Bu haber kez okundu.

“BİZİ TAHRİK ETMEYİN”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Merkez Yönetim Kurulu ile GMİS’e bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi’nde çalışan madencileri ziyaretinde konuşan Genel Başkan Ahmet Demirci, Uzunmehmet-1 Kuyu başında maden işçilerini çalışmalar ve gelişmeler hakkında bilgilendirdi.

 

TTK’nın işçiye ihtiyacı olduğunu belirten Demirci; “Bugün Türkiye’nin herşeyden çok kendi doğal kaynaklarına ihtiyacı var. Türkiye’nin taşkömürü ithalatı için dışarıya verecek 4-5 milyar doları yok. Yeraltında kömürümüz, yer üstünde çalışmaya hazır insanlarımız var. Bu işin uzmanı Türkiye Taşkömürü Kurumu var.  Türkiye, bu kömürü üretmek mecburiyetinde” dedi.

 

Demirci sözlerini şöyle sürdürdü:

 

EĞİTİM SEMİNERLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Hiç ara vermeden 7 hafta boyunca tüm işyerlerimizden arkadaşlarımızın katılımıyla ilk kez geniş çaplı bir taban eğitim semineri yaptık.

Seminere katılan arkadaşlarımızdan, aldıkları bilgileri işyerlerinde sizlere anlatmalarını istedik.

İnşallah diğer arkadaşlarımızın da katılımıyla eğitim seminerlerimize devam edeceğiz.

Şube yöneticisi ve temsilci arkadaşlarımız da çeşitli konularda sizi bilgilendirmeye devam ediyor.

 

İŞÇİ ALINMASI İÇİN ÇABALARIMIZ SÜRÜYOR

Göreve geldiğimiz günden bu yana yoğun bir gündem içerisindeyiz. İki genel seçimi üst üste yaşadık.  İkinci seçim öncesinde, hukuken hakkımız olan ancak verilmeyen, iki asgari ücret ve iki gün tatil dahil bazı haklarımızı aldık.

Öncelikli hedefimiz olan Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ve Maden Tetkik Arama Kurumu’na işçi alınması konusunda çabalarımız sürüyor.

Bu dönemde Başbakan, Bakanlar, Hükümet değişiklikleri oldu.

2016 yılının başında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak ve o dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Zonguldak’a gelerek burada Kozlu’da maden ocağına girdiler.  Biz de sorunlarımızı aktarma fırsatını bulduk. Yine ocak ayı içinde 5 Zonguldak Milletvekilimizi Ankara’da bir araya getirdik.  Sorunların çözümü için birlikte çalışma kararı aldık. TÜRK-İŞ’i de devreye sokarak işçi açıklarını giderme mücadelemizi sürdürdük.

Zonguldak’ın Kurtuluş Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikler kapsamında “Taşkömürü, Demir-Çelik Sektörü ve TTK” panelimizi düzenledik. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun özelleştirilmesi tartışmaları üzerine, Zonguldak’ın Kurtuluş Günü nedeniyle düzenlenen yürüyüşte madenciler olarak yer aldık ve tepkimizi gösterdik. Karadon Müessesesi’ni özelleştirme çalışmalarının başlatıldığı haberleri üzerine, 14 Temmuz 2016 tarihinde sokağa çıktık, tek yürek, tek ses olarak tavrımızı ortaya koyduk ve bu saldırıyı püskürttük.

Bu yürüyüşlerde vermiş olduğunuz katkı ve destek için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Ve tam da bu noktada 15 Temmuz Darbe girişimi oldu. Gündem yine darmadağın oldu.

TTK’ya saldırıyı durdurduk ama emeklilikler devam ediyor. İşyerlerimiz zor durumda ve mutlaka işçi alınması gerekiyor. Çalışma şartlarımızın zorlaştığını ve risklerin arttığını her ortamda anlatıyoruz.


 


BAŞBAKAN  ZİYARET ETTİ

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen olağanüstü bir dönemi yaşıyoruz. Biz her şart altında mücadelemizi sürdürüyoruz. Ankara’da makamlarında CHP ve MHP Genel Başkanlarını ziyaret ederek dosyamızı sunduk, sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi anlattık.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ile görüşüp Cumhurbaşkanımıza iletilmek üzere dosyamızı sunduk. 9 Aralık 2016 tarihinde Zonguldak’a gelen Başbakanımız ve 5 Bakanımız, Sendikamızı ziyaret ettiler.

Sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi kendilerine aktardık. Türk-İş Başkanımız da yanımızdaydı.

Her şart altında çalışmaya devam ediyoruz. Şimdi yeni bir gündemimiz var. Türkiye bir referandum sürecine giriyor. Tabii ki bu süreci de yakından takip edeceğiz.

 

MADEN MAKİNALARI FABRİKASI VAZGEÇİLMEZİMİZ

Her vesileyle TTK’yı hedef göstermek isteyenler var. TTK’nın ayrılmaz bir parçası olan Maden Makinaları Fabrikamızın kapatılması ve yerine hastane yapılması gibi görüşler ortaya atıyorlar.

