Bu haber kez okundu.

KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İl Temsilcisi Engin Kök, ZonguldakAnkara arasında haftada 3 gün karşılıklı olarak çalışan Karaelmas Expresi yolcu treninin saatinin değiştirilmesine sert tepki gösterdi.

 

BTS İl Temsilcisi Engin Kök, gece olan tren saatinin gündüze alınmasının arkasında Çankırı milletvekillerinin olduğunu öne sürerek, şunları söyledi;  “AKP hükümetinin uygulamaya koyduğu neoliberal politikalar sonucu, kurumumuz TCDD’de ‘yeniden yapılanma’ adı altında yürütülen tasfiye çalışmaları ivmesini artırarak devam ediyor. Demiryollarımız, limanlarımız, hava meydanlarımız IMF ve Dünya Ban kası’na verilen sözler doğrultusunda çok uluslu şirketlere peşkeş çekiliyor. Sermayenin küresel saldırıları sonucu emekçilerin binlerce yıllık mücadeleleri sonucu elde ettiği kazanımlar bir bir ellerinden alınıyor, kamusal hizmetlerin başında gelen eğitim, sağlık, ulaşım, sosyal güvenlik gibi alanlar piyasaya terk edilerek kamusal hizmetler hak olmaktan çıkarılıyor, sermayeye ise özelleştirmeler adı altında sınırsız kaynak transferi yapılıyor. Her geçen gün işini kay bedenlerin sayısı artıyor ve yoksulluk yaygınlaşıyor. Sosyal devletin yerine, sadaka kültürü egemen kılınıyor. Son olarak TCDD Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı ve uygulamaya koyduğu Bölgemiz Zonguldak-Ankara arasında haftada 3 gün karşılıklı olarak çalışan Karaelmas Expresi yolcu treninin saatleri, halkımızın yıllardır alıştığı ve gidip geldiği akşam saat 21.45 olan Zonguldak’dan hareket saati 27 Ma yıs 2009 tarihinden itibaren sabah 09.00’a alınmış olup, Ankara’ya va-rış saati 17.57’dir. Yıllardır bölge hal kımızın Ankara’ya iş, okul ve hastanede olan işlerini halledebilmek için akşam 21.45’de trene binip rahat bir yolculuk sonucu sabah 07.30’da Ankara’ya varıp işlerini hallettikten sonra tekrar akşam 22.50’de trene binip geri dönmeleri mümkündü ve tren saati çok uygundu. Şimdi yeni yapılan düzenleme ile Ankara trenimiz sabah 09.00’da Zonguldak’tan kalkıp akşam Ankara’ya varacağından hiçbir yolcumuzun işine yaramayacak, resmi dairelerde mesailer kapanmış olacağından otele gitmek durumunda kalacaklar. ‘Yolcusu yok, tren zarar ediyor’ gerekçeleri ile gündüze alınan Ankara treninin saatlerinin Çankırı bölgesi halkının ve milletvekillerinin baskıları sonucu değiştirildiği Sendikamız ve halkımızca biliniyor. Demiryolları, kar-zarar mantığı ve hiç kimsenin yanlı politikalar göstermesi için kurulmadı. Anayasamızın sosyal devlet ilkesine dayanarak, halkımıza ucuz, emniyetli, nitelikli ve güvenli ulaşım hakkının yerine getirilmesi için, kamu yararı ve sosyal hizmet sunmak amacıyla kuruldu. Burada asıl amaç, ‘tren yine zarar ediyor’ gerekçesi ile seferden kaldırmak, karayolu ulaşımına avantaj sağlamaktır. Buradan Demiryolu yetkililerine sesleniyoruz. Trenimizin daha fazla zarar etmesini istemiyorsanız tekrar eski saatlerinde olduğu gibi çalışmasını sağlayın. Bu konuda bölge halkımızı duyarlı olmaya, yolcu trenlerine sahip çıkmak için mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz.”


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185