. A.Ş. Tehlikeli ve Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Tesisi’nin çevreye vereceği zararlara karşı 24 Eylül 2021 günü tesisin karşısındaki alanda basın açıklaması yapıldı. Özellikle Erdemir’in cüruf atıklarının işleneceği tesisin yaratacağı olumsuzluklara dikkat çekildi.

Basın açıklamasını Yeşil Yaşam İnisiyatifi adına Emekli Öğretmen Zaire Ocak yaptı. Ayrıca Kdz. Ereğli Çevre Platformu (KERÇEP) adına Avukat Yakup Okumuşoğlu, Alaplı Çevre Gönüllüleri adına Mustafa Köroğlu ve Akçakoca Yeşil Yaşam İnisiyatifi Sözcüsü ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Düzce Bölge temsilcisi Neşe Perihan Kulak da birer konuşma yaptı.
 

Erdemir’in atık cüruflarını işleme tesislerinin kurulmasının yarattığı çevre kirliliği konusunda Ereğli, Alaplı’dan sonra şimdi de Akçakoca’dan tepki sesleri gelmeye başladı. Akçakoca’da da böyle bir tesisin kurulmasına karşı çıkan vatandaşlar, bir araya gelerek ortak ses olup, kamuoyunu duyarlı olmaya davet ettiler.

Ereğli ve Alaplı’daki çevre dostlarının da katılıp destek verdiği “mücadeleye çağrı” etkinliğinde şu konuşma yapıldı:

DAHA FAZLA KÂR!

“Değerli Hemşerilerimiz, i Akçakoca Sevdalıları; Ereğli’nin merkezinde niçin denize girilemiyor? Erdemir başta cüruf olmak üzere birçok tehlikeli kimyasal atığı yıllar boyunca denize bıraktığı için. Günümüzde Erdemir atıklarını Ereğli kıyılarına boşaltamadığı için elinde biriken 3 milyon tondan fazla atığı kendisi bertaraf etmek yerine daha fazla zahmet etmeden daha fazla kâr etmek için yeni yöntemler icat ediyor. Erdemir Ereğli’de ve Alaplı’da buna teşebbüs etti ve halkın büyük tepkisi ile karşı karşıya geldiler. Şimdi de gözlerini Akçakoca’ya diktiler.

KANSER VE BENZERİ HASTALIKLAR

Eğer Erdemir’in Akçakoca’yı kendi çöplüğüne çevirecek bu girişimi durduramazsak yarın çocuklarımıza/torunlarıma girebilecekleri temiz bir deniz bırakamayacağımız gibi fındık tarım alanlarımızın büyük zarar göreceği, gelişen değil her yıl küçülen bir turizmimizin olacağı, kanser ve benzeri hastalıkların daha da artacağı bir vaziyet ile karşı karşıya kalacağız. 

OLDU BİTTİ!

Akçakoca halkı olarak, Erdemir’in oyun kuruculuğunda kimsenin haberi olmadan Çevre Etki Değerlendirme raporuna gerek yoktur. Kararının Düzce Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün incelemesi ve Düzce Valiliğinin onayı ile gerçekleşen bir oldubitti ile karşı karşıyayız.

Öyle ki ÇED raporu gerekli değildir kararının gerekçesini ne Düzce Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ne de Düzce Valiliği sitelerinde bulabiliyoruz.

Kararın gerekçelerinin kamuoyu tarafından öğrenilmesi istenmemiş her nedense.

Ancak bu karar sayesinde Akçakoca’da tehlikesiz atıklarla birlikte çok tehlikeli atıklarında bertaraf edilebileceğini hem de ÇED incelemesine gerek görülmeden yapılacağını da artık biliyoruz.

Ereğli’de Alaplı’ya layık görülmeyenin Akçakoca’ya layık görüldüğünü de bu karar sayesinde öğrendik.

Türkiye’nin her yerinden gelecek tehlikeli kimyasal atıkların Akçakoca’da işlenebileceği manasına da geliyor Düzce Valiliğinin bu kararı.

Akçakoca’yı Erdemir ve başka tesislerin çöplüğüne çevirmek isteyenlere buradan sesleniyoruz.

Akçakoca kimsenin çöplüğü değildir ve Akçakoca öyle sandığınız gibi sahipsiz de değildir.

Hukuki mücadele başta olmak üzere her mücadele verilecektir.

SEVENLERLE SEVMEYENLER BELLİ OLSUN

Tabii ki bu mücadeleye hiçbir siyasi ayrım yapmadan her Akçakocalının her Akçakoca sevdalısının katılımını bekliyoruz.

Ancak çekimser gibi davranıp kendi çıkarlarını kollamakla meşgul olanları kamuoyuna anlatmaktan da geri durmayacağız.

Durmayacağız ki Akçakoca’yı gerçekten sevenlerle sevmeyenler belli olsun.

Bir Kızılderili atasözünde altı çizildiği gibi biz bu dünyayı çocuklarımızdan borç aldık ve bu borcu artırmaya da hiç niyetimiz yok.

Gün Akçakoca’mıza sahip çıkma günüdür.

Gün Akçakoca, Ereğli, Alaplı ve tüm bölgemize sahip çıkma günüdür, tüm bölge halkının birlikte hareket etme günüdür.

Tecrübeleri ile bize ışık tutan destek için bugün katılım sağlayan Ereğli ve Alaplı’dan gelen dostlarımıza, bize destek veren tüm Akçakocalı hemşerilerimize ve Akçakoca sevdalılarına teşekkür ediyoruz, sağ olunuz var olunuz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.