Türkiye’nin dört bir yanında şehir hastaneleri şehir dışına yapılıyor. Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi bunun güzel bir örneğidir. Biz bu görüşleri ortaya koyanların gerçek niyetlerinin TTK’yı hedef yapmak olduğunu biliyoruz. Buradan bir kez daha iktidar partisi milletvekillerini ve siyasi kadrolarını uyarıyoruz. Aklınızı başınıza alın ve bizi tahrik etmeyin.

Maden Makinaları Fabrikası sadece TTK’ya ve Zonguldak madenlerine değil Türkiye madencilik sektörüne hizmet verebilecek donanıma sahiptir.

Biz, her şart altında sahip çıkacağız.

 

GÖRÜŞMELERİNE BAŞLAYACAĞIZ

Bu yıl bizim toplu iş sözleşmesi görüşmelerimiz var.

TTK’da, MTA’da ve HEMA’da sözleşme görüşmeleri yapacağız.

Taslaklarımız hazırlandı.

Sizden aldığımız tüm bilgileri, sendikamızda kurduğumuz ve görüşmelere katılacak olan komisyonumuzda değerlendirdik.

Yeraltı ve yerüstü çalışanları, KPS girişli arkadaşlarımız dahil tüm sorunları biliyoruz.

Türk-İş’te Kamu sözleşmeleri için Komisyon kuruldu.

Görüşme sürecini, diğer kamu kuruluşlarında örgütlü sendikalarla birlikte başlatacağız.

Görüşme sürecinin her aşamasında işyerlerimize gelip size bilgi vereceğiz.

Her zaman iletişim içinde olacağız.

Evet, zorlu bir dönemden geçiyoruz.

Ancak bilgi, birikim ve tecrübemizle, mücadelemizle bu engelleri de aşacağız.

Genel Maden İşçileri Sendikası sadece üyeleriyle ve aileleriyle değil emeklileri, memuru, esnafı, işsiziyle çok büyük bir ailedir.

Bu şehir, her zaman işine-aşına, geleceğine, ülkesine ve milletine sahip çıkmıştır.

Bundan sonra da çıkmaya devam edecektir.

 

TAŞKÖMÜRÜNÜ ÜRETMEK ZORUNDA

İş yerlerindeki çalışma şartlarının ne kadar zorlaştığını hepimiz biliyoruz.  Bugün Türkiye’nin herşeyden çok kendi doğal kaynaklarına ihtiyacı var. Ekonomik kriz sürüyor. Türkiye’nin taşkömürü ithalatı için dışarıya verecek 4-5 milyar doları yok. Yeraltında kömürümüz, yer üstünde çalışmaya hazır insanlarımız var. Bu işin uzmanı Türkiye Taşkömürü Kurumu var.

Türkiye, bu kömürü üretmek mecburiyetinde. TTK küçüldükçe Zonguldak göç ediyor.

Bunu hep birlikte anlatmaya devam edeceğiz.  Başta iktidar partisi milletvekilleri ve siyasi kadroları olmak üzere tüm siyasetçilerimizle bu gerçekleri Ankara’da anlatmak durumundayız.

Sizler de her ortamda bu gerçekleri anlatınız. Bu duygularla hepinize teşekkür ediyor. Çalışacak arkadaşlara iyi çalışmalar, eve gidecek arkadaşlara iyi istirahatler diliyorum”.

 

MUTLU, TİS ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ

GMİS Genel Başkan Yardımcısı ve GMİS Toplu İş Sözleşmeleri Komisyonu Başkanı İsa Mutlu, TTK Toplu İş Sözleşmesi süreci hakkında madencilere bilgi verdi.

Zor bir süreçten geçildiğine dikkat çeken Mutlu, tüm üyeleriyle birlik, beraberlik ve dayanışma içinde mücadele edeceklerini söyledi.

TTK’da yeraltında çalışan işçilerin ücret grupları arasındaki sorunlar ile yerüstü çalışanlarının ücretleri ve iki gün haftasonu tatili sorunlarını çözmek için toplu iş sözleşmesi masasına oturacaklarını belirtti.

Mutlu; “Bundan önce olduğu gibi bundan böyle de birlik ve beraberlik içinde hareket etmek, hep birlikte mücadele etmek zorundayız” dedi.

 

ZİYARETE KATILANLAR

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreteri Satılmış Uludağ, Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, GMİS Kozlu Şube Başkanı Hüseyin Kolçak ve şube yönetimi, Karadon Şube Başkanı Kemalettin Karataş ve şube yönetimi, Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez ve şube yönetimi, Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ve şube yönetimi ile Üzülmez Şube yöneticileri.

 


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Yaman 1 yıl önce

Erdemir sözleşmeye nasıl hazırlanıyor taslaklarına bir bakın örnek alın adamlar söke söke haklarını alıyor.Boş laf yapmayın icraat yapında görelim.

Misafir Avatar
Realist 1 yıl önce

Rant yağma ve talan düzeni bozulmasın diye özelleştirmeye karşı çıkıyor ülkeye ihanet ediyorsunuz.istihdam azalmayacak artacak insanları açlıkla korktmayin.çalışmak isteyeyen yine çalışacak.

banner251

banner185