Bu haber kez okundu.

“BİZ KAZANACAĞIZ”

 

 

Kamu emekçilerinin mücadele örgütü KESK'in 21. yaşı, KESK ve KESK’e bağlı sendikaları kuran yöneticiler, CHP Zonguldak Merkez İlçe başkanı Ebru Uzun, Emek Partisi Zonguldak il Başkanı Ateş Türeli, ÖDP Zonguldak İl Sekreteri Musa Altay, Yeşil ve Sol Gelecek Partisi Zonguldak İl Sözcüsü Ali Topaloğlu, Zonguldak Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Erdoğan Kaymakçı, KESK yönetici ve üyeleri, hukuksuzca açığa alınan, ihraç edilen KESK üyeleri ile KESK dostlarının katılımıyla kutlandı.

KESK Dönem Sözcüsü Tarım Orkam-Sen Zonguldak Şube Başkanı Erkut Alacalı şunları söyledi:

 

“Konfederasyonumuz KESK’in Kuruluşunun 21.Yılında Emek ve Demokrasi Mücadelemizi Kararlılıkla Sürdürüyoruz!  BİZ KAZANACAĞIZ!

 

Demokrasiye, özgürlüğe, kardeşliğe, barışa ve eşitliğe yürüyüşümüz devam ediyor.

8 Aralık 1995 yılında kurulan kamu emekçileri mücadele tarihinin yapı taşı, fiili meşru mücadelenin açık adresi KESK 21 yaşında.

Emeğe karşı eşi görülmemiş saldırıların yaşandığı bir dönemde “Hak verilmez mücadeleyle alınır” ilkesini rehber edinen KESK’in kuruluş yıl dönümü tüm emekçilere kutlu olsun.

KESK, insanca bir yaşam mücadelesinin adıdır.

KESK’in tarihi Türkiye’de demokratik hak ve özgürlükler mücadelesinin tarihi ile bütünleşerek iç içe geçmiştir. Encümen-i Muallim’den TÖS’e TÖB-DER’e, TÜM-DER’e, TÜS-DER’e ulaşan, 12 Eylül karanlığını yırtanların tarihi KESK’in, KESK’lilerin tarihidir.

KESK’in tarihi kul anlayışından örgütlü topluma giden yolu açma ve geleceğe taşıma hedefinin tarihidir.

Bunun için; bugün kalplerimizde 21 yaşındaki bir gencin heyecanı kadar 100 yaşını devirmiş, kökleri toprağın derinliklerine inen ulu bir çınarın bilgeliğini taşıyoruz. Onlarca yıldır sürdürdüğümüz mücadelemizde zorlu süreçlerden, çetin sınavlardan geçtik. Sendikal hak ve özgürlükler mücadelesini demokrasi mücadelesinin ayrılmaz bir parçası olarak görenler olarak her zaman emek ve demokrasi düşmanlarının hedefinde olduk.

Ümidin ve akarsuyun,

Meyve çağında ağacın

Ve serpilip gelişen hayatın düşmanları KESK’e diş bilemeye devam ediyor.

Çünkü KESK, sendikal mücadelenin demokrasi ve özgürlük mücadelesinin bir parçası olduğunu bilen kamu emekçilerinin mücadele örgütüdür.

Çünkü KESK, bu ülkede hak verilmez alınır şiarını ilke edinenlerin yarattığı fiili ve meşru mücadelenin adıdır.

Çünkü KESK, sendikal harekette kadınların eşitlik, özgürlük mücadelesinin yüzüdür.

Çünkü KESK, Faşizme karşı demokrasi, Emperyalizme karşı bağımsızlık, Savaşa karşı barış

Baskılara karşı özgürlük, Dinci gericiliğe karşı laiklik, Irkçılığa ve şovenizme karşı emeğin birliği ve halkların kardeşliği için mücadele eden kamu emekçilerinin sesidir.

Bunun için bugün de OHAL-KHK rejimine sırtını dayayanların hedefindeyiz. Açığa almalarla, ihraçlarla, sürgünlerle, baskı ve şiddet politikaları ile emek ve demokrasi mücadelemizi bastıracaklarını sananların hedefindeyiz.

Ama onlar, piyasa değerleri, savaşa tapan ahlakları, derin kuyular gibi uğuldayan ağızlarıyla bir gün çekip gidecekler. Şiddet ve dehşetleriyle,  emeğe, akla, bilime, kültüre, sanata düşman karanlıklarıyla çekip gidecekler. Emekten, demokrasiden eşitlikten, kardeşlikten yana olanlar kazanacak, BİZ KAZANACAĞIZ!

 

Elbette ki bu kendiliğinden olmayacak.Emeğin, barışın, kardeşliğin dünyasını yakınlaştıracak mücadeleyi yükseltmeden bu karanlık bulutlar kendiliğinden dağılmayacak.

Emeğin hakları mücadelesi sürdürenlerin,  demokrasi, barış ve özgürlük isteyenlerin önündeki engellerin hiç olmadığı kadar arttığı bugün bizim için sadece bir kutlama günü değil, mücadeleyi yükseltme günüdür. Bunun için haklı mücadelemizi baskı altına almaya çalışan, her türlü hukuk dışı ve fiili uygulamalar karşısında geçmişte olduğu gibi bugün de sessiz kalmayacağız. “Kara bir suyu yosunlu taşlara basarak geçtiğimiz” bu dönemde bugünden yarına umudu büyütmeye devam edeceğiz.

Geçmişte mücadelemizi engellemeye çalışan, bizi kapı kulu olarak görenler çoktan tarihin çöplüğündeki yerini aldı. KESK ise önüne çıkarılan tüm engellemelerle, baskılarla yaratılan kuşatmaya inat dimdik ayakta. Ayakta olmaya devam edecek.

21.  yaşımızı kutlarken; emekleriyle, ödedikleri bedellerle bizlere bu onurlu tarihi bırakan arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz. Haklılığın ve kararlılığın mücadelesi ile dolu bu onurlu tarihe yeni sayfalar ekleyeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185